اختلال در صادرات مرغ ایران بدلیل آنفولانزا
اختلال در صادرات مرغ ایران بدلیل آنفولانزا

 اختلال در صادرات مرغ ایران بدلیل آنفولانزا

 
اقلیم کردستان عراق و آذربایجان به دلیل پیدا شدن نمونه‌هایی از آنفلوانزای پرندگان در دو مرغداری تهران، واردات محصولات مرتبط با طیور را از ایران متوقف کردند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دولت آذربایجان به صورت موقت واردات گوشت طیور و محصولات مرتبط با این بخش از دامداری ایران را به صورت موقت متوقف کرده است. 
 
علت این اقدام از سوی دولت آذربایجان احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان در ایران اعلام شده است. 
 
به تازگی ویروس آنفلوانزای پرندگان H5N8 در دو مزرعه پرورش مرغ در اطراف تهران شناسایی شده است. به همین سازمان کنترل محصولات دامی در آذربایجان واردات مرغ و محصولات وابسته را از ایران و دیگر کشورهای تحت تاثیر این ویروس را ممنوع کرده است. 
 
این سازمان اعلام کرده است که برای واردات دیگر محصولات دامی از ایران تاییدیه سازمان دامپزشکی ایران نیز لازم است. این سازمان همچنین به مردم این کشور هشدار داده است تا طیور خود را در مکان‌های بسته نگهداری کنند.
 
به گزارش روداو، از سوی دیگر اقلیم کردستان عراق نیز به دلیل شیوع آنفلوانزا در دو مزرعه اطراف تهران واردات مرغ در ایران را متوقف کرده است. 
 
وزارت کشاورزی کردستان هم‌اکنون واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران را متوقف کرده است. 
 
بنا به گفته وزیر کشاورزی این اقلیم اگرچه تهدیدی نسبت به شیوع آنفولانزای پرندگان در کردستان وجود ندارد، ما تصمیم گرفتیم تا از هر گونه احتمال شیوع این ویروس جلوگیری کنیم. 
 
بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت حیوانات ویروس H5N8 بسیاری از مزارع و پرندگان وحشی را در چندین کشور اروپایی و همچنین سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی طی هفته‌های گذشته آلوده کرده است. مقامات کردستان اعلام کردند به جای ایران محصولات مورد نیاز خود در این زمینه را از ترکیه تامین خواهند کرد.
 
لازم به ذکر است، ویروس آنفلوانزای پرندگان حدود ۱۱۲ نوع است که H از ۱تا ۱۴ و N از ۱ تا ۸ و در مجموع ۱۱۲ نوع است که فقط سویه H5N1 برای انسان خطرناک است و بقیه سویه‌ها برای مرغ خطرناک است و باعث تلفات در مرغداری می‌شود.
 

نوشته شده در 05/09/1395 جمعه ساعت 18:48:54 توسط samira


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک