همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
افزایش صادرات سیب‌زمینی همدان
افزایش صادرات سیب‌زمینی همدان

افزایش صادرات سیب‌زمینی همدان، داستان امحاء را منتفی می‌کند

شنبه, 17 بهمن 1394 ساعت 15:44
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی همدان:
افزایش صادرات سیب‌زمینی همدان، داستان امحاء را منتفی می‌کند/ تولید 25 درصد تولید سیب‌زمینی کشور در همدان
اندازه قلم  کاهش اندازه قلم  افزایش اندازه قلم چاپ پست الکترونیک اضافه کردن دیدگاه جدید
 افزایش صادرات سیب‌زمینی همدان، داستان امحاء را منتفی می‌کند/ تولید 25 درصد تولید سیب‌زمینی کشور در همدان
در صورتی که صادرات افزایش یابد، سیب‌زمینی‌های موجود در انبار کشاورزان به بازارهای هدف می‌رسد و دیگر مشکل مازاد تولید و خرابی محصول نخواهیم داشت.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی همدان امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: استان همدان با تولید 25 درصد سیب‌زمینی کل کشور و رعایت الگوی کشت توانسته است امسال در تولید سیب‌زمینی تابستانه 10 درصد کاهش سطح زیر کشت را داشته باشد.
شهرام پرورش افزود: سیب‌زمینی تولیدشده در تابستان که 430 هزار تن بود، تا 15 شهریورماه سال جاری به‌صورت کامل عرضه شد و سیب‌زمینی پاییزه نیز از 15 شهریورماه در حجمی معادل 540 هزار تن روانه بازار شده و بخشی از آن نیز ذخیره‌سازی شده است.
وی خاطرنشان کرد: انبارهای استاندارد استان همدان پذیرای سیب‌زمینی استان‌های لرستان، کردستان و زنجان نیز هست و امیدواریم که بازار تا پایان سال جاری اندکی تکان خورده و صادرات روغن گیرد تا نیازمند خرید تضمینی سیب‌زمینی نباشیم.
 
نرخ عرضه سیب‌زمینی 300 تومان زیر قیمت تمام‌شده
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی همدان ادامه داد: در حال حاضر متوسط قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم سیب‌زمینی برای کشاورزان 650 تا 750 تومان است، در حالی که قیمت سیب‌زمینی عرضه‌شده در بازار 300 تومان زیر قیمت تمام‌شده بوده که این امر نگرانی‌هایی را به‌وجود می‌آورد.
پرورش تصریح کرد: اگر روند صادرات بهبود یابد، به‌طور قطع مشکلات موجود ازجمله ورود سیب‌زمینی‌های غیرحرفه‌ای از سایر استان‌ها به بازار مرتفع می‌شود و دیگر نگران مازاد تولید نخواهیم بود.
وی یادآور شد: سیب‌زمینی غده‌ای بوده و خاصیت انبارداری و نگهداری آن به شرایط آب و هوایی بستگی دارد و تا به امروز که دمای هوا در استان زیر صفر بوده است، مشکلی نبوده، اما باید هرچه سریع‌تر تا قبل از گرم شدن هوا، محصولات موجود در انبار یا به بازار عرضه یا راهی بازارهای صادراتی شود.
پرورش درباره صادرات در 9 ماه نخست امسال تأکید کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 92 هزار و 538 تن سیب‌زمینی به بازارهای عراق و حوزه آسیای میانه و روسیه صادر شده، اما لازم است با توجه به موجودی انبارها، روند صادرات سرعت گیرد.
وی در پایان اظهار داشت: اگر مشکل سیب‌زمینی حل نشود، سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور خرید تضمینی را به‌عنوان راه‌حل پیشنهاد می‌دهد.
منبع:ایانا
 
 

نوشته شده در 17/11/1394 شنبه ساعت 17:45:43 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید