فن پیج فیس بوک بساک

آبیاری نوین و صرفه جویی 50 درصدی مصرف آب کشاورزی
آبیاری نوین و صرفه جویی 50 درصدی مصرف آب کشاورزی

آبیاری نوین و صرفه جویی 50 درصدی مصرف آب کشاورزی

با اجرای آبیاری های نوین برای کشت هندوانه در جنوب کرمان ، 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: تاکنون چهارده هزار هکتار از زمین های کشاورزی ابیاری نوین وصرفه جویی پنجاه درصدی اباین منطقه به کشت هندوانه خارج از فصل اختصاص یافته که با اجرای آبیاری های نوین پنجاه درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.
رستگار با بیان اینکه کشت هندوانه خارج از فصل در جنوب کرمان از بهمن ماه آغاز شده و تاکنون ادامه دارد افزود: شهرستان های جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، منوجان و فاریاب از عمده مناطق کشت این محصول در استان کرمان هستند.
وی با بیان اینکه کشت هندوانه به دلیل مصرف زیاد آب در این منطقه مقرون به صرفه نیست افزود:تاکنون شش هزار و چهارصد هکتار از این اراضی به سامانه آبیاری تحت فشار و هشت هزار و هشتصد هکتار نیز به مالچ پلاستیکی و کف پوش تجهیز شده اند تا در مصرف آب صرفه جویی شود.
وی گفت: در مزارع مجهز به سامانه آبیاری تحت فشار و مالچ علاوه بر صرفه جویی 50 درصدی آب ، 20 درصد هم در هزینه های تولید صرفه جویی می شود.
رستگار پیش بینی کرد  تا پایان فصل کشت ، 480 هزار تن محصول هندوانه تولید و به بازارهای مصرف عرضه شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه برداشت هندوانه خارج از فصل در استان کرمان از اواخر اردیبهشت آغاز می شود ، افزود: هندوانه تولیدی این استان علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه و عراق نیز صادر می شود. 
جنوب استان کرمان به تنهایی شرایط صادرات چهار و نیم میلیون تن محصول کشاورزی را داراست.
سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان هفت شهرستان جیرفت ، عنبرآباد ، کهنوج ، فاریاب ، رودبارجنوب ، قلعه گنج و منوجان را زیر پوشش دارد.

نوشته شده در 04/12/1395 چهارشنبه ساعت 20:04:58 توسط samira


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید