انتخاب رقم پسته پایه و تهیه نهال پسته
انتخاب رقم پسته  پایه و تهیه نهال پسته

انتخاب رقم پسته  پایه و تهیه نهال

 پسته گياهي دو پايه است بنابراين درختان نر و ماده مجزا از يكديگر هستند و بدين صورت با كاشت بذر و پيوند نزدن آن نيمي از نهال‌ها نر و نيم ديگر ماده خواهند شد و همچنين كاشت بذر به‌علت تفرقه صفات، تنوع ژنتيكي بين درختان بوجود آورده و بعضاً امكان دارد صفاتي نامطلوب در بين جمعبت بروز كند. بنابراين در تكثير توسط بذر، گاهي مرغوبيت از بين مي ‌رود و نيز زمان لازم براي بالغ شدن گياه در درختاني كه توسط بذر تكثير مي‌شوند طولاني‌تر مي‌شود. بنابراين براي داشتن درختان يك دست و يكنواخت از يك رقم پر محصول ومرغوب و نيز براي كوتاه‌كردن دوره نونهالي بايد از تكثير غير‌جنسي استفاده كرد. پس پيوند زدن نهال امري ضروري به نظر مي‌رسد.

انتخاب پایه از مهمترین مسائلی است که در زمان احداث هر باغ باید به آن توجه شود. هر چند که تمامی پیوندک های ارقام پسته می توانند بر روی همه گونه های آن پیوند شوند، با این وجود در ایران تنها از 3 گونه پسته اهلی ( P.vera ) چاتلانقوش (P.khinjuk) و بنه (P.mutica)  به عنوان پایه استفاده می شود.

در بیش از 99 درصد باغ های پسته از گونه اهلی به عنوان پایه استفاده شده است.

در ارقام مختلف پسته ، شکوفائی دختان نر 7-5 روز زودتر از درختان ماده بوده و زمان شکوفائی مختلف متفاوت می باشد. با توجه به تجربیات و یافته های تحقیقاتی در ایستگاه های تحقیقاتی پسته در منطق مختلف دنیا نسبت 1:9 درختان نر به ماده در باغ توصیه می شود که در هنگام پیوند درختان و یا احداث باغ باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا به اطمینان از وجود گرده کافی در زمان گلدهی در جهت عمود بر باد غالب منطقه یک ردیف از مجموعه ای از ارقام نر زود گل، متوسط گل و دیر گل پیوند می گردد تا بتواند حداکثر همپوشانی را با ارقام ماده موجود ایجاد نماید.                                                                                                                          

اوحدي Owhadi:

خصوصيات درخت پسته

اين رقم داراي قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده مي باشد. ارتفاع درخت 5/308 سانتيمتر (متوسط) و عرض تاج درخت 380 سانتيمتر (داراي بيشترين عرض در بين رقمها) است. اين رقم مهمترين رقم كاشته شده در استان كرمان بوده و 55 تا 60% كل باغات پسته استان را به خود اختصاص داده است.

شروع گلدهي در اين رقم 13 فروردين ماه (متوسط گل)، مرحله پايان گلدهي 20 فروردين وداراي طول دوره گلدهي 11 روز است. تاريخ شروع رشد سريع جنين دراين رقم 25 خرداد و زمان رسيدن ميوه هاي آن 12 شهريور مي باشد (متوسط رس).

نهال پسته

کلمات کلیدی:

خرید نهال پسته,پیوند پسته,نهال پیوندی پسته,خرید پسته اکبری,خرید نهال پسته اکبری,خرید نهال پسته فندوقی,خرید پسته کله قوچی,خرید نهال پسته بادامی,خرید نهال پسته,قلمه پسته,خرید نهال پسته کرمان,خرید نهال پسته یزد


نوشته شده در 04/08/1394 دوشنبه ساعت 02:37:43 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی