همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
افزایش 4 تا 5 هزار هکتاری سطح زیر کشت زعفران
افزایش 4 تا 5 هزار هکتاری سطح زیر کشت زعفران

مشهد - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سطح زیرکشت زعفران در این استان به طور متوسط هر سال چهار تا پنج هزار هکتار افزایش می یابد.

 
غلامحسین ساربان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکشت و بهترین کیفیت زعفران دنیا مربوط به خراسان رضوی است، افزود: هم اکنون 78 درصد زعفران کشور در این استان، 13 درصد در خراسان جنوبی و بقیه نیز در سایر نقاط کشور تولید می شود.
 
وی اظهار کرد: زعفران برای خراسان رضوی که منطقه ای خشک، کم آب و درگیر با بحران خشکسالی است بسیار مهم و دارای اولویت است.
 
وی گفت: نیم تا یک هکتار سطح زیرکشت این محصول می تواند معیشت یک خانواده را بویژه در مناطق جنوبی و مرزی استان تامین کند و در هر هکتار 210 نفر روز اشتغال ایجاد نماید.
 
ساربان افزود: زعفران از جمله محصولات مهم و راهبردی کشاورزی استان است که ویژگی های مهمی از جمله سازگاری با اقلیم های کویری و مناطق کم آب به دلیل بازده بیشتر نسبت به مصرف آب، اشتغال زایی بسیار، ارزش اقتصادی زیاد و ارزآوری مناسب برای کشور دارد.
 
وی عنوان کرد: آمارها نشان می دهد با افزایش سطح زیرکشت از حدود 18 هزار هکتار در سال 1370 به 54 هزار هکتار در سال 1390، میانگین تولید در واحد سطح از حدود شش کیلو گرم در هکتار به نصف این رقم تنزل یافته است.
 
ساربان ادامه داد: سطح زیر کشت به شدت افزایش یافته ولی به دلیل کشت سنتی، خشکسالی و سرمازدگی میانگین تولید کاهش یافته و به حدود 3،5 کیلوگرم در هکتار رسیده است.
 
وی گفت: از سوی دیگر با توجه به صادراتی بودن محصول زعفران که 80 تا 85 درصد آن به خارج کشور صادر می شود، تولید محصول ارزان قیمت و رقابت پذیر از مهمترین شاخصه های این محصول است تا تولیدکنندگان ما بتوانند در تقابل با رقبای نو ظهوری مانند چین و افغانستان ایستادگی کنند.
 
وی ادامه داد: در پی خشکسالی های 16، 17ساله و کاهش منابع آب مهمترین راهبرد زعفران کاران و سیاست جهاد کشاورزی استان، کاهش سطح زیر کشت و افزایش میانگین تولید از 3،5 کیلوگرم به هشت تا 10 کیلوگرم در هکتار است.
 
معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: افزایش تولید در واحد سطح باعث می شود هزینه تولید بهره برداران کاهش یافته و در نتیجه با تولید زعفران ارزان قیمت رقبای خارجی از میدان خارج شوند.
 
وی اظهار کرد: برای افزایش عملکرد در واحد سطح باید شیوه ها و روش های نوین علمی جایگزین کشت سنتی شده و یافته های جدید علمی و تحقیقاتی در مزارع بهره برداران اجرا شود.
منبع: ایرنا 
کد خبر: 81365993 (4310168) 
 

نوشته شده در 05/08/1393 دوشنبه ساعت 19:28:28 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید