ارقام موز
ارقام موز
ارقام:
ارقام موز بین 300-100 عدد می باشند که تمامی آن ها به روش غیر جنسی تکثیر می شوند. مهمترین این ارقام به شرح زیر می باشد:
Gros michel: این رقم به مدت یک قرن مهم ترین رقم تجاری دنیا بوده است. دارای خوشه قرینه، سنگین، جذاب و دارای ظاهر خوب می باشد. خوشه های این رقم دارای 9 دست بیشترین قیمت را دارند. امروزه بیشتر محصول بر اساس وزن قیمت گذاری می شود و نه بر اساس تعداد دست ها. مشکل این رقم بزرگ بودن بوته آن است. تراکم بوته در هکتار این رقم به دلیل بزرگی آن کم است که این امر منجر به کاهش محصول در هکتار می گردد. بلندی قد آن این گیاه را نسبت به وزش باد صدمه پذیر می سازد. مهم ترین مشکل این رقم حساسیت آن به بیماری پاناما یا Panama disease می باشد. عامل این بیماری قارچ Fusarium oxysporum forma cabense می باشد. عامل بیماری در خاک بوده و از طریق ریشه ها نفوذ کرده و به طرف ریزوم پیشروی کرده و آوندها را می بندد. پس از آلودگی رنگ آوندها بنفش شده و مسدود می شوند. برگ های بیرونی زرد شده و ریزش می کنند. در مرحله نهایی ساقه ترک خورده و بوی ماهی گندیده از آن متصاعد می شود. گروه Cavendish دارای ارقام متفاوتی هستند از جمله رقم dwarf که رقم کوتاهی است و Lacatan که گیاه بزرگی است و بین این دو از نظر اندازه، ارقام دیگری در این گروه هستند. تمام ارقام این گروه کاوندیش مقاوم به بیماری پاناما می باشند و انتهای میوه آن ها بر خلاف میوه رقم Gros Michel که انتهایش مانند گلوی بطری است، در اینها پهن می باشد.
رقم dwarf بیش از بقیه ارقام این گروه نسبت به آب و هوای سرد سازگار است و به طور گسترده ای در جزایر قناری و برزیل کشت می شود.
Giant Cavendish در مقایسه با dwarf این نام را گرفته و کمی بزرگتر از آن است.
Robusta یا Poyo جای رقم Gros Michel را اشغال نموده و بیشترین سطح زیر کشت را دارد. این رقم به میزان زیادی در هندوستان، مرکز و جنوب آمریکا و افریقا کشت می شود. بر خلاف دو رقم دیگر گل های نر و زنگوله رقم Robusta می افتد.
 

نوشته شده در 22/11/1392 سه شنبه ساعت 14:48:21 توسط مریم خانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی