بامبوهای الوده به افت تایلندی معدوم شد
بامبوهای الوده به افت تایلندی معدوم شد

پس از بررسی‌های سازمان حفظ نباتات مشخص شد که بامبوهای واردشده از کشور تایلند به‌گونه‌ای آفت قرنطینه‌ای آلوده بودند که نسبت به امحاء آنها اقدام شد.

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: چندی پیش محموله‌ای از "لاکی‌بامبو" از کشور تایلند وارد شد که پس از آزمایش مشخص شد که به نوعی آفت گیاهی مبتلا است.

اصغر شایان افزود: از آنجا که گیاهان بامبو قابلیت ضدعفونی نداشتند، پس از بررسی‌های صورت‌گرفته، امحاء آن انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: آفت این گیاه نوع خاصی بود که در کشور وجود نداشت و ازجمله آفات قرنطینه‌ای محسوب می‌شد که در این راستا کمیته فنی تصمیم گرفت که محموله موجود را امحاء کند.

وی تصریح کرد: به هیچ‌عنوان گل آماده از هیچ کشوری وارد نمی‌شود و تنها پایه‌های مادری و پیاز گل‌ها وارداتی هستند.

شایان یادآور شد: قلمه بامبوهای واردشده  اگر پس از 245 روز مشکل آفات و بیماری نداشته باشد، به مرحله تکثیر راه پیدا می‌کند و سپس ترخیص می‌شود.

 

ورود گل شاخه‌بریده به کشور انجام نمی‌شود

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات درباره ممنوعیت واردات گل از هلند توسط روسیه نیز تأکید کرد:‌ ایران به هیچ‌عنوان گل شاخه‌بریده از هیچ کشور دنیا وارد نمی‌کند و از هلند نیز تنها پایه‌های مادری و پیاز وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: کشور روسیه به‌دلیل آنکه گل‌های هلندی به آفات و بیماری‌ها مبتلا بودند، از ورود آنها ممانعت کرده است، اما از آنجا که گلی از هلند وارد نشده است، بنابراین ممانعتی نیز از سوی ایران به‌عمل نیامده است.

شایان همچنین گفت: پس از آنکه محموله‌های وارداتی به کشور می‌آید، در مکان‌های قرنطینه به‌مدت طولانی نگهداری می‌شود و بررسی‌های لازم از لحاظ آفات و بیماری‌ها انجام شده و در صورت بدون مشکل بودن، نسبت به تکثیر آن اقدام خواهد شد.

وی در پایان به مردم اطمینان داد که از مبادی رسمی هیچ گیاه آلوده‌ای اجازه ورود ندارد./

خبرنگار: مژگان ستار

منبع:iana.ir/keshavarzi/item/16688-1.html

 


نوشته شده در 22/12/1392 پنجشنبه ساعت 23:53:34 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان اپارتمانی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
کلاس اموزشی


روش فعالیت در انجمن کشاورزی


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae