فن پیج فیس بوک بساک

آبیاری هیدرفلوم
آبیاری هیدرفلوم
تعریف آبیاری
 
آبیاری یعنی تامین تفاضل نیاز آبی گیاه و نزولات جوی بخصوص در دوره رویش. چنانچه مقدار رطوبت خاک کاهش یابد، گیاه قادر به جذب آب و مواد غذایی نیست و کمبود آب باید بوسیله آبیاری جبران گردد. منظور از آبیاری تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بعد از جوانه زدن بذر تا هنگام رسیدن است و درطول دوره رویش گیاه نباید در معرض تنش خشکی قرار گیرد تا رشد آن کامل شده و محصول خوب تولید نماید. تعیین مقدار آب و مراحل آبیاری برای گیاهان مختلف با توجه به بافت خاک، نوع گیاه و شرایط اقلیمی بسیار متفاوت است چون بارندگی کل یک منطقه برای تولید به مصرف مفیدی نمی رسد و بطور اجتناب ناپذیری مقداری از آن به هدر می رود. لذا، فقط آن بخشی از باران که برای تامین نیاز آبی گیاه چه برای تشکیل سلولها و بافت های گیاهی، و چه برای جبران رطوبت از دست رفته در اثر تبخیر و تعرق و یا جهت تولید محصول در دوران آیش در خاک ذخیره می شود را در مجموع می توان به نام باران موثر خواند. باران موثر بستگی به عواملی از قبیل بافت خاک، نفوذ پذیری خاک، عمق خاک، ظرفیت نگهداری آب در خاک، عوامل جوی، وضع بارندگی، نوع گیاه و مدیریت مزرعه دارد. مثلاً در اراضی دیم نسبت به اراضی آبی که خاک مرطوب دارند مقدار باران موثر بیشتر است و همچنین در اراضی مسطح و هموار نفوذ آب بهتر از اراضی نامسطح و شیب دار صورت می گیرد و سرانجام میزان حرارت، تشعشع خورشیدی، سرعت باد، رطوبت نسبی هوا، شدت و پراکندگی باران از جمله عواملی هستند که در بارندگی موثر تاثیر دارند و مقدار بارندگی موثر : طور مستقیم به میزان آب مصرفی گیاه کشت شده بستگی دارد. عمق توسعه ریشه ها، مرحله رشد گیاه ، تراکم و پوشش سبز گیاهی ، شدت تبخیر و تعریق در طی دوران رشد و نمو و غیره در میزان آبی مصرفی گیاه موثر می باشد.
با توجه به مطالب ذکر شده، نزولات جوی و میزان بارندگی موثر برای اکثر نقاط ایران (بجز استانهای شمال کشور) جوابگوی نیاز آبی گیاهان نبوده و ضرورت آبیاری و تولید محصول توسط آن وجود دارد و چنانچه آبیاری با توجه به نیاز گیاه کشت شده، اقلیم منطقه، میزان نزولات جوی و پراکنش آن، بافت خاک و امکانات اقتصادی انجام گیرد رشد و نمو گیاهان بهتر و بازدهی بیشتر شده و به دنبال آن خسارتهای ناشی از آبیاری غلط و هزینه های زاید آبیاری کاهش خواهد یافت. تعیین مقدار آب و مراحل آبیاری برای گیاهان نواحی مختلف متفاوت است و مشخص کردن آب مورد نیاز گیاهان زراعی نیاز به بررسی و آزمایشهای دقیق در سالهای مختلف و در خاکهای گوناگون دارد و قبل از هر اقدام باید روشی برای آبیاری برگزید تا ضمن جلوگیری از هدر رفتن آب بیشترین محصول تولید شود. آب مورد نیاز گیاهان ممکن است تماماً بوسیله نزولات جوی تامین گرد که در این صورت نیازی به آبیاری نیست نظیر زراعت دیم در مناطق پرباران و خشک. اگر رطوبت خاک و نزولات جوی برای بهره گیری از حداکثر ظرفیت تولیدی گیاه و شرایط محیط کافی نباشد بایستی نسبت به آبیاری اقدام نمود.
نیاز آبی گیاهان و مراحل آبیاری به عواملی از قبیل دما، خشکی محیط، بافت خاک و نوع گیاه زراعی بستگی دارد. آب و هوا به ویژه درجه حرارت، ، رطوبت نسبی و باد بطور عمده بر تعرق گیاهی موثرند آب مورد نیاز در دمای بالا، وجود باد و هوای خشک زیاد و در هوای خنک و بدون وزش باد و شرایط مرطوب پائین تر است.
آب مورد نیاز هر گیاه در مناطق مختلف متفاوت است. همچنین آب مورد نیاز در روزهای بلند و هنگام شیوع بیماری ها افزایش می یابد
 
آبیاری هیدروفلوم
 
از سریع ترین ، آسان ترین و با صرفه ترین راه آبیاری میباشد .هیدرو فلوم لوله های آبیاری دریچه دار میباشد .که عدم نیاز به حفاری ،قابل انعطاف بودن ،داشتن دریچه ی قابل تنظیم برداشت آب ،قابل دسترس بودن و خشک بودن سر مزرعه و عدم نیاز به سد از جمله ویژگی های بارز آن میباشد.
 
هیدروفلوم لوله بدون درزی است که به سادگی روی زمین قرار گرفته و به هر منبع آب اعم از حوضچه ، سر چاه ،و یا کانال های آب و .... وصل شده و نیاز به فشار کاری بسیار کم دارد . نوع آب از نظر وجود املاح و با غیر محلول تاثیر در کار نداشته و با هیدرو فلوم حتی میتوان از آبها ی گل آلود نیز در آبیاری استفاده کرد .این لوله از مواد درجه یک با افزودنی های لازم جهت مقاومت در برابر تابش مستقیم آفتاب با کیفیت بالا تولید میگردد . و در سخت ترین شرایط آب و هوایی و باد های تند کارایی خود را به اثبات رسانده است .
 
هیدرو فلوم یعنی صرفه جویی و راحتی کار!
 
کانالهای درجه 4 آبیاری :
 
دیگر نیازی به احداث کانال های درجه 4 آبیاری و در نتیجه بکار گیری ماشین آلات و کارگر و صرف هزینه های سنگین که گاهی خود یک پروژه خواهد بود نیست !
 
سد و آب بند:
 
نیازی به نصب آب بند در طول نهر های آبیاری بواسطه تغییرات اندک شیب نیست . هزینه های آن قابل صرفه جویی است.
 
لوله های سیفون :
 
نیازی به خرید سیفون ، هواگیری و نصب و جابجایی سیفون ها نیست هزینه های آن قابل صرفه جویی است .
 
مراقبت شبانه روزی :
 
نیازی به شب بیداری و مراقبت از جویهای گل آلود و قطع آب نیست .با هیدرو فلوم بدون نیاز به قطع آب میتوان در طول شبانه روز به آبیاری ادامه داد .به این لحاظ هیدروفلوم تطابق کامل با شبکه های مدرن توزیع آب داشته امکان حد اکثر بهره گیری از آب را فراهم می سازد . بعلاوه در این حال یک آبیار قادر خواهد بود کاری را که عموما" سه نفر انجام میدهند انجام دهد .
 
 
با توجه به مقاومت بالا هیدرو فلوم در برابر مواد شیمیایی کلیه مواد شیمیایی و کود های محلول در این روش ابیاری قابل استفاده است .بدون آنکه چیزی از آن در اثر تبخیر و یا نفوذ در زمین در حین انتقال هدر شود .
 
نصب و راه اندازی سریع و آسان :
 
لوله های هیدرو فلوم بصورت رول عرضه می شود که توسط تراکتور ، خودرو و یا کارگر بسادگی در طول مزرعه باز میشود لوله ها به سادگی قابل قطع و یا اتصال است بنحوی میتواند در هر طولی مورد استفاده قرار گیرد .برای جلوگیری از غلطیدن لوله در اثر وزن آب جهت استقرار کامل مناسب است .لوله را در شیاری به عمق 5 تا 10 سانتی متر روی زمین قرار داد . انتهای لوله را میتوان روی پشته خاک به ارتفاع تقریبی یک متر قرار داد .که به این ترتیب فشار وارد به لوله کنترل می گردد. نصب و راه اندازی هیدرو فلوم در زمانی کمتر از نصف روز امکان پذیر است.
 
هیدروفلوم برای آبیاری انواع کشت های ردیفی و کرتی از قبیل نیشکر ،چغندر ،گوجه فرنگی ،ذرت ،....ویا یونجه ،برنج،....همچنین انتقال بدون اتلاف آب از یک نقطه به نقطه دیگر به کار برده میشود .
 
هیدرو فلوم از دو راه مصرف آب را کاهش میدهد:
 
1- با قرار گرفتن به جای جوی سر مزرعه همزمان در هر نقطه دسترسی به آب وجود دارد و با توجه به قابلیت تنظیم دریچه ها آبیار میتواند بدقت مقدار آب لازم را با توجه شرایط کشت برداشت نموده و از هدر رفتن آب از انتهای شیارها جلوگیری نماید همچنین پس از اتمام آبیاری باقیمانده آب در جوی سر مزرعه تلف نمی شود .
 
2- با هیدروفلوم میتوان با مقدار آب موجود بدلایل زیر سطح زیر کشت آبی را در مقایسه با روش های سنتی افزایش داد.
 
سایر مزایا :
 
- کمترین سرمایه گذاری در مقاسه با سایر روش ها ی مدرن آبیاری به میزان یک دهم تا یک دوازدهم سیستم های موجود .
 
- عدم نیاز به مصرف انروی واستفاده از موتور و پمپ در امر آبیاری و در نتیجه حد اقل هزینه تعمیر و نگهداری و عدم نیاز به پرسنل متخصص در مزرعه .
 
- تقلیل کارگران مورد نیاز آبیاری به یک سوم همچنین توجیه سریع کارگران و سهولت نصب و جمع آوری و استفاده مجدد.
 
- حفاظت از خاک و عدم ایجاد رطوبت ناخواسته و در نتیجه ایجاد قارچ وهمچتین علف های هرز
 
نویسنده:مهدی کیانی
 
منبع : khorvin.com

نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 ساعت 20:02:17 توسط behnaz
ویرایش شده در 25/09/1392 دوشنبه ساعت 20:09:45 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید