آفات انباری زیان آورمهم
افات انباری

Ostomatidae    خانواده

این تیره شامل 400 گونه ست ، که در نقاط مختلف جهان پراکنده اند . شکل عمومی بدن حشرات کشیده ویا پهن است . پیش ران پاهای جلو پهن واز هم جدا هستند. پنجه ها پنج بندی است ، که بند اول آن ها بدلیل کوچکی ، مشکل دیده میشود . سه بند آخر شاخک ها تبدیل به ماسو شده است . بیشتر گونه های این خانواده شکارگرند که در حالت لاروی و حشره ی کامل ، از حشرات دیگر تغذیه میکنند و تعداد کمی نیز قارچ خوار هستند.

 

Tenebroides  mauri tanicus L.

حشر کامل طول بدنش به طور متوسط 8 تا 9 و حداقل 6 و حداکثر 11 میلیمتر است. رنگ عمومی بدن قهوه ای تیره مایل به سیاه وگاهی نیز قهوه ای روشن است . سر این حشره ، پهن ، بزرگ و ذوزنقه ای ست که در قاعده ، پهن تر و در جلو باریکتر است .

چشم ها ولبه ی جلوی سر که حامل دو دندانه ی  نوک تیزند و همچنین انتهای آرواره های بالایی که بطور کامل غیرمتقارن اند ، همه سیاهرنگ هستند.

شاخک ها 11 بندی است که بندها به سمت انتها ، به تدریج بزرگ تر میشوند .بند اول شاخک درشت و سه بندآخر تبدیل به ماسو شده است .

بالپوش ها کشیده و دارای فرورفتگی های خطی مشخص است . ساق پاها در انتها ی به دو خار بزرگ مجهزند. پنجه ها پنج بندی است، ولی به علت کوچک بودن بند اول ، 4 بندی به نظر میرسند ، بند آخر که بزرگتر از دیگران است ، به دو ناخن ختم میشود.

این حشره که اصل آن به احتمال متعلق به قاره ی آفریقاست همه جایی بوده  بیشتر در مناطق گرمسیری ونیمه گرمسیری دیده میشود.

حشرات کامل ولارو از دانه های غلات و مشتقات آنها تغذیه میکنند.

این حشره یکی از آفات مهم آرد ، سبوس ، به ویژه نان و بیسکویت است ، خسارت آن روی نان انبار شده در سربازخانه ها ، بسیار شدید بوده و به همین دلیل آن را سوسک نان نیز گویند.


نوشته شده در 30/09/1392 شنبه ساعت 13:08:00 توسط مهندس الهه عسکری


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید