آمل برنج ۴ میلیون ایرانی را تامین می‌کند
آمل برنج ۴ میلیون ایرانی را تامین می‌کند

آمل برنج ۴ میلیون ایرانی را تامین می‌کند

 
برنج دانه بلند
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: کل سطح زیرکشت برنج در این شهرستان بیش از ۶۵ هزار هکتار است که به احتساب سرانه، مصرف برنج و تامین غذایی بیش از ۴ میلیون ایرانی را تامین می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، حسین اسلامی عصر امروز در آئین افتتاحیه سومین نمایشگاه کشاورزی و گل و گیاه مازندران در نمایشگاه‌های تخصصی این شهرستان هدف از برگزاری این نمایشگاه را ارتقا سطح تولید و بهره‌وری بهتر محصولات کشاورزی، باغی و گیاهی در استان عنوان کرد و اظهار داشت: آمل یک کلان شهر کشاورزی در کشور بوده و به دلیل شرایط اقلیمی از ظرفیت و پتانسیل بالایی در کشت محصولات زراعی و باغی برخوردار است.
 
وی ادامه داد: این شهرستان در زمینه گل و گیاه از 174.6 هکتار سطح زیر کشت 89.2 هکتار فضای بسته و 85.4 هکتار باز است که بیش از 76 میلیون اصله شاخه، گلدانی، بوته تولید می‌شود.
 
اسلامی با بیان اینکه تعداد بهره‌بردار آن 536 نفر و دارای 464 واحد تولیدی است، افزود: این شهرستان در تولید گل و گیاه مقام اول استانی را داریم که در زمینه شاخه بریده مقام اول و گلدانی و آپارتمانی مقام دوم استانی را به خود اختصاص داده است.
 
مدیرجهاد کشاورزی آمل با اشاره به وضعیت برنج در این شهرستان سطح زیر کشت را حدود 37 هزار و 98 هکتار اراضی با بیش از 190 هزار تن برداشت به ارزش 7 میلیون و 602 هزار و 680 ریال عنوان و مطرح کرد: آمل در تولید برنج مقام دوم استان را دارد و در کشت رتون با سطح حدود 20 هزار هکتار با تولید 34 هزار و 170 تن مقام اول استان و در کشت مجد نیز با حدود 7 هزار و 880 هکتار با تولید 2 هزار و 975 تن مقام دوم استان برخوردار است.
 
وی تولید برنج آمل را حدود بیش از 254 هزار تن و برنج سفید را 150 هزار تن بیان کرد و گفت: کل سطح زیرکشت برنج بیش از 65 هزار هکتار است که به احتساب سرانه مصرف برنج و تامین غذایی بیش از 4 میلیون ایرانی را تامین می‌کند.
 
اسلامی با بیان اینکه در زمینه سطح مرکبات و سیاه بیشه نیز در این شهرستان حدود 8 هزار هکتار محصولات باغی داریم که تولید آن بیش از 124 هزار تن می‌رسد، افزود: در امر مکانیزاسیون برنج نیز که نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه و تولید دارد در سال‌جاری حدود 5 میلیارد تومان تسهیلات تخصیص داده شد که 100 درصد جذب شد و حدود 6 میلیارد تومان آن نیز مازاد به عنوان شناور معرفی شد.
 
وی با اشاره به برپایی سومین نمایشگاه کشاورزی و گل و گیاه خاطرنشان کرد: این نماشگاه در 40 غرفه اعم از گل و گیاه زینتی، آپارتمانی، گلدانی و اصله شاخه بریده؛ ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات آن برپایی شده که از 13 دی ماه آغاز و به مدت پنج روز در سالن نمایشگاه تخصصی آمل ادامه دارد.

نوشته شده در 13/10/1395 دوشنبه ساعت 22:24:12 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید