افزایش12 درصدی تولید گندم در سال 93
افزایش12 درصدی تولید گندم  در سال 93
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : برای رسیدن به خودکفایی در تولید گندم در چهار سال آینده برنامه ریزی منسجمی کرده ایم و انتظار می رود در پایان دولت یازدهم تنها 5 تا 10 درصد نیاز به واردات داشته باشیم.
 
عباس کشاورز در گفت و گو با خبرنگاران در اردبیل مصرف خوراکی گندم کشور در سال را حدود 11 میلیون تن اعلام کرد و افزود: میزان واردات سال 91 حدود 7 میلیون تن و نیاز وارداتی سال 92 نیز همین حدود بوده که البته کامل انجام نشده است.
 
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرد امسال حدود  10میلیون تن گندم در کشور تولید شود که در این صورت میزان تولید حدود 10 تا 12 درصد بیش از سال 92 رشد خواهد داشت.
 
او به وضعیت کشت سیب زمینی در کشور و علت افزایش قیمت آن در سال گذشته اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت سیب زمینی در سال گذشته به دلیل کاهش سطح کشت و تولید آن بود.
 
وی بیان کرد: امسال سطح زیر کشت سیب زمینی در کشور افزایش یافته و نتیجه آن افزایش تولید بهاره این محصول و کاهش تدریجی قیمت بوده است و این روند در باره محصول پاییزه نیز تکرار خواهد شد.
 
کشاورز با بیان اینکه سیب زمینی دومین ماده غذایی پرمصرف در ایران است ، اضافه کرد: برای پایداری این محصول در کشور تلاش می کنیم و سه نهاد مدنی کانون تولید کنندگان سیب زمینی ، کانون تولید کنندگان بذر سیب زمینی و انجمن سیب زمینی ایران در این زمینه در حال فعالیت هستند و امید می رود که نتیجه این فعالیت ها تولید محصول مکفی و با کیفیت در کشور باشد.
 
وی به صادرات سیب زمینی اشاره کرد و گفت : دولت محدودیتی در این زمینه در نظر نگرفته و صادر کنندگان می توانند به صدور این محصول اقدام کنند.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی به رکود صنایع تبدیلی سیب زمینی در کشور در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: فعالین این بخش در گذشته خسارت های زیادی دیده اند، اما با اقدام های انجام شده از چند ماه پیش رونقی در این بخش در حال اتفاق است.
 
کشاورز همچنین با اشاره به وضعیت تولید دانه های روغنی در کشور، افزود: تولید این دانه ها بویژه تولید پایدار کلزا در اولویت فعالیت هاست و در این راستا پاییز امسال اراضی زراعی زیر کشت این محصول با دو برابر افزایش به 265 هزار هکتار خواهد رسید.
 
او همچنین گفت : سطح زیر کشت چغندر قند نیز امسال در کشور هشت درصد افزایش خواهد یافت تا شاهد افزایش 10 درصدی تولید شکر در کشور باشیم .
 
این مقام وزارت جهاد کشاورزی یکی از چالش های بخش کشاورزی در کشور را بحران آب ذکر کرد و گفت: بهره وری آب در بخش کشاورزی ایران بسیار پایین است و باید تلاش کرد که این بهره وری افزایش یابد.
 
وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در یک سال گذشته اقدام های اساسی در زمینه آب انجام داده و وزارت نیرو با همکاری وزارت جهادکشاورزی پروژه های مهمی را در مناطق مختلف کشور به اجرا درآورده است.
 
 

نوشته شده در 21/04/1393 شنبه ساعت 12:53:41 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 21/04/1393 شنبه ساعت 12:57:05 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گندم


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید