معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
آموزش های علمی كاربردی كشاورزی هم تقویت بخش است و هم تقویت مراكز آموزش
آموزش های علمی كاربردی كشاورزی
رییس سازمان تحقیقات كشاورزی: آموزش های علمی كاربردی كشاورزی هم تقویت بخش است و هم تقویت مراكز آموزش جهاد كشاروزی
دکتر زند رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:
آموزش های علمی کاربردی کشاورزی هم تقویت بخش است و هم تقویت مراکز آموزش جهاد کشاروزی
دکتر زند معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سومین جلسه خود با مدیران ارشد معاونت آموزش و ترویج با اهداف، برنامه‌ها، فعالیت‌ها و ساختار تشکیلاتی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی آشنا شد و دیدگاه‌های خود را در رابطه با آموزش بیان کرد.
در این جلسه معاون وزیر با تاکید بر اهمیت آموزش کشاورزان و ارتقاي سطح سواد شاغلین بخش کشاورزی و همچنین با اشاره به آموزش‌های کار دانش، کارکنان، بهره‌برداران و علمی کاربردی گفت: بحثی که سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و وزارت متبوع را رنج می‌دهد، ضعف آموزش بهره‌برداران است که آسیب‌های جدی را در بر دارد. موسسه فعالیت‌های بسیار خوبی را در ارایه آموزش‌های علمی کاربردی کشاورزی دارد و این نقطه قوت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی محسوب می‌شود اما به دلیل ضعف آموزش بهره‌برداران، نقاط قوت سایر آموزش‌ها تحت تاثیر آن قرار گرفته است.
معاون وزیر در بخش دیگری از سخنان خود به انسجام درون سازمانی اشاره کرد و تصریح کرد: ساختار فعالیت‌های بخش‌های مختلف به خوبی تعریف نشده است و این یک تناقض درون سازمانی است. ما در بحث آموزش یک تناقض درون سازمانی داریم و باید بیشتر به آن فکر کرد که چگونه آموزش بهره‌برداران را تامین کنیم تا آموزش‌های علمی کاربردی زیرسوال نرود. موسسات، مراکز آموزش و بخش های اجرا، در خصوص هم‌افزایی فعالیت ها، در ارتباط با یکدیگر فاقد ارتباط و انسجام سازمانی هستند. باید سیاست‌ها و برنامه‌ای جامع برای بهبود روند کار، جمع‌بندی و مدون گردد تا به وزیر محترم ارایه شود. باید با ادله کافی از سیاست‌های آموزشی و ترویجی خود در شورای سیاست گذاری دفاع کنیم. ما باید از تمام ظرفیت‌های مدیریتی، امکانات و پتانسیل‌های موجود برای بهبود وضع بخش کشاورزی استفاده کنیم. در این رابطه سیستم نباید آسیب ببیند و بهره‌وری هم افزایش یابد. باید رویکرد آموزش بهره‌برداران را پر رنگ تر نماییم. وی تاکید کرد: این هدف ما است. معاون وزیر در ادامه به حل مشکلات موجود اشاره کرد و تصریح نمود: كميته‌اي براي بررسي چالش‌هاي موجود  تشكيل خواهد شد که طراحي و تدوين راه كارهاي عملياتي و برنامه‌اي برون‌رفت و گذر از چالش‌ها را بر عهده خواهد داشت.
 
دکتر زند رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در پایان سخنان خود گفت: آموزش های علمی کاربردی کشاورزی هم تقویت بخش است و هم تقویت مراکز آموزش جهاد کشاروزی است. ما باید به یک نتیجه خوبی برسیم که موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی با قدرت بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه دهد و مراکز آموزش نیز پویاتر شوند.
گفتنی است، دکتر فلسفی رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی در این جلسه گزارش جامعی از فعالیت‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های موسسه ارایه کرد. وی  در ابتدای گزارش خود به بیان اهمیت آموزش از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخت: وی گفت: اهميت آموزش های علمی کاربردی کشاورزی آنقدر است كه رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي مي فرمايند: حضور جوانان آموزش ديده و فارغ‌التحصيلان كشاورزي در مناطق كشاورزي مهم است و روستائيان و كشاورزان عزيز را به استقبال از اين امر و استفاده از آموخته‌ها و دانش اين جوانان توصيه مي‌كنم. در جایی دیگر می فرمایند: با كسب آموزش هاي لازم و فنون جديد، به جمع پر افتخار كشاورزان بپيونديد و بركات بي شمار الهي را از دل سرزمين عزيز ايران استخراج كنيد. ایشان همچنین در دیدار با مسئولین دانشگاه های سراسر کشور فرمودند: يکي از کارهايي ديگري که بر عهده مسئولين دولتي است توسعه مهارت‌ها است. اين هنرستان‌هاي  فني و حرفه‌اي دانشگاه هاي علمي کاربردي بايد توسعه پيدا کند. ما به علم احتياج داريم اما به پنجه کارآمد هم احتياج داريم.توسعه مهارت ها بايد در زمينه صنعت و کشاورزي انجام شود.
 
رییس موسسه در ادامه گزارش خود به قانونمندی های موسسه به این شرح اشاره کرد:
 
1- دارا بودن اساسنامه مصوب شورای گسترش آموزش عالی کشور
 
2- بهره مندی از ماده 20 و 21 قانون برنامه پنجم توسعه کشور
 
3- تصریح در شرح وظایف تفصیلی مصوب وزارت جهاد کشاورزی برای برنامه ریزی و اجرای آموزش های علمی کاربردی مرتبط با بخش کشاورزی
 
4- بهره مندی از آیین نامه های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اجراء آموزش عالی علمی کاربردی کشاورزی
 
5- داشتن ردیف اعتباری هزینه ای و تملکی مستقل در قانون بودجه سالانه از فصل آموزش عالی کشور
 
6- دارا بودن ساختار سازمانی مناسب برای برنامه ریزی و اجرای آموزش های کوتاه مدت ، پودمانی و بلند مدت و نظارت بر آموزش های کشاورزی دولتی و غیر دولتی
 
دکتر فلسفی در ادامه سخنان خود اهداف تشكيل موسسه را براساس اهداف مندرج در اساسنامه اصلاح شده مصوب مورخ 90/11/15 در شورای گسترش آموزش عالی کشور به این شرح برشمرد:     
 
- ارتقاء و انتقال دانش كار
 
- ايجاد مهارت هاي شغلي به منظور افزايش بهره وري
 
- شناسائي و ارتقاي معلومات و تجارب شاغلان حرف و مشاغل گوناگون
 
- ايجاد هماهنگي بين مهارت و دانش كار
 
- تحقق اهداف مندرج در نقشه جامع علمی کشور و آیین نامه نظام آموزش مهارت و فناوری
 
رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی در بخش دیگری از گزارش خود به طرح حمایت از دانشجویان علمی کاربردی روستازاده و کشاورززاده اشاره کرد و گفت:
 
1- تنظیم دستورالعمل تخفیف شهریه به روستازادگان  و کشاورززاده های ساکن روستاها
 
2- مصوبه هیات امنای موسسه برای تخفیف 15% شهریه از محل اعتبارات دانشگاه جامع علمی کاربردی تاسقف 2000 نفر دانشجو
 
3- پیگیری اخذ اعتبارات لازم از طریق وزارت جهاد کشاورزی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از طریق پیشنهاد در قالب لایحه بودجه سال 1393 و یا از محل اعتبارات وزارتخانه از جمله برنامه های حمایتی موسسه برای ادامه تحصیل روستازاده ها و کشاورززادگان در دوره های علمی کاربردی کشاورزی می باشد که در راستای جوان سازی بخش کشاورزی صورت می گیرد.
دکتر فلسفی در ادامه به ماده 21 قانون افزايش بهره‌وري اشاره کرد و گفت: قانون گذار در ماده 21 قانون افزايش بهره‌وري یعنی نيازسنجي آموزش عالي بخش كشاورزي به صراحتاً تاکید کرده است که: وزارت علوم تحقيقات و فناوري و كليه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي غير دولتي موظفند، تعداد رشته و تركيب جنسيتي دانشجويان رشته هاي تحصيلي دانشگاه ها، مراكز و موسسات آموزش عالي مرتبط با كشاورزي، منابع طبيعي و دامپزشكي خود را قبل از اعلام و پذيرش؛ بر اساس نيازسنجي و مديريت منابع انساني كه توسط وزارت جهاد كشاورزي انجام مي شود ، ساماندهي نمايد. رییس موسسه تاکید کرد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی تنها موسسه آموزشی است که این ماده قانونی را اجرا می کند و در این رابطه اقداماتی به این شرح انجام داده است:
- تشكيل دبيرخانه ماده 21 قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي از اواخر نيمه اول سال 1391
- تشكيل اولين كميته تخصصي باعنوان كميته «تدوين برنامه اجرائي ماده 21»
- پيگيري اخذ اطلاعات ،آمار، گزارشات واقدامات مطالعاتي صورت گرفته وطبقه بندي آنها
- هماهنگی با دفتر گسترش  و برنامه ريزي آموزش عالي  وزارت علوم تحقيقات وفناوري وحضور در جلسات كميته تخصصي كشاورزي منابع طبيعي وزارت فوق از نيمه دوم سال 91
- تعيين نمايندگان استاني جهت پيگيري و اخذ اطلاعات  دركليه مراكز آموزشي كشور
- مكاتبه با سازمانهاي جهادكشاورزي  استانها جهت  بررسي  واعلام ظرفيت  در تمامي  رشته ها  
- اعلام ظرفيت نياز آموزشي كليه رشته هاي بخش كشاورزي براي مقاطع 4 گانه جهت سال تحصيلي 92-93
- تدوين دستورالعمل  اجرائي  ماده 21 قانون افزايش بهره وري .
 
دکتر فلسفی رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی در پایان سخنان خود مهمترین چالش های آموزش مهارتی بخش کشاورزی را این چنین بیان کرد:
 
1- اجرا نشدن اکثر مصوبات قانونی مرتبط شامل :
 
-  آیین نامه نظام آموزش مهارت و فناوری، مصوبه هیأت وزیران
 
- انسجام بخشی به کلیه آموزش های دستگاه های اجرایی، مصوبه شورای عالی اداری
 
- اصلاح و ابلاغ اساسنامه موسسات آموزش عالی علمی کاربردی کلیه دستگاه ها، مصوبه شورای گسترش آموزش عالی
 
- انسجام بخشی در اجرای آموزش های بخش کشاورزی، مصوبات هیأت امنا موسسه
 
2- تعدد مراجع تصمیم گیری و برنامه ریزی در خصوص اجرای آموزش های بخش کشاورزی
 
3- نداشتن ساختار سازمانی متناسب با وظایف آموزش بخش کشاورزی درمراکز آموزش جهاد کشاورزی
 
4- کاهش فعالیت های آموزشی مراکز به دلیل نداشتن اعتبار و عدم تقویت و رسیدگی به مشکلات آنها
 
5- تکمیل نشدن ظرفیت آموزشی مراکز آموزش جهاد کشاورزی که موجب تقاضای واگذاری به سایر دستگاه ها شده
6- کمبود نیروی هیات علمی مورد نیاز وعدم توزیع مناسب آن و همچنین به هنگام نبودن تجهیزات ، امکانات ، فضاهای مراکز آموزش جهاد کشاورزی
لازم به ذکر است؛ در سومین جلسه دکتر زند معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با مدیران ارشد آموزش و ترویج که روز سه شنبه 92/9/19 به میزبانی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاروزی برگزار گردید؛ دکتر آقایی معاون آموزش و ترویج کشاورزی،  معاونین ، مدیر طرح و برنامه و رییس روابط عمومی و امور بین الملل موسسه  نیز حضور داشتند.
areo.ir:منبع 

نوشته شده در 21/09/1392 پنجشنبه ساعت 02:56:14 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن