معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
برنامه‌ریزی توسعه روستایی نیازمند شناخت نواحی است
برنامه‌ریزی توسعه روستایی نیازمند شناخت نواحی است

خسارت ناشی از تخریب زمین‌های کشاورزی باید معادل منفعت اجتماعی این زمین‌ها در نظر گرفته شود

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سعید یزدانی عصر امروز در همایش بین‌المللی موزه میراث روستایی با اشاره به تغییر کاربردی اراضی کشاورزی و خسارت‌های اقتصادی ـ محیط زیستی در استان مازندران اظهار کرد: تقاضا برای زمین‌های کشاورزی همواره تحت تاثیر تقاضای محلی برای محصولات کشاورزی، تجارت جهانی، تغییرات تکنولوژیکی و سیاست‌های اجتماعی دولت است.
 
وی ادامه داد: با رشد جمعیت و اقتصاد در ایران تقاضا برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی برای توسعه شهری و صنعتی افزایش پیدا کرده است.
 
یزدانی با بیان اینکه مناطق روستایی استان مازندران به دلیل شرایط ویژه آب و هوایی و مناظر زیبا سالانه تعداد بسیاری گردشگر را به طرف خود جذب می‌کند، تصریح کرد: سالانه مردم منطقه درآمد قابل توجهی از گردشگری کسب می‌کنند.
 
استاد اقتصاد دانشگاه تهران به گسترش صنعت گردشگری در مناطق شمالی کشور اشاره کرد و افزود: تقاضا برای خدمات شهری و گسترش ساخت و ساز در منطقه افزایش پیدا کرده است و این امر موجب تغییر کاربری گسترده زمین‌های کشاورزی می‌شود.
 
وی ارزش خدمات اکوسیستمی هر هکتار شالیزار در استان مازندران را سالانه 310 میلیون ریال خواند و بیان کرد: ارزش تولیدات بازاری زمین‌های مذکور تنها 120 میلیون ریال است.
 
یزدانی خواستار تحلیل فایده ـ هزینه پروژه‌های منطقه‌ای خسارت ناشی از تخریب زمین‌های کشاورزی شد و خاطرنشان کرد: خسارت ناشی از تخریب زمین‌های کشاورزی باید معادل منفعت اجتماعی این زمین‌ها در نظر گرفته شود.
 
*برنامه‌ریزی توسعه روستایی نیازمند شناخت نواحی است
 
دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی نیز در همایش مذکور به تحلیل پایداری محیطی روستاهای شهرستان مشکین شهر با استفاده مدل موریس اشاره کرد و گفت: بررسی و شناخت نواحی روستایی و تحلیل قابلیت‌ها و تنگناهای آنها در فرآیند برنامه‌ریزی توسعه روستایی حائز اهمیت است.
 
بیوک صفرزاده از طبقه‌بندی دهستان‌های شهرستان مشکین شهر طبق شاخص‌های پایداری محیطی خبر داد و افزود: پژوهش توصیفی ـ تحلیلی و گردآوری اطلاعات و داده‌ها به صورت اسنادی در 287 روستای دارای سکنه مشکین شهر در قالب 12 دهستان انجام شده است.
 
وی با اشاره به اینکه نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد پنج دهستان در وضعیت ضعیف پایداری محیطی هستند، بیان کرد: هفت دهستان در وضعیت متوسط قرار دارند و طبق شاخص‌های منفی، هشت دهستان در وضعیت متوسط و چهار دهستان در وضعیت قابل قبول و پایدار هستند.
منبع:فارس

نوشته شده در 09/03/1394 شنبه ساعت 20:39:25 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید




 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن