ایران دارای 80 درصد مناطق خشک و نیمه خشک است
ایران دارای 80 درصد مناطق خشک و نیمه خشک است

ایران دارای 80 درصد مناطق خشک و نیمه خشک است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گری لوئیس نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد، امروز در همایش روز جهانی مقابله با بیابانزایی که در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، گفت: حدود 80 درصد از سرزمین ایران جزء مناطق خشک و نیمه خشک است.
 
وی با بیان اینکه تخریب سرزمین به شدت به ایران آسیب می‌زند، افزود: بنابراین می‌توان میزان فرسایش خاک را به عنوان یک شاخص خوب از تخریب سرزمین مدنظر قرار دارد و این میزان در ایران حدود 15 تن در هکتار در سال گزارش شده است.
 
نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه در سال 2011 انجمن علوم خاک ایران، میزان فرسایش خاک در دنیا را در ایران دانست، بیان داشت: این انجمن میزان فرسایش خاک در ایران را 3 برابر میزان فرسایش خاک در دنیا عنوان کرده است.
 
لوئیس با بیان اینکه میزان تبخیر در ایران 3 برابر متوسط دنیا است، اظهار داشت: این کشور یک سوم میزان متوسط بارندگی دنیا را دارد و محققان اقلیم شناس بر این عقیده‌اند که پدیده تغییر اقلیم دلیل کاهش بارندگی در این بخش از کره زمین است و پدیده تغییر اقلیم هم ریشه در عوامل انسانی دارد.
 
نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد تصریح کرد: علیرغم اینکه تعداد واحدهای دامی بسیار بیشتر از ظرفیت مراتع است جمعیت در حال افزایش هم فشار بسیار زیادی را به منابع طبیعی وارد می‌کند.
 
وی به یکی از عوامل تخریب سرزمینی اشاره کرد و گفت: کشاورزان خرده پا که بخش بزرگی از جامعه کشاورزان را تشکیل می‌دهند از دانش و فناوری لازم برای فعالیت‌های کشاورزی پایدار برخوردار نیستند.
 
لوئیس به تغییر کاربری اراضی در ایران اشاره کرد و بیان داشت: بیابان‌زایی در همه جای ایران در حال وقوع است و این موضوع نه تنها گریبان کشاورزان را گرفته بلکه منجر به آسیب به همه از جمله افرادی که در نزدیکی بیابان‌ها ساکن هستند می‌زند.
 
وی گفت: باید روش‌های کشاورزی و مصرف آب در این بخش را اصلاح کنیم و در راستای حفاظت از منابع آب و همچنین تحقیق امنیت غذایی نسل‌های امروز و آینده سیاست‌های مربوط به بخش آب و همچنین مدیریت اراضی را بازنگری کنیم.
 
نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران بیان داشت: تغییر در سیستم کشاورزی و زراعت به تحقیق و بررسی دقیق نیاز دارد.
 
وی افزود: باید از سیاست‌هایی بهره گرفت که توان ما را در برابر تغییر اقلیم افزایش دهد ضمن اینکه بهبود راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی باید به سرعت انجام شود.
 
لوئیس با تأکید بر اینکه باید برنامه‌ریزان کشور حمایت شوند، گفت: باید برنامه‌ریزان کشور را در محاسبه «هزینه - فایده (گزینه‌های سبز) حمایت کرد تا بتوانند در مقابل فشارهای حاشیه‌ای ایستادگی کنند و در این راستا از اختصاص منابع به روش‌های غیر اصولی پرهیز کرد.
 
نماینده برنامه سازمان ملل متحد در ایران تصریح کرد: برای اینکه بتوان در مقابل روند تخریب سرمایه و بیابان‌زایی مقاومت کنیم به تولید دانش و توسعه راهکارهای خلاقانه نیاز است.
 
وی افزود: در نیم قرن اخیر، سازمان ملل متحد همواره به ایران برای مدیریت پایدار منابع طبیعی  در قالب پروژه‌های اجرایی متعدد کمک کرده است.
 
لوئیس بیان داشت: مجموعه سازمان ملل متحد در ایران و برنامه توسعه ملل متحد آمادگی دارند تا از دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای دستیابی به حمایت‌های فنی و اشتراک گذاشتن دانش و فناوری مورد نیاز برای حل معضل بیابان‌زایی حمایت کنند.
منبع:فارس

نوشته شده در 27/03/1394 چهارشنبه ساعت 14:11:25 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه خاکشناسی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید