امسال واردات برنج نیست
امسال واردات برنج نیست
 
وی در پاسخ به این سؤال که بیش از یک سال است که مجوزی برای واردات برنج از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر نشده اما طبق آمار گمرک در 7 ماهه ابتدای امسال 443 میلیون دلار برنج به کشور وارد شده است، بالاخره این ثبت سفارش‌های قبلی چه وقت به پایان می‌رسد، گفت: تمامی واردات قانونی از طریق ثبت سفارش‌های قبلی که وزارت صنعت صادر کرده انجام شده و این ثبت سفارش‌ها قابل تمدید و بدون سقف زمانی است.
 
دبیر انجمن برنج کشور تصریح کرد: سال گذشته واردات برنج ممنوع نبود اما وزارت جهاد هیچ گونه مجوزی برای واردات این محصول صادر نکرد، اما از تیرماه امسال واردات برنج ممنوع شد و وزارت جهاد هم تاکنون هیچ مجوزی برای واردات صادر نکرده است.
 
وی گفت: طبق برآورد وزارت جهاد امسال یک میلیون و 800 هزار تن برنج تولید شد و با توجه به واردات 2 میلیون تن برنج در سال 92 و یک میلیون تن در سال 93 تا پایان سال نیازی به واردات برنج نیست.
 
علیزاده شایق میزان 3 میلیون تن واردات برنج را در سال‌های 92 و 93 قانونی دانست و بیان داشت: علاوه بر این مقدار برنج وارداتی بخشی هم بصورت قاچاق وارد شده است.
 
وی با تأکید بر اینکه فعلا نیازی به واردات نیست، اظهار داشت: چون میزان تولید برنج در کشور کمتر از نیاز داخلی است به طورکلی باید بخشی از برنج مورد نیاز از طریق واردات تأمین شود اما میزان آن باید بدرستی معین شود.
منبع: خبرگزاری فارس

نوشته شده در 22/08/1394 جمعه ساعت 19:40:45 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه زراعت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید