آشنایی با 4 کود شیمیایی مهم
آشنایی با 4 کود شیمیایی مهم

آشنایی با 4 کود شیمیایی مهم

 
4 نوع از کود هایی که امروزه در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: آمیتراز، دتا مترین، دیازینون، فوزالن. این کود ها به صورت حشره کش در گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مجموعه ای از خصوصیات و نحوه عملکرد این 4 کود را شرح می دهیم.
 
آمیتراز (میتاك)
 
کود شیمیایی آمیتراز که به میتاک نیز معروف است از دسته مواد شیمیایی دی آمیدین می باشد، این کود نسبت به گرما مقاوم بوده و خاصیت خورندگی ندارد. اشعه ماورا بنفش تاثیر اندکی بر پایداری این ماده دارد و در صورتی که به مدت طولانی در رطوبت نگهداری شود به آرامی تجزیه خواهد شد.
 
آمیتراز در خاکی که تهویه مناسبی داشته باشد به سرعت تجزیه می شود. و در کمتر از یک روز غلظت آن به نصف غلظت اولیه می رسد. این کود شیمیایی در خاک های اسیدی سریعتر از خاک های قلیایی و یا خنثی تجزیه می گردد.
 
کود شیمیایی آمیتراز برای زنبور عسل تقریبا بی ضرر است و این کود به عنوان یک حشره کش و کنه کش برای کنترل کنه قرمز تار عنکبوتی، مینوز برگ و سپرداران کاربرد دارد. این کود شیمیایی در پنبه جهت نابودی کرم غوزه پنبه، مگس سفید و کرم های برگ خوار و در حیوانات برای کنترل ساس، کنه، شپش و دیگر آفات حیوانی مورد استفاده قرار می گیرد. این کود پادزهر خاصی ندارد.
 
دتا مترین (دسیس)
 
کود شیمیایی دتا مترین معروف به دسیس از دسته مواد شیمیایی پایر تروئید می باشد، این کود در برابر هوا و نور خورشید مقاوم می باشد و تا دمای 40 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید. در فلزات خاصیت خورندگی ندارد و در محیط های اسیدی نسبت به محیط های قلیایی بسیار مقاوم تر می باشد.
 
کود شیمایی دتا مترین در خاک مابین یک تا دو هفته طول می کشد تا تجزیه شود و اگر بر روی گیاه استفاده گردد حدودا 10 روز بعد دیگر قابل مشاهده نیست. این کود خاصیت گیاه سوزی ندارد ولی برای زنبور های عسل سمی می باشد.
 
کود شیمیایی دتا مترین به عنوان حشره کشی تماسی و گوارشی جهت کنترل حشرات مکنده سیب و گلابی، سپرداران، لارو اروسی فرم کلم، بید بقولات، شب پره آلو، شپشک آرد آلو، شب پره زمستانی سیب و خرما، کرم دانه خوار سیب، مینوز لکه گرد درختان میوه، مگس سفید خیار گلخانه ای، گوجه فرنگی، فلفل، گیاهان گلدانی و زینتی کاربرد دارد. این کود آفات بسیاری از محصولات زراعی را از بین می برد و تاثیر زیادی بر روی حشرات ناقل ویروس دارد. پادزهر این کود دیازپام می باشد که البته یک پادزهر واقعی نیست و تنها سیستم عصبی فرد را تسکین می دهد.
 
دیازینون (بازودین – دیاكاپ)
 
کود شیمیایی دیازینون که به عناوین بازودین و دیاکاپ نیز معروف است از دسته مواد شیمیایی ارگانو فسفره می باشد، این کود به صورت روغنی و بدون رنگ است که در دمای معمولی محیط دارای حلالیت به مقدار 40 میلی گرم می باشد. کود دیازینون به نور خورشید مقاوم بوده و در محیط های اسیدی و قلیایی ناپایدار می باشد و در زمانی که سرعت باد کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت باشد قدرت گرد پاشی دارد.
 
کود دیازینون حداکثر تا یک ماه در محیط می ماند و در معرض هوا طی 10 روز تجزیه خواهد شد و در محیط سایه تا حدود سه هفته باقی می ماند. این کود برای پرندگان و زنبور های عسل بسیار سمی می باشد و برای ماهی ها نیز تا حدودی سمی است. مسمومیت این کود شیمیایی از طریق تنفسی خطرناک می باشد و در هنگام استفاده از ان می بایست از ماسک مخصوص استفاده نمود ولی از راه جلدی برای انسان و دام دارای خطر بسیار کمی می باشد.
 
کود شیمیایی دیازینون به عنوان یک حشره کش تماسی موثر برای کنترل انواع حشرات کاربرد دارد و در برنج، درختان میوه، تاکستان، نیشکر، ذرت، پنبه، توتون و سبی زمینی استفاده می شود. همچنین می توان از این کود جهت نابود سازی جور پایان، هزار پایان، کرم پیاز، مگس میوه، کرم سیب، گوش خیزک، سوسک کلرادوی سیب زمینی، ساس گندم، لارو اروسی فرم، کک نباتی، کرم ساقه خوار برنج، شته، زنجره برگ، تریپس، کنه، شپشک آرد آلو، پروانه شب پره زمستانی و یا هر آفت باغی دیگر استفاده نمود. از آتروپین و توگزوگونین به عنوان پادزهر های این ماده شیمیایی یاد می کنند.
 
فوزالن (زلن)
 
کود شیمیایی فوزالن معروف به زلن از دسته مواد شیمیایی فسفر می باشد. ماده تکنیکال این کود به صورت کریستالی و بدون رنگ می باشد که بویی مشابه سیر دارد. اگر این کود را در شرایط عادی محیطی نگهداری کنید پایدار خواهد ماند. این کود با آفت کش های دیگر نیز سازگار بوده و خاصیت خورندگی ندارد. البته کود شیمیایی فوزالن با مواد قلیایی نظیر آرسنات کلسیم گوگرد دار واکنش می دهد به طوری که اگر این کود را حرارت دهید بخار سمی کلر، فسفر، نیتروژن و اکسید های گوگرد دار ازاد می سازد.
 
کود فوزالن آب های زیر زمینی را الوده نساخته و در خاک به سرعت تجزیه می شود و در PH مابین 5 – 7 پایدار بوده ولی در PH برابر با 9 هیدرولیز می شود. این کود تقریبا در طی 12 تا 20 روز می تواند بر آفات تاثیر بگذارد.
 
این کود یک حشره کش و کنه کش غیر سیستمیک بوده که به درون لایه کوتیکولی گیاه نفوذ می نماید و در کوتیکول برگ و پوست میوه جمع می شود ولی به داخل گیاه منتقل نمی گردد. کود فوزالن در درختان میوه خزانه دار، محصولات باغی، پنبه، سیب زمینی منداب، محصولات آجیلی، مركبات میوه های هسته دار و انگور، كنگر فرنگی، گل رز و گل هایی با برگ های سوزنی کاربرد دارد. این کود سمی قابلیت استفاده وسیعی دارد و از جمله آفات كنه قرمز تارعنكبوتی، لارو های اروسی فرم سیب و گلابی و سوسك محصولات زراعی و همچنین شته ها، شپشك ها و پسیل ها لارو پروانه و سخت بال پوشان نیز اثر می كند و این کود لیسه سیب و صیفی جات به خصوص شته روغن چراغی و مگس خربزه را نیز كنترل می كند. پادزهر این کود سمی اتروپیم ۲PAM می باشد.

نوشته شده در 19/11/1395 سه شنبه ساعت 20:24:01 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات