احتمال یخ‌زدگی محصولات کشاورزی در خراسان زنبورداران هم به هوش باشند!
هواشناسی کشاورزی هشدار داد

کشاورزان خراسانی در برداشت انگور، چغندرقند، سیب‌زمینی و پیاز به‌منظور جلوگیری کنند.

 

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: گلخانه‌داران استان‌های غربی کشور نسبت به بازبینی و ترمیم پوشش و نیز تنظیم دمای گلخانه‌ها و ذخیره‌سازی سوخت اقدام کنند و کشاورزان این مناطق می‌توانند از روز چهارشنبه به بعد مبارزه با علف‌های هرز را زیر نظر کارشناسان گیاه‌پزشکی انجام دهند.

مسعود حقیقت افزود: باغداران مرکبات شمال کشور برای مبارزه با آفت مینوز مرکبات و شپشک به کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تداوم بارندگی‌ها در هفته جاری در مناطق شمالی کشور (گیلان و مازندران)، زهکشی آب‌های اضافی مزارع کشت دوم انجام شود.

حقیقت ادامه داد: به‌دلیل کاهش محسوس دمای هوا در ارتفاعات این مناطق، زنبورداران نسبت به پوشش مناسب کندوها و محافظت از آنها اقدام کنند.

وی تصریح کرد: کشاورزان خراسانی در برداشت انگور، چغندرقند، سیب‌زمینی و پیاز به‌منظور جلوگیری از یخ‌زدگی اقدام و از کودهای پایه برای یکنواختی رشد تا مرحله پنجه‌زنی و مقاومت در برابر سرما استفاده کنند.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور یادآور شد: در استان‌های واقع در دامنه رشته‌کوه البرز شامل استان‌های قزوین، زنجان، تهران، البرز و شمال سمنان شرایط جوی برای  کشت‌های گلخانه‌ای سم‌پاشی علیه علف‌های هرز و کوددهی مناسب است.

حقیقت تأکید کرد: کشاورزان این مناطق اقدام به مبارزه با مگس سفید در گلخانه‌ها و مزارع سیب‌زمینی و آفت تریپس در مزارع پیاز کنند.

وی اظهار داشت: کشاورزان مناطق جنوبی کشور در برداشت محصول لیموترش و خرما تسریع کنند و اراضی خود را برای کشت محصولات پاییزه در مناطق معتدل و گرمسیر آماده کند.

حقیقت همچنین گفت: باغداران از هرگونه محلول‌پاشی و سم‌پاشی میوه حداقل سه روز قبل از برداشت خودداری کنند./

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی

منبع:خبرگزاری ایانا

 


نوشته شده در 21/08/1392 سه شنبه ساعت 19:58:59 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 25/08/1392 شنبه ساعت 12:44:40 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی