همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
امسال تمام گلخانه های کشور تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار می گیرد
امسال تمام گلخانه های کشور تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار می گیرد

امسال تمام گلخانه های کشور تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) به نقل از وزارت جهادکشاورزی، محمد ابراهیم حسن نژاد قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی از اجرای طرح بیمه گلخانه های کشور خبر داد و گفت: با بیان اینکه 153 محصول کشاورزی تحت پوشش این صندوق قرار دارد، افزود: از نیمه دوم اسفند ماه گذشته تا اردیبهشت امسال حدود 500 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان تحت پوشش پرداخت شده است.
 
وی با اشاره به اینکه پس از نیمه دوم اسفند سال گذشته با نوسان دما، بارش های شدید و سرمازدگی مواجه بودیم، اظهار داشت: در بهمن ماه سال گذشته افزایش دما بخش گسترده ای از عرصه های زراعی را وارد مرحله رویشی کرد اما پس از آن از نیمه دوم اسفند کاهش دما و بارش های شدید در شمال، شمال غرب و غرب کشور خسارات قابل توجهی به مزارع وارد کرد.
 
وی گفت: گزارش نهایی ارزیابی خسارات در دست تهیه است و پس از آن خسارات کشاورزانی که تحت پوشش صندوق بیمه قرار دارند، پرداخت خواهد شد.
 
قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی تصریح کرد: 56 درصد خسارات به علت خشکسالی است که بخش قابل توجهی از دیم زارها را تحت تأثیر قرار داده است.
 
حسن نژاد درباره تعهدات این صندوق به بیمه گزاران، گفت: تمام تعهداتی که در بیمه نامه ها وجود دارد پرداخت شده و ارقام جزیی از خسارات باقی مانده است که تا پایان خرداد پرداخت می شود.
 
وی میزان خسارات سال زراعی 93 - 92 را 9800 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این میزان خسارات تا پایان سال گذشته پرداخت شده است.
 
قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی درباره پرداخت خسارت به باغداران استان مازندران، گفت: در پی بارش برف سنگین سال 92 در استان مازندران و وارد شدن خسارت به باغات مرکبات در مجموع 5 هزار هکتار از باغاتی که تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی بودند خسارت دیدند که بابت آن حدود 50 میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است.
 
حسن نژاد افزود: براساس گزارش های موجود 4 میلیون هکتار از اراضی زراعی، 500 هزار هکتار اراضی باغی، 9 میلیون واحد دامی، 970میلیون قطعه طیور و 45 میلیون مترمربع از استخرهای پرورش ماهی تحت پوشش بیمه قرار دارد.
 
قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: تعداد کشاورزانی که تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار دارند حدود 2 میلیون نفر هستند.
 
وی با بیان اینکه آبزی پروران به بیمه واحد تولیدی خود مکلف شدند، گفت: پرورش دهندگان ماهیان سردآبی در صورتی خسارت دریافت می کنند که تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
 
حسن نژاد با اشاره به اینکه 45 میلیون مترمربع از استخرهای پرورش ماهی تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد، افزود: سال گذشته در پی شیوع بیماری وی اچ اس در استخرهای پرورش قزل آلا و وارد شدن خسارت قابل توجه به آبزی پروران کمک های دولت به این بخش از فعالان کشاورزی مشروط به بیمه مراکز آبزی پروری شد.
 
وی گفت: سال گذشته سازمان دامپزشکی کشور به پرورش دهندگان ماهی قزل آلا بابت شیوع بیماری و معدوم کردن ماهی ها 8 میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد که در پی این اقدام و براساس توافق های انجام شده تمام آبزی پروران مکلفند واحد تولیدی خود را بیمه کنند.
 
قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی همچنین از اجرای طرح جدید بیمه در بخش آبزی پروری خبر داد و افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده آبزی پرورانی که با روش پرورش ماهی در قفس تولید می کنند، تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرند.
 
وی گفت: براساس قانون جدید، بیمه ابنیه و عوامل تولید تحت پوشش گسترده بیمه قرار می گیرد و این قانون از اسفندماه سال گذشته ابلاغ شده است.
منبع:ایانا

نوشته شده در 04/03/1394 دوشنبه ساعت 23:45:39 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 04/03/1394 دوشنبه ساعت 23:48:16 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید