آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای گیلان
آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای گیلان

 آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای گیلان

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز شخم زمستانه در اراضی شالیزاری شهرستان‌های املش، رودسر، لنگرود، لاهیجان، ماسال و رضوانشهر خبر داد.
علیرضا شعبان‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به آغاز شخم نخست زمستانه در شالیزارهای گیلان اظهار کرد: تاکنون در 2 هزار و 300 هکتار از شالیزارهای استان شخم زمستانه انجام شده است.
 
وی به انجام شخم نخست زمستانه در شهرستان‌های املش، رودسر، لنگرود، لاهیجان، ماسال و رضوانشهر اشاره کرد و افزود: استفاده بهتر از آب باران و از بین بردن آفت از فایده‌های شخم نخست در شالیزارها است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه شخم نخست تا پایان اسفندماه در شالیزارهای استان ادامه دارد، تصریح کرد: 238 هزار هکتار شالیزار در استان وجود دارد و 40 درصد از برنج کشور در گیلان تولید می‌شود.
 
شعبان‌نژاد، برنج را غذای دوم ایرانی‌ها خواند و بیان کرد: محصول برنج گیلان بازارپسند و مورد علاقه مردم است و کشاورزان به لحاظ فروش محصول مشکلی ندارند.
 
وی بر افزایش سهم 50 درصدی تولید برنج در گیلان تأکید کرد و گفت: افزایش تولید برنج با افزایش سطح شالیزارها نیست بلکه با انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی انجام می‌شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به رتبه نخست استان در تولید چای، فندق، بادام‌زمینی، پیله ابریشم، صید و صیادی و صنوبرکاری در کشور، خاطرنشان کرد: گیلان رتبه دوم تولید برنج، آبزی‌پروری، خاویار و مرغ مادر و گوشتی را به خود اختصاص داده است.
 
شعبان‌نژاد به رشد 103 درصدی تولید محصولات زراعی در سال 94 نسبت به سال 93 در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: رشد تولید محصولات کشاورزی بدون افزایش مساحت اراضی تحقق پیدا کرده است.
 
وی با تأکید براینکه کشاورزی فعالیت اقتصادی است، اظهار کرد: کشاورز موقعی به‌دنبال کشت می‌رود که بهره‌وری و سود بالایی داشته باشد.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به تولید سه درصد از محصولات کشاورزی کشور در این استان اشاره کرد و گفت: اهمیت کشاورزی در گیلان به خاطر نوع محصولات اساسی و منحصر به‌فرد آن است.

نوشته شده در 24/08/1395 دوشنبه ساعت 19:41:09 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید