همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
اشنایی با گوجه فرنگی
گوجه فرنگی با نام انگلیسی tomato

   

گوجه فرنگی:

در کل بخش سبزی کاری دارای نقش پر رنگ است  و در ایران هم حدود یک پنجم تولید سبزی را به خود اختصاص داده است و در دنیا هم دارای اهمیت بسیار زیادی است.

گوجه فرنگی با نام انگلیسی tomato و با نام علمی solanum lycopersicum که نام علمی جدید گوجه فرنگی است (در منابع علمی 2011 به بعد) و در منابع علمی قدیمی هم به صورت lycopersicum sculentum یا lycopersicon lycopersam بیان می شود.

محل پیدایش  گوجه

آن یا اولین باری که خویشاوندان وحشی آن را پیدا کردند در آمریکای جنوبی و عمدتاً در پرو بوده است. جد اولیه یا آن اولین گیاهی که گوجه فرنگی های امروزی از آن منشا گرفته اند lycopersicumsculentum vav.ceratifor بوده است که دارای میوه های ریز است (آلبالویی شکل=ceratifor).

تیپ های وحشی:

بسیار پر بذر هستند و دارای طعم ترش هستند، یعنی اسیدی ترند.

امروزه بشر با دست کاری هایی که کرده است گوشت را زیاد کرده، طعم و محتوای گوشت را تغییر داده و همچنین میوه را بزرگتر کرده است.

تقسیم بندی بر اساس تیپ یا عادت رشد گیاه = گوجه فرنگی در مناطق معتدله یک گیاه یکساله است اما در محل پیدایش خود و در مناطق گرمسیری یک گیاه چند ساله یا دائمی است.

رشد محدود یا determinate: عمدتاً مناسب برای کشت های مزرعه ای و مصرف فرآوری اند. بین گل آذین ها معمولاً کمتر از سه گره وجود دارد.

به این دلیل محدود نامیده می شوند چون بالای گیاه، نوک یا مریستم رویشی انتهای گیاه تبدیل به زایشی می شود (خوشه گل) معمولاً حدود 0.5 متر تا 75 سانتی متر رشد می کنند تا به این حد برسند.

رشد نامحدود indeterminate: مناسب برای کشت های گلخانه ای و مصرف تازه خوری اند. بین گل آذین ها معمولاً سه گره ثابت داریم یا به عبارتی به ازای هر خوشه گل سه برگ وجود دارد.

یکی از شاخص های ریزش میوه این است که به ازای هر یک خوشه گل باید سه برگ سر حال وجود داشته باشد. همچنین علت رشد نامحدود بودن این است که مریستم انتهایی به هیچ وجه تبدیل به گل نمی شود و به صورت رویشی باقی می ماند.

 

 


نوشته شده در 15/09/1392 جمعه ساعت 00:13:19 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 04/08/1393 ساعت 14:11:03 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید