فن پیج فیس بوک بساک

انتشار و ترجمه کتاب نوگرایی در مدیریت آبیاری - رویکرد ماسکات
کتاب نوگرایی در مدیریت آبیاری - رویکرد ماسکات

کتاب "نوگرایی در مدیریت آبیاری - رویکرد ماسکات" از سوی کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران ترجمه و منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، در این کتاب (اثر دانیل رنو، تیری فاکون و رابنیا وهاج) با بررسی میدانی سامانه و خدمات از نظر فنون بهره‌برداری از کانال‌ها، به‌صورت گام‌به‌گام به ارائه مثال‌هایی از دستاوردهای روش ماسکات می‌پردازد که در واقع روشی متمرکز بر روی بهره‌برداری از کانال‌های آبیاری است و هدف کلی آن نوگرایی در مدیریت است. مدیریتی خدمات‌محور همراه با تنظیمات فنی و سازمانی که بتواند با در نظر گرفتن هزینه مؤثر برای کنترل و مدیریت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری، رضایت مصرف‌کنندگان را نیز جلب کند. لذا در روش ماسکات، مصرف‌کنندگان در مرکز توجه قرار دارند و بازیگران اصلی این روش هستند.
بنا بر این گزارش، از آنجا که ایران از نظر منابع آب نسبت به میانگین جهانی از محدودیت بیشتری برخوردار بوده و میانگین بارندگی آن حدود یک‌سوم میانگین جهانی و تبخیر آن سه‌برابر میانگین جهانی است، لذا شبکه‌های آبیاری و زهکشی نقش مهمی در زمینه تأمین امنیت غذایی ایفا می‌کنند.
کتاب "نوگرایی در مدیریت آبیاری - رویکرد ماسکات" در 12 فصل شامل مقدمه؛ معرفی جامعی از رویکرد و مدیریت ماسکات؛ بهره‌برداری از کانال‌های آبیاری؛ ارزیابی فرآیند ارزیابی سریع؛ طراحی ظرفیت سامانه کانال؛ ثبت رفتار سامانه‌های آبیاریِ حساسیت؛ مدیریت اختلال‌های جریان آب؛ شبکه‌های آبیاری و حسابداری آن؛ ساماندهی هزینه بهره‌برداری در برابر خدمات آب؛ ساماندهی ارائه خدمات به مصرف‌کنندگان؛ ترسیم مدیریت واحدها و مدیریت تقاضا برای بهره‌برداری با قیمت 127 هزار ریال و در 260 صفحه منتشر و توزیع شده است.
لازم به ذکر است، این کتاب فنی - تخصصی با هماهنگی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و توسط کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران منتشر شده است و ابراهیم امیری تکلدانی (دانشیار گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران) و امیر صمدی (استادیار گروه مهندسی آب دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) آن را ترجمه کرده‌اند./
منبع:ایانا
برچسب :کتاب آبیاری,انتشار کتاب آبیاری,ترجمه کتاب آبیاری

نوشته شده در 01/07/1393 سه شنبه ساعت 12:38:40 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید