استفاده از فناوری جدید برای صنایع تبدیلی زرشک و زعفران ضروری است
استفاده از فناوری جدید برای صنایع تبدیلی زرشک و زعفران ضروری است

استفاده از فناوری جدید برای صنایع تبدیلی زرشک و زعفران ضروری است

 
بیرجند - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با توسعه صنایع تبدیلی محصول زعفران و زرشک باید بتوانیم مردم را در استفاده های دارویی و بهداشتی این محصول در سطح جهانی ترغیب کنیم.
استفاده از فناوری جدید برای صنایع تبدیلی زرشک و زعفران ضروری است
غلامحسین شافعی روز شنبه در حاشیه هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران افزود: زرشک و زعفران 2 کالای کاملا راهبردی کشور است.
وی با بیان اینکه 97 درصد محصول زعفران در ایران تولید می شود، گفت: با این وجود می توان کالایی که شرایط زعفران را داشته باشد واقعا در کشور وجود ندارد اما دارای شرایط پایداری نیست.
وی تاکید کرد: سایر کشورها وارد چرخه تولید زعفران شده اند و ممکن است سهم ما از تولید این محصول در آینده نزول پیدا کند. 
به گزارش ایرنا، شافعی یادآور شد: در جلسه یاد شده قرار شد اتاق بازرگانی بیرجند موضوع مطالعه زعفران و زرشک را در برنامه خودش قرار دهد که در این ارتباط حمایت های مالی لازم از سوی اتاق بازرگانی ایران برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند به وجود خواهد آمد.
وی اظهار کرد: اگر کاری متفاوت با گذشته برای این 2 محصول راهبردی انجام ندهیم به طور قطع یقین، موقعیت جهانی خود را در زعفران از دست خواهیم داد.
وی بیان کرد: حتما در این شرایط باید فکری اساسی برای جلودار بودن ایران در موضوع زعفران در منطقه برقرار کنیم. 
وی با تاکید بر اینکه صنایع تبدیلی زعفران باید مورد توجه واقع شود، افزود: صرفا موضوع تازه خوری زعفران در غذا مطرح نیست بلکه در صنایع دارویی و بهداشتی این محصول مورد توجه جهانی قرار دارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: یکی از راههای گسترش بازار خارجی زعفران، حضور در نمایشگاه هاست که اتاق بازرگانی هم حمایت های لازم را در این زمینه انجام می دهد.
شافعی ادامه داد: امید است اتاق خراسان جنوبی بیش از گذشته امکان حضور در نمایشگاه های بین المللی را داشته باشد.
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی بیرجند و خراسان رضوی برای حضور در نمایشگاه های بین المللی برنامه ریزی کرده و شرکت می کنند امسال زعفران ایران در نمایشگاه فرانسه غرفه داشت و مدال دریافت کرد. 
وی عنوان کرد: تعداد اشتغال و گروه های اجتماعی که محصولات زرشک و زعفران در کشور ایجاد کرده یکی دیگر از موضوعات مهم مورد توجه مسئولان است. 
وی اضافه کرد: در بیشتر روستاهای محروم استان تنها امید آنها این کالاهاست که نه تنها به لحاظ اقتصادی که به لحاظ معنوی کمک به توسعه بازار زعفران متفاوت با سایر کالاهاست.

نوشته شده در 06/09/1395 شنبه ساعت 22:14:16 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید