اجباری کردن استانداردها برای ساماندهی وضعیت سم‌پاش‌های کشور
اجباری کردن استانداردها برای ساماندهی وضعیت سم‌پاش‌های کشور

اجباری کردن استانداردها برای ساماندهی وضعیت سم‌پاش‌های کشور

با استفاده از تجارب سازمان‌های بین‌المللی چون یونیدو و فائو، مقرر شد که استانداردهایی اجباری برای وضعیت سم‌پاش‌های کشور اجرا شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از رضایتمندی وزیر جهاد کشاورزی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی خبر داد و گفت: خط اعتباری شماره یک و دو جذب اعتبار خوبی داشته و پیشنهاداتی برای خط اعتباری شماره سه مطرح شده که از سوی معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است.
کامبیز عباسی پیش‌بینی کرد که تا 50 روز آینده اعتبارات مناسبی در این بخش جذب شود.
وی افزود: با راه‌اندازی خط شماره سه، نیاز سالانه 24 هزار میلیارد ریالی در بخش کشاورزی محقق شود.
عباسی ادامه داد: در راستای ساماندهی وضعیت سم‌پاش‌های کشور، ستاد ساماندهی، نظارت و مدیریت بر عملیات سم‌پاش‌های کشور تصمیم گرفت که از تجارب بین‌المللی سازمان‌هایی چون یونیدو و فائو برای ارتقاء سم‌پاش‌های کشور استفاده شود.
وی تصریح کرد: اجباری کردن استانداردها، در سم‌پاشی‌های کشور تحت بررسی قرار گرفت و بدین‌ترتیب وضعیت ساخت و توسعه آنها در قالب پرداخت کمک‌های بلاعوض، مورد تأکید قرار گرفت.
عباسی یادآور شد: استفاده از تکنیک‌های نوین که باعث کاهش مصرف سم شود، مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی بوده و در این راستا، پیش‌بینی شد که 25 تا 30 درصد کمک بلاعوض اختصاص یابد که در صورت تقاضا، افزایش این مقدار نیز پیش‌بینی شده است.
وی تأکید کرد: پرداخت 30 تا 40 درصد کمک بلاعوض برای بهبود روش‌های تولید و استفاده از ادوات مکانیزه نوین، مورد تأکید وزیر جهاد کشاورزی است.
 
ورود چهارهزار تراکتور نیمه‌سنگین به مزارع کشور
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی درباره وضعیت تولید تراکتورهای سنگین و نیمه‌سنگین در کشور اظهار داشت: از محل خط اعتباری قبل و خط اعتباری موجود، طی 14 ماه، چهارهزار دستگاه تراکتور نیمه‌سنگین به عرصه مزارع کشور وارد شد که این تعداد طی 15 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
عباسی همچنین گفت: در حوزه تراکتورهای متوسط، مشکلی از لحاظ اعتبارات وجود ندارد و در بخش کمباین نیز طی سال گذشته و امسال، حدود 500 دستگاه کمباین برداشت غلات به عرصه مزارع کشور وارد شده است که طی 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
وی در ادامه افزود: در زمینه تأمین و تولید تراکتورها و کمباین‌های سنگین غلات، با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که امید می‌رود با مساعدت‌های بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری برای تأمین ادوات مورد نیاز محقق شود.
عباسی خاطرنشان کرد: استفاده از ادوات مکانیزه در بخش‌های مغفول‌مانده‌ای چون سبزی و صیفی، حبوبات، باغبانی و توسعه کشت نشائی، مطالعاتی انجام و تصمیم گرفته شد که تا پایان سال جاری استفاده از ادوات مکانیزه در این بخش نیز ترویج شود.
وی ادامه داد: عملیات اثرگذاری چون سم‌پاشی می‌طلبد که استانداردهای تولید را به سطح جهانی و بین‌المللی برسانیم و در این راستا برنامه جامع 12 ساله در حوزه مکانیزاسیون به ریز به تمام جزئیات مؤثر در بخش کشاورزی اشاره کرده و اعتبارات مناسبی نیز اختصاص یافته است که امید می‌رود پاسخگوی نیازهای بهره‌برداران باشد.
 
روند مثبت توسعه مکانیزاسیون در شالیزارها
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به استفاده از ادوات مکانیزه در حوزه مکانیزه، تصریح کرد: در صورت تمایل از سوی سازمان چای و بهره‌برداران این حوزه، بخش مکانیزاسیون حاضر است برای ادوات مکانیزه در بخش برداشت، کمک کند.
عباسی یادآور شد: هیچ محدودیتی در حوزه مکانیزاسیون وجود ندارد و آماده هستیم که برای تولیدی مناسب و پایدار، این ادوات را ترویج کنیم.
وی در حوزه پلاک‌گذاری از وجود حدود 48 هزار پرونده خبر داد و تأکید کرد: تاکنون بیش از 12 هزار دستگاه نیرومحرکه پلاک‌گذاری شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری به 100 هزار دستگاه برسد.
عباسی اظهار داشت: حداقل 100 هزار دستگاه نیرومحرکه در بخش کشاورزی تا پایان سال جاری دارای پلاک راهنمایی و رانندگی خواهند شد.
وی همچنین گفت: در هشت استان کشور، عملیات پلاک‌گذاری به‌خوبی انجام نمی‌شود که با پیگیری‌هایی تلاش می‌کنیم مشکلات پیش رو را برطرف کنیم.
عباسی در پایان افزود: در سال گذشته یک‌هزار و 200 دستگاه کمباین برداشت برنج به عرصه شالیزارها راه پیدا کرد که این امر کاهش هزینه عملیات برداشت و انجام به‌موقع عملیات مکانیزه را دربر داشت و اثر آن در تولید این محصول استراتژیک دیده شد.
منبع:ایانا
 

نوشته شده در 01/10/1393 دوشنبه ساعت 16:02:11 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه بیماری های گیاهی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید