اعلام شرایط واردات بذر
اعلام شرایط واردات بذر

اعلام شرایط واردات بذر

به گزارش سایت خبری تحلیلی 9 صبح به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، بر اساس بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی واردات این نوع بذرها منوط به دریافت گواهی بهداشت گیاهی معتبر از وزارت کشاورزی کشور فرانسه یا ارگان رسمی دولتی مشمول صدور گواهی بهداشت گیاهی در این کشور است.
 
همچنین ضدعفونی کردن محموله با قارچ‌کش و حشره‌کش مناسب در کشور فرانسه و درج مشخصات آن در گواهی بهداشت گیاهی مربوطه الزامی است. بر اساس دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی، محموله باید عاری از خاک، بقایای گیاهی، بذور علف‌های هرز، حشرات زنده و علائم بیماری‌ها و هر بخش از محموله باید دارای بسته‌بندی مناسب بوده و دارای برچسب (Label) باشد که به طور واضح نام علمی گیاه (جنس و گونه) بر روی آن درج شده باشد. چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت‌زا تشخیص داده شود و درصورتی‌که بتوان به تشخیص مأمور قرنطینه با رعایت ضوابط، مربوطه، آلودگی را از بین برد، محموله به هزینه صاحب کالا ضدعفونی می‌شود و در غیر این صورت، محموله عودت یا نابود خواهد شد.
 
ارائه اصل گواهی بهداشت گیاهی منطبق با شرایط اعلامی و سایر مدارک لازم به کارشناسان قرنطینه گیاهی در هنگام بازدید محموله در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده الزامی است و در غیراین صورت مسئولیت عواقب مترتبه به عهده واردکننده خواهد بود.
 
همچنین در صورتی‌که محموله از طریق کشور ثالثی غیر از کشور اصلی محل تولید کالا صادر شده باشد، محموله باید دارای گواهی بهداشت گیاهی صدور مجدد ، از ارگان ذیربط کشور ثالث و کپی گواهی بهداشت گیاهی صادره از کشور مبدأ تولید ممهور به مهر قرنطینه کشور ثالث را به همراه داشته باشد.
 

نوشته شده در 27/05/1394 سه شنبه ساعت 21:20:33 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ژنتیک و اصلاح نباتات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید