فن پیج فیس بوک بساک

افزایش آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی
افزایش آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی

افزایش آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۳ میزان ۴ هزار و ۱۵۰ هکتار اراضی استان زیر پوشش آبیاری تحت فشار بود که امسال با اعتبارات اختصاص یافته سطح پوشش از ۲.۸ به ۴ درصد می‌رسد.
 
هاشم ولی‌پور مطلق در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: بر اساس آمار موجود نزدیک به 90 درصد از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که راندمان آبیاری در خراسان جنوبی حدود 40 درصد است.
وی افزود: ارزش سرانه بخش کشاورزی خراسان جنوبی رتبه هشتم کشوری است و این بخش یک بخش آسیب‌پذیر است که با تولید حساس و ظریف روبه‌رو است و این خطرات از مرحله تولید تا فروش ریسک بالایی دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه تا سال 93 میزان سطح آبیاری تحت فشار در استان 4 هزار و 150 هکتار بوده، بیان کرد: امسال با اعتبار تخصیص یافته نزدیک به یک هزار و 760 هکتار در حال اجرا است که سطح پوشش از 2.8 درصد به 4 درصد افزایش می‌یابد.
ولی‌پور مطلق با بیان اینکه حجم کار اقتصادی در بخش کشاورزی در مقایسه با دیگر بخش‌ها قوی‌تر است، افزود: 28 درصد سهم مجموع فعالیت‌های اقتصادی در این بخش شامل می‌شود و این بخش در خراسان جنوبی بخش پویایی است که با ظرفیت‌‌های موجود در خراسان جنوبی می‌توان در آن سرمایه گذاری زیادی انجام داد.
وی با اشاره به فروش محصولات کشاورزی اظهار داشت: در خراسان جنوبی در رابطه با فروش محصولات کشاورزی مشکلاتی وجود دارد که نیاز است مسئولان جهاد کشاورزی برای رفع این موضوع تمهیداتی در نظر گیرند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به راهکاری‌های افزایش بازدهی آبیاری در استان گفـت: برای افزایش بازدهی آب در این بخش اقداماتی از قبیل احداث کانال، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و طرح‌های انتقال آب اجرا شده که در صورت تأمین اعتبار مناسب طرح‌ها موفق تر اجرا می‌شود.
ولی‌پور مطلق افزود: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار مبلغ 65 میلیون ریال کمک بلاعوض و به ازای هر هکتار آبیاری کم فشار مبلغ 32 میلیون ریال کمک بلاعوض و به ازای هر هکتار آبیاری بارانی مبلغ 50 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.
وی استفاده از گونه‌های مقاوم به خشکی، استفاده از کودهای آلی و موادی که رطوبت را جذب می‌کنند، برای افزایش ظرفیت نگهداری مزرعه را از جمله راهکارها برای پیشرفت در بخش کشاورزی اعلام کرد.
منبع:تسنیم

نوشته شده در 03/05/1394 شنبه ساعت 15:58:48 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید