معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
انتقاد از معاونت ترويج کشاورزي
انتقاد از معاونت ترويج
معاون سازمان حفظ نباتات گفته در سال‌هاي اخير آموزش و ترويج کشاورزي براي مديريت باغ‌ها از جمله باغ‌هاي زيتون عملکرد ضعيفي داشته است و از سوي ديگر نيز باغداران اقدامات مورد نياز را به موقع براي مديريت آفت در باغ‌هاي خود انجام نداده‌اند.
 
 
محمد جواد سروش گفته که يک آفت به منطقه يا باغي وارد مي‌شود ممکن است تحت شرايط طبيعي خاصي بيشتر رشد کند و در آن منطقه مورد نظر به صورت آفت همگاني شيوع پيدا کند اما باغداران بايد به گونه‌اي آفت را مديريت کنند که بيش از سطح کشت بتواند اقدامات پيشگيرانه را انجام دهند نه هنگامي که باغشان آفت زد وخساراتي را متحمل شدند به فکر کنترل آن باشند.
 
 
 
وي افزوده در مساله زيتون و شيوع آفت مگس که در باغ‌هاي استان‌هاي گيلان، زنجان و قزوين همگاني شد باغداران در گذشته عملکرد مناسبي نداشتند و نتوانستند اقدامات مناسبي را براي پيشگيري از شيوع بيش از حد اين آفت و جلوگيري از افزايش جمعيت آن انجام دهند.
 
 
معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفته وقتي آفتي در يک منطقه مستقر مي‌شود بر اساس کنوانسيون‌هاي بين‌المللي اين آفت از حالت قرنطينه‌اي به حالت همگاني تغيير پيدا مي‌کند که در اينجا وظيفه خود باغداران است که با اين آفت مقابله کنند.
 
 
وي ادامه داده سازمان حفظ نباتات همواره حمايت‌هاي فني و مالي خود را از باغداران زيتون قطع نکرده به گونه‌اي که تا کنون بالغ بر دو ميليارد تومان پول بابت خدمات کارشناسي و تجهيزات پرداخت کرده است.
 
 
سروش گفته در همه دنيا دولت‌ها به مساله آموزش و ترويج براي افزايش آگاهي کشاورزان در مبارزه‌اي با آفات فعاليت‌هاي بسياري انجام مي‌دهند اما ترويج و آموزش که در واقع نقطه اتصال کشاورزان با بدنه کارشناسي دولت است در سال‌هاي اخير عملکرد ضعيفي داشته است.
 
 
 
معاون سازمان حفظ نباتات تاکيد کرده در کشورهاي پيشرو مانند اسپانيا، ايتاليا و يونان اقدامات مديريتي مناسبي انجام مي‌شود، مي‌توان در کشور نيز با تقويت ترويج و آموزش، کشاورزان را براي مقابله با آفت‌هايي مانند مگس زيتون آماده‌تر و آگاه کنيم و کشاورزان نيز بايد پيش از آغاز فصل کشت اقدامات کنترلي و پيشگيرانه را انجام دهد.
 
منبع : dehghannews.com

نوشته شده در 26/09/1392 سه شنبه ساعت 03:26:57 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن