برداشت و پس از برداشت انار
برداشت و پس از برداشت انار

برداشت و پس از برداشت انار

برداشت Harvesting

برداشت میوه ها از اواخر تابستان آغاز می شود. معمولاً قبل از رسیدن کامل میوه ها برداشت شروع می شود. ارقام زودرس براساس رنگ پوست برداشت می شوند و معمولاً 2 برداشت انجام می شود. میانگین برداشت 15-12 تن در هکتار است. میوه بایستی به استانداردهای رسیدگی برای برداشت و انمتقال رسیده باشد. آب میوه بایستی حداقل لازم از نظر تست رنگ و اسید را دارا باشد و میوه بایستی عاری از پوسیدگی، آفتاب سوختگی، زخم، شکاف و ترک باشد. با نزدیک شدن رسیدن، امکان ترک خوردن میوه های انار روی درخت وجود دارد، به طوریکه در بعضی حالات ممکن است قسمت داخلی میوه کاملاً در بیرون قرار گیرد. برای حمل و نقل تجاری برداشت بایستی هر چه سریعتر بعد از اینکه میوه به استانداردهای خود رسید برداشت شود. باران روی میوه در حال رسیدن روی درخت ممکن است موجب ترکیدگی آن قبل از برداشت شود. برداشت معمولاً توسط قیچی و کیسه همانند برداشت مرکبات می باشد. برای نقل و انتقال (Shipment)، میوه ها داخل جهبه های با وزن 28-25 پوند (12-14kg) براساس اندازه می شوند و در این مرحله میوه ها ممکن است واکس زده شوند تا ظاهر آنها بهتر شود. انار را می توان برای چندین هفته بدون از دست دادن کیفیت بازارپسندی درون سردخانه نگهداشت. میوه ها معمولاً وقتی در درجه حرارت اتاق نگهداری می شوند رنگ پوست آنها پر رنگ تر و تیره تر می شود و حالت زیبا و دکوری خود را برای مدتی حفظ می کنند اما به تدریج با از دست دادن آب حالت خشک پیدا خواهد کرد.

تیمار با 150ppm GA3 بعد از گل موجب کاهش ترکیدگی در انار شده است اما موجب مقداری تاخیر در رسیدن میوه و افزایش میزان اسید میوه شده است. مقادیر بالاتر و زمانهای دیرتر محلول پاشی اثرات تاخیری شدیدتری داشته و باعث کاهش مرغوبیت میوه و اثرات جانبی مانند حساسیت به سرما در درخت شده است. نا منظم بودن فواصل و مقدار آبیاری، بارندگیهای بی موقع و سرد شدن ناگهانی هوا، بادهای شدید و گرم و سوزان، کمبود بر و روی و عوامل وراثتی نیز از عوامل ترکیدگی میوه های انار می باشند.

نگهداری و پس از برداشت  انار

انبارهای سنتی رو باز یا سرپوشیده برای نگهداری انار از قدیم در ایران به کار میرفته است. نگهداری روباز سنتی در داخل باغ بوده که میوه ها داخل باغ با شاخ و برگ و یا خاک و ماسه پوشانیده می شده اند. این روش برای نگهداری کوتاه مدت بوده است. برای نگهداری بلند مدت تر از انبارهای سرپوشیده استفاده می شده است. در انبارهای سرپوشیده سنتی میوه ها در محل سرپوشیده با رطوبت کم و تاریک و با جریان هوا که درجه حرارت از  بیشتر نمیشده است نگهداری میشده اند. این روش ها هنوز هم در برخی نقاط ایران به کار میروند.

امروزه نگهداری مدرن انار در سردخانه ها صورت می گیرد که بسته به رقم در درجه حرارت حدود  و رطوبت نسبی 95%-85% برای مدت تا 6 ماه امکان پذیر است. ضمناً انار میوه غیرکلیماکتریک است. مثلاً برای انار رقم وندرفول زمان مناسب برداشت برای نگهداری در انبار موقعی تشخیص داده شد، که درصد قند یا TSS آن به 5/17% رسیده باشد. برای این رقم درجه حرارت مناسب انبار  گزارش شده است.

برچسب:برداشت انار,پس از برداشت انار,بسته بندی انار,انار,عکس ترکیده انار,انار خشک,آب انار,اب میوه انار,بسته بندی انار,برداشت مستقیم انار


نوشته شده در 13/07/1393 ساعت 17:14:16 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی