آفت انباری مضر
آفات انباری

قبیله   Megatomini

در این حشرات ساق پا بدون خار است و حشرات بزرگی هستند که سطح بدنشان بدون فلس بوده و فقط از کرک های پرپشت پوشیده شده است.

شاخک ها دارای ماسوی مشخصی نیستند ، ولی بندهای آنها از قاعده به سمت  انتها ، به تدریج پهنتر شده اند. در این قبیله حشراتی که از نظر نگهداری محصولات انباری اهمیت دارند:

 

Trogodermma megatomoides Reitter

حشره کامل به طو 2.2 تا 4.5 میلیمترست . بدن بیضی شکل و به رنگ قهوه ای و یا سیاه رنگ است که سطح آن از کرک های پرپشت حنایی و سفید رنگ پوشیده شده است.

تراکم موهای سفید در بخش عقبی پیش گرده ، موجب پیدایش دو لکه ی بزرگ سفید رنگ شده و در سطح بالپوش ها ، خط های عرضی موج دار پدیدآورده است.

شاخک ها 11 بندی ست که از قاعده بسمت انتها بتدریج پهنتر میشوند . در نرها شاخک دارای ماسوی طویل 7 بندی ، و در ماده ها دارای 4 بندسیاه رنگ است . بند انتهایی ماسو در انرها مخروطی شکل و نسبت به سایر بندها به شکل محسوسی بلندترست.

اصل این حشره متعلق به مکزیک است ،

این حشره در درجه ی اول یکی از پارازیت های مهم کلکسیون های حشرات به شمار می آید .

ای حشره در موزه های مهم تاریخ طبیعی جهان ، مانند موزه تاریخ طبیعی پاریس ووین ، کلکسیون های حشرات را به شدت پارازیته کرده است . علاوه بر این خسارت آن روی آرد غلات ، بذر کاهو ، دانه های روغنی و غیره نیز دیده شده اند.

حشرات کاملدر  مقابل شرایط نامساعد محیط مقاومت زیاد نشان میدهند

طول مدت زندگی حشرات کامل 20 تا 30 روز است ، در این مدت هر حشره ی ماده ، بطور متوسط 50 تخم میگذارد . دوره ی رشد جنینی ، به میزان گرما و رطوبت نسبی محیط بستگی دارد . در شرایط مناسب در مدت 4 تا 5روز تخم ها باز شده و لارو های جوان بیرون می آیند .

شکل عممی لاروها بیضی و کشیده است ، و درانتها پهنتر میشوند . پهنترین قسمت بدن درحدود حلقه های 5 و 6 است. هر یک از حلقه های بدن موهای طویل حنایی رنگ دارند که در جهت عرضی بدن و با نظم خاصی قرار گرفته اند.

دوره ی لاروی بر حسب شرایط 6 تا 8 ماه طول میکشد و در این مدت لاروها 3 تا 6 بار پوست اندازی میکنند.


نوشته شده در 11/10/1392 چهارشنبه ساعت 13:05:49 توسط مهندس الهه عسکری


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید