فن پیج فیس بوک بساک

اجرای سامانه آبیاری تحت فشار 30 درصد بازده آبیاری را افزایش می دهد
اجرای سامانه آبیاری تحت فشار 30 درصد بازده آبیاری را افزایش می دهد
 
اجرای سامانه آبیاری تحت فشار 30 درصد بازده آبیاری را افزایش می دهد به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم، عباس خرمی روز یکشنبه در گفت وگویی، به واگذاری امور طراحی و اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اشاره و اظهار کرد: با توجه به استمرار خشکسالی و کاهش بارندگی در سطح استان و شرایط اقلیمی خاص قم، یکی از راه حل های مقابله وضعیت موجود در بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب و خاک در سطح استان است.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا راهکار مناسب برای استفاده بهینه از آب و خاک و افزایش بازده آبیاری در سطح استان قم در حال حاضر حدود 40 درصد است، که با اجرای سامانه آبیاری تحت فشار می توان با حفظ سطح زیرکشت موجود تا 30 درصد به بازده آبیاری اضافه کرد و به کشاورزی اقتصادی و پایدار دست یافت. 
وی افزود: خوشبختانه با سیاست های حمایتی و تشویقی سازمان جهاد کشاورزی، 85 درصد هزینه اجرای آبیاری تحت فشار توسط دولت به کشاورزان پرداخت می شود که در این راستا کار طراحی و اجرای طرح های آب و خاک به شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری زیر پوشش این سازمان واگذار شده است.
خرمی بیان کرد: با این اقدامات حرکت بزرگ و مهمی برای افزایش بازده آبیاری در سطح استان قم شروع شده و تاکنون طراحی نزدیک به دو هزار هکتار از اراضی استان توسط شرکت های زیر پوشش سازمان نظام مهندسی و کشاورزی و منابع طبیعی انجام گرفته و عملیات اجرایی آن در دست اقدام است. 
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم خاطرنشان کرد: از کشاورزان استان انتظار داریم که از فرصت موجود و کمک بلاعوض دولت در این زمینه استفاده و بیش از پیش در تحقق کشاورزی پایدار و اقتصادی استان همکاری کنند.
وی در بخش دیگر سخنان خود، به مناسبت روز جهانی استاندارد و روز جهانی غذا با اشاره به مشکلات تغذیه در ایران و سایر کشورها و همچنین رعایت نکردن استاندارد، از ابتدای چرخه تولید محصول های کشاورزی اعم از مصرف کود و سم تا عرضه محصولات به بازار، تعریف «استاندارد عملیات خوب کشاورزی ایران (استاندارد ایران گپ)» را گام مهم و ضروری در سلامت غذایی جامعه دانست.
«استاندارد عملیات خوب کشاورزی ایران (استاندارد ایران گپ)»؛ برای تولید محصول گواهی شده و سالم و به صفر رساندن خطرهای ناشی از باقیمانده سموم و کودها در محصولات به اجرا درمی آید و برای حدود 50 محصول کشاورزی تعریف و منتشر شده و آماده اجراست. هدف از تعریف این استاندارد و الزام رعایت آن، حفظ سلامت مصرف کنندگان از خطرات ناشی از سموم و کودهای شیمیایی است و با اجرای این استاندارد، هم تولیدکننده عادت به تولید محصول سالم و هم مصرف کننده عادت به خرید محصول سالم حتی با وجود قیمت بیشتر می کند. 
وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای این طرح و با الزام بهره برداران و تولیدکنندگان به رعایت استانداردها در تولید محصول ها و استفاده اصولی از کود و سم بر اساس نیاز گیاه و در نظر گرفتن مسائل گوناگون بهداشتی و زیست محیطی در مراحل مختلف تولید اعم از کاشت و داشت و برداشت، بسته بندی، فرآوری و غیره، بستر مناسب برای ورود هر چه بیشتر کارشناسان به عرصه تولید و رسیدن به کشاورزی پایدار فراهم آید.
خرمی با اشاره به پیگیری های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم در زمینه استاندارد خوراک دام خاطرنشان کرد: این سازمان آمادگی دارد با هماهنگی سازمان مرکزی و سازمان جهاد کشاورزی استان این طرح را در قم بعنوان استان نمونه به اجرا در آورد.
22 مهر روز جهانی استاندارد و 24 مهر روز جهانی غذا نامگذاری شده است. ک/1 
منبع: ایرنا

نوشته شده در 26/07/1394 ساعت 23:38:22 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید