ارقام انار
arghameanar

ارقام انار

ارقام انار عمدتاً براساس خصوصیات میوه مشخص می شوند، از جمله: اندازه میوه، رنگ پوست، رنگ دانه، طعم، اندازه دانه ها، سختی و نرمی هسته، ضخامت پوست، زمان رسیدن، شکل تاج و اندازه آن... اگرچه صفات قسمت های رویشی مانند: ارتفاع گیاه و عادت رشدی (عمودی یا گسترده) ، عادت تولید نرک و پاجوش، تولید تیغ و خار می تواند برای تفکیک ارقام مهم باشد.

به علت بومی بودن و تاریخ طولانی کشت، ارقام متعددی از انار در ایران وجود دارد. مشکلات در تعداد ارقام و نامهای آنها وجود دارد که بایستی حل شود. فقط حدود 760 نمونه در کلکسیون انار یزد جمع آوری شده است. در ترکمنستان بزرگترین کلکسیون انار متشکل از 1117 رقم و فرم گزارش شده است. ارقام مهم ایرانی: ملس ساوه، شهوار دانه قرمز، زاغ، میخوش، رباب، بجستان و ... می باشند. رقمی معروف به بیدانه (نرم دانه) وجود دارد که در عین دارا بودن صفت مطلوب نرم دانگی از نظر کیفیت میوه چندان ملوب نمی باشد.

 رقم Wonderful

از ارقام مهم خارجی رقم Wonderful با پوست و دانه های قرمز عمیق و طعم ملس، هسته ها کوچک و نسبتاً با سختی کمتر و پوست با ضخامت متوسط است. این رقم در سال 1896 از بین تعدادی از قلمه های ارسالی از فلوریدا در کالیفرنیا کشف شد.

رقم انار Granada

رقم Granada در آمریکا رقم زودرس (یک ماه زودتر از وندرفول) با رنگ قرمز عمیق و اندازه میوه کوچک تر از وندرفول است، اما به دلیل زودرسی با قیمت خوب در بازار به فروش می رود (این رقم ظاهرا موتانت جوانه ای از وندرفول می باشد).

رقم Green globe

رقم Green globe  با میوه بزرگ و شیرین و با پوست سبز و با کیفیت بالا از آمریکا می باشد.

 

 

ارقام معروف اسپانیایی Mallor با 95% سطح زیر کشت انار در اسپانیا و رقم Tendral هستند.

 

در ترکیه رقم حجاز Hicaz، در تونس ارقام Gabsi و Zehri، در هند ارقام Alandi، Ganesh، Bedana و Kandhari معروف هستند. باید توجه نمود که ارقام جدید نیز در این کشورها معرفی شده اند.

آینده این میوه از نظر جهانی بستگی به ارقام با کیفیت بالا با بذرهای نرم، TSS بالا و رنگ عمیق تر دارد. همچنین میوه های مقاوم به ترکیدگی و کرم میوه و تولید بالا و مربت مطلوب می باشند.

مشکلات انارکاری در ایران

کرم گلوگاه انار مهمترین مشکل است. آفتاب سوختگی و ترکیدگی و تعدد ارقام و روشن نبودن تکلیف آنها در سطح کشور نیز از مشکلات بعدی هستند. همچنین با روند پیشرفت کشاورزی و افزایش سطح زیر کشت و هزینه های کارگری، مسایل مکانیزاسیون و روشهای مدرن تولید باید مورد توجه قرار گیرند.

آینده نگری انار

اصلاح برای ارقام نرم دانه و درشتی دانه ها، مقاومت به آفت کرم گلوگاه (نداشتن پرچم) و سایر  آفات و مسایل آفتابسوختگی و ترکیدگی، مقاومت بیشتر  به خشکی و شوری از ویژگی های مهمی هستند که باید روی آنها تحقیقات وسیع صورت گیرد. همچنین اصلاح برای ارقام از نظر وضعیت گلدهی، زودرس تر شدن برای عدم برخورد با سرماها و بارندگی های پائیز و ترک خوردن میوه ها، بررسی های بیشتر در مورد آبیاری و تغذیه این محصول و برآورد نیازهای دقیق آن و در نهایت نامگذاری بهتر برای ارقام تجارتی که قرار است در سطح جهانی مطرح شوند باید مورد توجه قرار گیرند.

برچسب:ارقام انار,انار ساوه,انار قم,انار اراک,انار یزد,رقم Green globe, رقم حجاز Hicaz،  ارقام Gabsi و Zehri، در هند ارقام Alandi، Ganesh، Bedana , Kandhari,رقم های انار,آینده نگری انار,انار ایران

نوشته شده در 18/07/1393 جمعه ساعت 17:04:34 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی