آروکاریا یا کاج مطبق
آروکاریا یا کاج مطبق

آروکاریا یا کاج مطبق

 
تکثیر کاج مطبق
گیاهی است همیشه سبز و دارای برگ های سوزنی آروکاریا به مرور ، شاخه های تحتا نی خود را از دست می دهد یک واریته آن دارای قد کوتاهی است که در گلدان کاشته می شود درتابستان میتوان گلدان آن را در هوای آزاد و نیمه سایه یعنی در سایه سایر درختان قرارداد. رشد این گیاه بسیار بطئی است.
 
 
مراقبت : کاج مطبق به نور معمولی ، هوای خنک خاک همیشه خیس رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد .
کود : ۲ گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فرودین تا شهریور ماه، احتیاجات غذایی این گیاه را بر آورده می کند.
خاک : مخلوطی از دو قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب و یک قسمت ماسه خاک مطلوب آروکاریا می باشد.
 
نور : اگرچه سایه را تحمل می‌‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آن را در خارج از آپارتمان نگهداری کنید. در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می‌‌کند هر چند وقت یکبار آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود.
دما : قابلیت تحمل همه دماها را دارد به همین دلیل می‌‌توان آن را در داخل یا خارج از آپارتمان نگهداری کرد. (به عنوان گیاه باغچه‌ای و آپارتمانی کاربرد دارد.
آبیاری : در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید .
ازدیاد : این گیاه را نمی توان به آسانی تکثیر کرد ولی با کمی حوصله و پیشتکار می توانید موفق شوید.
 
کاج مطبق از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می شود.
 
بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید.
 
سعی کنید میزان رطوبت را توسط پوشاندن ظرف با یک ورقه پلاستیکی شفاف یا شیشه بالا ببرید البته گاهگاهی پوشش را بردارید تا از یجاد رطوبت بیش از حد جلوگیری شود و یا اینکه فضای کوچکی را جهت تهویه در پوشش ایجاد کنید.
 
هنگامی که بذر ها جوانه زدند و به بلندی ۵ تا ۵/۷ سانتیمتر رسیدند، می توانید نشاءها را به آرامی بیرون آورده و در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.
بهتر است برای نظافت این گیاه آن را با آب و صابون بدون عطر اسپری نمائید توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد.
 
سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد تعویق گلدان هر سه سال یک‌ بار کافیست.
 
در صورت بزرگ بودن گلدان می‌توانید مقداری خاکِ روی آن را برداشته و خاک تازه بریزید تکثیر از طریق بذر و ساقه امکان‌پذیر است که البته کار مشکلی است .

نوشته شده در 17/10/1395 جمعه ساعت 13:04:46 توسط samira


بازگشت به صفحه گیاه شناسی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید