از MATRIX VALUE آنزیم ها چه می دانید و اهمیت آن چیست؟
MATRIX VALUE

از MATRIX VALUE آنزیم ها چه می دانید و اهمیت آن چیست؟

مانطور که میدانید خوراک مصرفی پرندگان عمدتا از منابع گیاهی ساخته شده اند از جمله ذرت، کنجاله سویا، دانه گندم و حتی بیشتر خوراک های جایگزین (مثل سایر کنجاله ها و دانه ها) هم از منشا گیاهی هستند. این خوراک ها دو ویژگی مهم دارند:

1- حاوی پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای معروف به NSP هستند که البته نوع و مقدار آن در خوراک های مختلف متفاوت است.
2- حاوی مقادیر بالای اسید فیتیک هستند که با باند نمودن فسفر آن را از دسترس پرندگان خارج می سازد.
برای غلبه بر این دو مورد مهم آنزیم هایی به نام های NSPآنزیمها و آنزیم های فیتاز به بازار تجاری عرضه شده اند. هدف اساسی در این رابطه بکارگیری آنزیم ها برای تسهیل هضم پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای (شامل پنتوزان ها، مانانها، بتاگلوکانها، رافینوز، استاکیوز، ورباسکوز و آرابینوزایلان ها) و تجزیه بخشی از اسید فیتیک (حلقه میواینوزیتول 6 فسفات) است که علاوه بر فسفر عناصر دیگری همچون کلسیم، آهن، مس، منگنز و روی را بم صورت کلیت (Chelate) دربرگرفته است.
حال اگر قبول کنیم آنزیم ها قادر هستند که به هضم پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای و یا تجزیه اسید فیتیک کمک می کننند باید مقدار کمی (عددی) آنرا هم بدانیم. به عبارت دیگر میزان تاثیر آنزیمها باید مشخص گردند. در این راستا شرکت های سازنده آنزیم ها جدولی تحت عنوان ماترس ولیو Matrix Value of Enzyme در اختیار کاربران قرار می دهند و استفاده از این مقادیر می تواند به تنظیم جیره های اقتصادی تر کمک نمائید و البته باید تمام جوانب برای استفاده صحیح از آنزیم اگزوژنوس در جیره غذایی مورد توجه فرمول نویسان قرار گیرد. با احترام - دکتر ‎کاوه جعفری خورشیدی‎

                                                   دانلود  

از MATRIX VALUE آنزیم ها چه می دانید و اهمیت آن چیست؟

 

 


نوشته شده در 04/10/1392 چهارشنبه ساعت 18:59:47 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 04/10/1392 چهارشنبه ساعت 19:06:24 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک