بزرگ‌ترین مرکزپرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه درمازندران توسط بخش خصوصی
بزرگ‌ترین مرکزپرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه درمازندران توسط بخش خصوصی
بزرگ‌ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه در مازندران توسط بخش خصوصی با ظرفیت تولید 250 تن گوشت ماهیان خاویاری و هفت تن خاویار در ابتدای سال 93 به بهره‌برداری می‌رسد.
 
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام اینکه بر اساس برنامه پنجم توسعه این استان باید 83 هزار تن تولید شیلات اعم از صید آبزی‌پروری داشته باشد، گفت: با توجه به اقدامات انجام‌شده، نه‌تنها از برنامه پنجم توسعه عقب نیستیم، بلکه در سال جاری با تولید 87 هزار تن محصولات شیلاتی از برنامه پنجم نیز جلوتر هستیم و این استان در زمینه صید و آبزی‌پروری رتبه نخست کشوری دارد.
حسن حبیب‌نژاد با بیان اینکه 65 هزار تن از این میزان آبزی‌پروری و 22 هزار تن صید و صیادی است، افزود: در سال جاری هشت‌هزار و 500 تن کیلکا صید می‌شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دوهزار و 500 تن افزایش داشته است که قیمت این محصول برای مصرف انسانی یک‌هزار و 300 تومان و برای مصارف صنعتی یک‌هزار و 100 تا یک‌هزار و 200 تومان است.
وی با بیان اینکه در سال جاری 400 فقره مجوز و شناسه کارت آبزی‌پروری در استان صادر شده است، خاطرنشان کرد: چنانچه این 400 فقره به نتیجه برسند، دوهزار تن به ظرفیت تولیدی استان افزوده خواهد شد؛ این در حالی است که هم‌اکنون دوهزار و 700 واحد آبزی‌پروری دیگر در استان فعال هستند.
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: چهارهزار و 300 دستگاه هواده و درام‌فیلتر و دستگاه اکسیژن‌ساز در استان فعال هستند که پیش‌بینی می‌شود به وسیله این دستگاه‌ها، 25 درصد افزایش عملکرد در تولید داشته باشیم.
حبیب‌نژاد با اشاره به تولید ماهیان خاویاری در مازندران تصریح کرد: از اواخر سال گذشته تاکنون 416 کیلوگرم خاویار پرورشی در استان استحصال شده است که برآورد می‌شود این میزان به 500 کیلوگرم برسد که به کشورهای اروپایی و عربی با قیمت هر کیلوگرم سه میلیون تومان صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه با توجه به توافق پنج کشور حاشیه دریای مازندران، صید تجاری ماهیان خاویاری در این دریا ممنوع است، یادآور شد: با توجه به کاهش ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری فقط صید این ماهیان برای تکثیر بچه‌ماهیان انجام می‌شود.
حبیب‌نژاد تأکید کرد: بزرگ‌ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه که توسط بخش خصوصی در جویبار مازندران در حال ساخت است، تاکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که در ابتدای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که ظرفیت تولیدی آن 250 تن گوشت ماهیان خاویاری و هفت تن خاویار است.
وی با اشاره به اینکه در هشت ماهه نخست سال جاری چهارهزار و 500 تن محصولات شیلاتی به کشورهای عراق، اقلیم کردستان، اروپا، آسیای میانه و امارات صادر شده است، اظهار داشت: این میزان صادرات تاکنون 20 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است، در حالی که این روند تا پایان سال ادامه دارد.
حبیب‌نژاد به پرورش ماهی در قفس‌های دریایی اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی 10 قفس دریایی برای صید کپورماهی و خاویار آزاد در حال ساخت و فعالیت دارد که سالانه 400 تن محصول از این طریق تولید می‌کند./

نوشته شده در 20/09/1392 چهارشنبه ساعت 09:57:23 توسط قاسم رشیدیان
ویرایش شده در 20/09/1392 چهارشنبه ساعت 09:59:13 توسط قاسم رشیدیان


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید