آغاز ثبت سموم کشاورزی با نام تجاری در کشور
آغاز ثبت سموم کشاورزی با نام تجاری در کشور
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با هدف شناسایی و حذف سموم بی‌کیفیت در کشور، کار ثبت سموم کشاورزی با نام تجاری آغاز شده است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرترکمن، محمدعلی باغستانی در بازدید از مراکز و فروشگاه‌های سموم اظهار داشت: کار ثبت سموم کشاورزی با نام تجاری در کشور آغاز شده که سبب می‌شود سموم با کیفیت پایین از چرخه مصرف کشاورزان حذف شود.
 
وی افزود: در این راستا موضوع ساماندهی فروشگاه‌ها و مرکز توزیع سموم نیز در کشور آغاز شده و این طرح در همه استان‌های کشور اجرا می‌شود تا کارشناسان خبره در چرخه توزیع سموم در کشور فعالیت داشته باشند.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: نظارت بر مراکز و فروشگاه‌های سموم در کشور به‌صورت جدی انجام می‌شود و کشاورزان با نسخه نسبت به تهیه سم مورد نیاز محصول خود اقدام کنند.
 
باغستانی افزود: در این راستا کلینیک‌های گیاه‌پزشکی با کمک بخش خصوصی نیز در کشور توسعه می‌یابد که در این راستا 4 هزار ناظر در این کلینیک‌ها فعالیت می‌کنند که می‌تواند در پایش آفات بسیار کمک کند و سبب کاهش مصرف سموم شود.
 
وی اظهار کرد: برای نمونه در استان گلستان در سال گذشته شرایط برای بیماری‌هایی مانند زنگ گندم و غیره مساعد بود اما با کمک این ناظران سطح مبارزه بسیار پایین بود.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور درابره میزان مصرف سموم و شکایت برخی کشاورزان از سموم بی‌کیفیت گفت: میزان مصرف سموم در کشور نسبت به میانگین جهانی پایین‌تر است و در کشور میزان مصرف سم از نظر میزان استفاده مؤثر 550 تا 600 گرم در هکتار است اما این میزان در میانگین جهانی بالای یک کیلوگرم است.
 
وی افزود: در میزان استفاده از سموم وضعیت نگران‌کننده‌ای نداریم و علت آن شرایط اقلیمی و میزان بارندگی در سطح کشور است.
 
باغستانی گفت: ناآگاهی و شناخت کافی نداشتن کشاورزان و بهره‌برداری درباره نوع و زمان استفاده از سموم سبب وجود آفات در برخی اراضی می‌شود.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: برای کاهش این مشکلات، آموزش کشاورزان و بهره‌برداران برای کاربرد زمان و نوع سم و ادوات سم‌پاشی در دستور کار قرار گرفته است.
منبع:تسنیم

نوشته شده در 14/08/1394 پنجشنبه ساعت 21:21:29 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید