فن پیج فیس بوک بساک

آشنایی با رشته آبیاری موقعیت شغلی آبیاری
آشنایی با رشته آبیاری موقعیت شغلی آبیاری

آشنایی با رشته آبیاری

مهندسی آب یکی از گرایش های رشته ی کشاورزی است اما حیطه ی کاری او صرفا در کار کشاورزی نیست. این رشته در امور زیر کاربری دارد:
 
1- طراحی و اجرای سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای
 
همه ی ما از اهمیت آب و بحرانی که گریبان گیر ما و نسل آینده است به خوبی می دانیم. کمبود منابع آب بر خلاف انچه که مردم تصور می کنند به دلیل مصرف بی رویه آب در منازل و ساختمان های اداری نیست چرا که میزان مصرف آنها چیزی میان 2 تا 5% درصد منابع آبی کشور است. حتی در مصرف صنعتی و کارخانجات میزان مصرف به 5 تا 15 درصد منابع آبی می رسد. بنابراین بین 80 تا 90 درصد مصرف آب در حوزه ی کشاورزی است و مصرف بی رویه ای که بحران آب را برای کشورمان رقم زده است به کار گیری آب برای آبیاری زمین های کشاورزی آن هم به روشی که بازده 33 درصدی دارد یعنی اینکه عملا 66% این آب به استفاده ی گیاه نمی رسد، می باشد. بنابراین یک مهندس آب باید یا سیستم آبیاری فعلی را بهبود بخشد، یا اینکه سیستم های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی) را برای یک زمین کشاورزی طراحی و اجرا کند ( که این روش بالاترین بازده مصرف آب را دارد.) در این زمینه مهندس آب می تواند یا به عنوان مهندس طراح و مجری در یک شرکت طراحی و اجرا مشغول شود یا اینکه به عنوان کارشناس در اداره ی جهاد کشاورزی یا بانک کشاورزی به عنوان کارشناس استخدام شود. از انجا که در دو سال اخیر وزارت جهاد کشاورزی تلاش هایی را در راستای اصلاح روش های آبیاری صورت می دهد، می توان به رونق این بخش ایمان داشت. 
 
2- انتقال آب
 
مساله ی انتقال آب و طراحی سازه های مربوط خود نیازمند مهارت هایی است که تنها یک مهندس آب می تواند آن را داشته و به کار گیرد. مساله ی انتقال آب مهم است. چرا برخی شهر ها همانند یزد نیازمند تامین آب شرب و صنعت خود از طریق انتقال آب از مناطق دیگر می باشند. هم اکنون نیز طرح هایی جهت انتقال آب مورد بررسی است و علاقه مندان این بخش میتوانند در شرکت های مربوط به استخدام درآیند.
 
3- وزارت نیرو
 
صدور مجوز حفر چاه جهت استحصال آب و به کارگیری آن بر عهده ی این وزارت است. از آنجا که این وزارت باید مناطق ممنوع و مجاز را جهت حفر چاه اعلام کرده و بر  نحوه ی حفر چاه نظارت کامل داشته باشد، بنابراین به یک مهندس آب به عنوان کارشناس نیاز دارد.
 
 4- دادگستری
 
میان دهقانان همیشه اختلاف هایی در زمینه ی مسایل مربوط به چاه ها وجود دارد. از انجا که علم حقوق در مسایل مربوط به هیدرولیک چاه ها دانشی ندارد، بنابراین دادگستری باید از میان فارغ التحصیلان رشته ی آب افرادی را به عنوان کارشناس استخدام کند.
 
5- مطالعات هوشناسی در مزرعه 
 
یک هواشناس هیچ گاه نمی تواند برای مثال نیاز آبی یک گیاه را تعیین کند چرا که در دوره ی کارشناسی دروس مهندسی آب را نگذرانده است. اما مهندس آبی که برای تحصیلات تکمیلی خود رشته ی هواشناسی کشاورزی را انتخاب کند پس از اتمام دوره می تواند با ربط دادن دو علم هواشناسی و کشاورزی به تحقیق و بررسی بپردازد. تا جایی که نویسنده اطلاع دارد ماهیت این بخش، بیشتر تحقیقاتی بوده و علاقه مندان این بخش می توانند در مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی به استخدام درآیند.
 
6- زهکشی 
 
زهکشی یعنی خارج کردن آب اضافی موجود در زمین. در بعضی جاها عمق سطح آب در زمین آنقدر بالاست که ایجاد مزاحمت می کند. یک مهندس آب با بهره گیری از دانش خود در زمینه ی زهکشی اراضی و طراحی سیتم های مربوط و اجرای آنها مشکل را حل می کند. در این زمینه شرکت هایی مشغول به کار هستند که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان از فراوانی آنها اطلاع یافت.
 
 7- نقشه برداری
 
با اینکه وظیفه ی یک مهندس آب نقشه برداری اراضی نیست، اما باید مهارت نقشه برداری را فراگیرد. بنابراین یک مهندس آب می تواند به عنوان نقشه بردار هم کار کند.
 
گفتار پایانی
 
با وجود وسعت زمینه های کاری، متاسفانه جامعه ی آبی ها جامعه ی ناامیدی است چرا که عدم اطلاع از موارد یاد شده و همچنین عدم اطمینان از وجود مکانی برای به کارگیری تخصص خود منجر به قطع امید از این رشته شده و همین باعث می شود که کاری را که بر عهده ی یک مهندس آب است به ناچار به فرد دیگری با تخصصی نامربوط و یا شبه مربوط واگذار کنند. امیدوارم که با معرفی این رشته قدمی ناچیز در رفع ابهامی که مدت ها گریبان گیر دانشجویان آب بوده است، برداشته باشم و همچنین امیدوارم شاهد روزی باشم تا یک دانشجوی آب  زمانی از او رشته ی تحصیلی اش را می پرسند،بدون هرگونه اضطراب و با غرور رشته ی تحصیلی خود را بگوید و افتخار کند. پیروز باشید!
منبع:مهندسی آب ab90bahonar.blogfa.com/post/1

نوشته شده در 30/04/1394 سه شنبه ساعت 15:54:07 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید