افزایش بیماری های قارچی و باکتریایی پس از بارش های اخیر
افزایش بیماری های قارچی و باکتریایی پس از بارش های اخیر

در مناطقی بارش وجود داشته، امکان بروز بیماری‌های قارچی و باکتریایی افزایش یافته است؛ لذا کشاورزان با مشورت کارشناسان گیاهپزشکی اقدام به مبارزه کند.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: در استان‌های غربی کشور در انبارهای سیب‌زمینی علاوه بر کنترل دما، از تهویه مطبوع استفاده کرده و غده‌های سیب‌زمینی پوسیده و گندیده را از غده‌های سالم جداسازی کنند.

مسعود حقیقت افزود: در این مناطق از کودهای فسفاته، پتاسه و حیوانی پوسیده به روش چال‌کود استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان‌های شمالی کشور از روز سه‌شنبه به بعد، هرس باغ‌های زیتون، چای و توت و مبارزه مکانیکی با انواع علف‌های هرز انجام شود.

حقیقت ادامه داد: در استان گلستان نیز کشاورزان از روز پنج‌شنبه به بعد کشاورزان در مزارع گندم، جو و کلزا با علف‌های هرز مبارزه و از کود سرک استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در استان‌های خراسان شمالی و رضوی از محلول بردو یا به‌وسیله پوشش تنه درختان از باغ‌ها در مقابل خسارات جوندگان و یخبندان محافظت کنند.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور یادآور شد: در استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز شامل قزوین، تهران و شمال سمنان از کودهای فسفاته، پتاسه و حیوانی پوسیده شده به روش چال‌کود استفاده کرده و از کودهای ازته در مزارع غلات در روزهای گرم استفاده کنند.

حقیقت تأکید کرد: باغداران پسته برای جمع‌آوری آفات سوسک سرشاخه‌خوار از چوب‌های نیمه‌خشک استفاده کرده و در باغ‌های پسته رقم اکبری اقدام به پاشیدن روغن و لک کنند.

وی اظهار داشت: در استان‌های مرکزی کشور کشاورزان از هرگونه انتقال و کاشت نهال تا گرم شدن هوا خودداری کرده و در ساعات گرم روز برای مبارزه با علف‌های هرز مزارع غلات اقدام کنند.

حقیقت همچنین گفت: کشاورزان در مناطق جنوبی کشور برای در امان ماندن مزارع گوجه‌فرنگی و جالیز در مقابل بیماری‌های قارچی و باکتریایی از قارچ‌کش‌های مناسب بعد از اتمام بارش‌ها استفاده شود.

وی در پایان افزود: در مناطق غربی کشور، کشاورزان تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت عوامل بیماری‌زای قارچی و باکتریایی در مزارع گوجه‌فرنگی، جالیز و مرکبات اقدام کنند./

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی

منبع:iana.ir/keshavarzi/item/16314-1.html

 

 


نوشته شده در 30/11/1392 چهارشنبه ساعت 06:39:13 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه بیماری های گیاهی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید