برداشت اب کشاورزي استان از اب شرب کشور بيشتر است
برداشت اب کشاورزي استان از اب شرب کشور بيشتر است

برداشت اب کشاورزي استان از اب شرب کشور بيشتر است

خبرگزاري آريا-مديرعامل شرکت آب منطقه اي کرمان گفت : سالانه 6 ميليارد و 700 ميليون مترمکعب ( بيش از کل آب شرب کشور) از آب هاي زيرزميني استان برداشت مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا ،ابراهيم عليزاده در جمع خبرنگاران گفت: از اين ميزان 95 درصد آن در بخش کشاورزي استان مصرف مي شود و بقيه هم
در بخش خانگي و شرب و صنعت است.
وي افزود: برداشت بي رويه از منابع زيرزميني آب در 30 تا 40 سال اخير موجب شد برخلاف ساير استانها در طرحهاي توسعه اي عقب بيفتيم و اکنون طرحهاي توسعه و حفاظت را همزمان اجرا مي کنيم.
عليزاده با اشاره به اينکه بيش از 95 درصد مساحت 181 هزار کيلومترمربعي استان کرمان در منطقه خشک و نيمه خشک در کوير لوت واقع شده است ، تصريح کرد: ميانگين بارش در استان کرمان 129 ميلي متر است و توزيع اين ميزان بارش نيز يکسان نيست به گونه اي که در برخي ايستگاه ها مانند رفسنجان 12 ميلي متر بارش و در جيرفت 430 ميلي متر بارش داريم و ميزان بارش در کرمان از ابتداي سال آبي تاکنون به 105 ميلي متر رسيده است.
عليزاده به ميزان بارش از ابتداي سال آبي ( اول مهر) تاکنون اشاره کرد و گفت: از ابتداي سال آبي جاري 40 ميلي متر بارش داشتيم و تنها در 10 روز آخر ميزان بارش به 65 ميلي متر رسيد.
وي ميزان آب بارش ساليانه اين در اين استان را 24 ميليارد متر مکعب اعلام کرد و گفت: بيش از 70 درصد بارشها تبخير و 30 درصد ديگر به صورت سيلاب جاري مي شود يا به زمين نفوذ مي کند.
مدير عامل آب منطقه اي کرمان افزود: از 38 هزار منبع آبي 24 هزار حلقه چاه مجاز و 11 هزار چاه غير مجاز داريم و بقيه منابع آبي شامل چشمه و قنات است.
عليزاده با اشاره به اينکه در تامين آب شرب به شدت دچار مشکل هستيم ، گفت: بيش از 95 درصد آب شرب استان از منابع زيرزميني تامين مي شود به همين دليل از نظر ظرفيت منابع زيرزميني آب دچار افت شديد شده و به عمق چاه ها رسيده است.
وي منابع تامين آب کرمان را از دو چاه در منطقه ماهوا و قريه العرب اعلام کرد و گفت: با کسري 700 تا 800 ليتر بر ثانيه براي تامين آب شرب اين شهر مواجه هستيم که ناچاريم اين بحران کمبود آب را مديريت کنيم.

نوشته شده در 10/12/1395 سه شنبه ساعت 23:03:14 توسط samira


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید