احتمال از بین رفتن باردهی درختان
احتمال از بین رفتن باردهی درختان

 احتمال از بین رفتن باردهی درختان

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: درختان امسال زودتر از موعد شکوفه دادند که این امر موجب می‌شود در سرمای آخر اسفند یخ زده و باردهی درختان کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از گرگان؛ علی نجفی رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان امروز در مراسم درختکاری در جوار مزار شهدی گمنام این دانشگاه که با حضور جمعی از مسئولین دانشگاه و دانشجویان همراه بود، گفت: امروز جامعه نیازمند نگاه علمی به مدیریت درست منابع طبیعی است که دانشگاه باید این نیاز را مرتفع ساخته و آگاهی‌های لازم در این بخش را در سطح جامعه انتشار داده بهبود زندگی بشری را رقم بزند.
وی با تأکید بر اهمیت و ضرورت حفظ و نگهداری صحیح و مدیریت منابع طبیعی، تصریح کرد: زندگی و حیات انسان‌ها وابسته به طبعیت جهت تأمین غذا و آب و خاک است که این خود ضرورت حفظ و نگهداری از منابع طبیعی و محیط زیست را مشخص می‌کند.
نجفی نژاد آب را مهم‌ترین نیاز انسان در چرخه منابع طبیعی خواند و در این باره اذعان داشت: منابع طبعی در یک چرخه قرار دارند و اگر مدیریت صحیحی در استفاده درست از این منابع نداشته باشیم و از محیط زیست حفظ و نگهداری نکنیم آب با کیفیت نیز نخواهیم داشت؛ عنصر بعدی مهم در طبیعت درختان هستند که 60درصد از اکسیژن زمین توسط آنان تأمین می‌شود لذا حفظ درختان نیز موجب حفظ حیات بشر و عدم نگهداری و استفاده صحیح از آن موجب اختلال در زندگی طبیعی بشر خواهد شد.
رئیس دانگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان همچنین خاطرنشان کرد: با فشارهای زیادی که توسط انسان به منابع زیست محیطی وارد شده است امروز با مشکل تغییر اقلیم مواجه هستیم؛ امروزه با افزایش گازهای گلخانه‌ای روبرو هستیم که بسیار خطرناک و مشکل ساز است و برای رفع آن باید به مدیریت صحیح منابع طبیعی آشنا شده و به آن عمل کنیم.
وی از دیگر مشکلات زیست محیطی که به تبع عدم مدیریت صحیح منابع طبیعی بوجود آمده است به پدیده گرم‌تر شدن کره زمین اشاره کرد و گفت: درختان امسال زودتر از موعد شکوفه دادند که این امر موجب می‌شود در سرمای آخر اسفند یخ زده و باردهی درختان کاهش پیدا کند.
نجفی نژاد در این مراسم درختکاری که با کاشت چند اصله نهال توسط مسئولین و اعضای هیات علمی همراه بود، درختکاری را حائز فواید بسیاری خواند و اظهار کرد: تحقيقات نشان داده كه تقريبا يك درخت بالغ وقتي به حداكثر بازدهی مي‌رسد 52  هزار دلار ارزش براي آن شهر با کاهش آلودگی‌های مختلف و کاهش مصرف انرژی به همراه خواهد داشت
منبع: قطره

نوشته شده در 17/12/1393 ساعت 23:34:37 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی