بهبود پرورش طیور با استفاده از ابتکارات و نوآوری ها
بهبود پرورش طیور با استفاده از ابتکارات و نوآوری ها

بهبود پرورش طیور با استفاده از ابتکارات و نوآوری ها 

نویسنده: حسین امیرعبدالهیان کارشناس ارشد پرورش و مدیریت تولید طیور
مقدمه:
جوامع امروزی دائماً در حال تغییر و رشد می باشد. همیشه انسان هایی موفقند که بتوانند خودرا با سرعت رشد امکانات پیش ببرند و آنهایی که در این زمینه از امکانات به وجود آمده در زمان مناسب بهترین بهره را ببرند، موفق تر هستند. نکته اینجاست که چرا در کشورهای درحال توسعه تولید کنندگان عقب تر از همتایان خود در کشورهای پیشرفته می باشند.این مشکل به روشنی قابل درک می باشد و باید راه حلی اندیشید تابتوان از آن رهایی پیدا کرد. یکی ازاساسی ترین راه حل ها به کارگیری خلاقیت فکری وعملی تولید کنندگان است.
یکی از پرورش دهندگان طیور و تولید کنندگان گوشت سفید در کشور در شهرستان شاهرود که از تحصیلات آکادمیک و عالی نیز بی بهره بوده است با توجه به تجربیات خود موفق به اختراع دستگاهی شده است که در زمینه پرورش طیور کمک شایان توجهی به فعالان این بخش می نماید . این دستگاه که « سیستم ایمنی کل واحدهای مرغداری » نام گرفته است یک سیستم هوشمند ایمنی کنترل کننده با کارکردهای بسیار وسیع می باشد که نیروی کار انسانی را به نصف کاهش می دهد . از این رو کاهش در هزینه ، وقت و بالا رفتن سود اقتصادی را شامل می شود .هشدار قطع برق یا اتصال در مدار ، هشدار خالی یا پر شدن مخازن آب ، دان و سوخت ، هشدار دمای موتور و تسمه پروانه ، هشدار باز شدن دربهای سالن و مخازن ، هشدار دود یا غبار در داخل سالن ، هشدار در زمینه کاهش و یا افزایش رطوبت ، دما ، افزایش گاز آمونیاک و هشدار درباره آتش سوزی قبل از حریق برخی از امکانات این سیستم هوشمند می باشد . در ذیل به برخی از قابلیت های این دستگاه اشاره خواهد شد. 
هشدار در زمینه بالا رفتن گاز آمونیاک در سالن پرورش : 
یکی از گازهای مضر در سالن های مرغداری آمونیاک است . این گاز در اثر تجزیه اسید اوریک توسط باکتریهای کف سالن به وجود می آید . هنگامی که تراکم گاز آمونیاک در سالن بالا رود منجر به بروز آسیب های تنفسی ، تهوع و سوزش چشم در کارگران مرغداری می گردد . مقدار بیش از حد این گاز منجر به کاهش مصرف خوراک و نا مطلوب شدن ضریب تبدیل غذایی می شود . ميزان گاز آمونياک بر اساس قسمت در ميليون (PPM ) بيان مي شود . غلظت آمونياک تا 15 PPm قابل حس نيست اگر به 20 تا 25 PPm برسد قابل حس خواهد شد. در غلظت 30 تا 50 PPm باعث تحريک وسوزش چشم ها ودر غلظت 50 تا 100 PPm باعث عوارض تنفسي شده و رشد و توليد کاهش مي يابد . اگر غلظت گاز آمونیاک به 100 PPm برسد باعث ايجاد تاول روي سينه و اگربه 500 PPm برسد باعث مرگ حيوان مي شود .به طور کلي ضروري است که غلظت آمونياک در سالن از 25 PPm بيشتر نشود. 
با توجه به اهمیت کنترل گاز آمونیاک در واحدهای پرورشی] که در بالا به آنها اشاره گردید[ یکی از مزایای دستگاه« سیستم ایمنی کل واحدهای مرغداری » هشدار نسبت به افزایش این گاز سمی از حد مجاز خود است . 
هشدار در زمینه کاهش یا افزایش درجه حرارت در سالن پرورش : 
سیستم تنظیم حرارت بدن جوجه های گوشتی نابالغ تکامل یافته نیست و قادر به تنظیم حرارت بدن خود در مواجهه با هوای بیرون از دستگاه جوجه کشی نیستند ، بنابراین تنظیم حرارت مناسب جایگاه طیور گوشتی در طی هفته اول دوره پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است ، بدین منظور لازم است قبل از ورود جوجه ها دمای سالن را به حد مطلوب رساند .
در روز اول حرارت مناسب دستگاههای گرم کننده سالن در 5 سانتیمتری بستر باید 32-30 درجه سانتیگراد ودر اواخر هفته اول 29-28 درجه سانتیگراد باشد.
رفتار جوجه ها بهترین نشانه برای مناسب بودن درجه حرارت سالن می باشد ، به طوریکه از طریق نحوه پخش آنها در محدوده جوجه ریزی می توان به میزان درجه حرارت محل پرورش جوجه ها پی برد که به صورت زیر می باشد :
1- دمای مناسب : جوجه های شاداب با پراکندگی یکنواخت در محدوده جوجه ریزی دیده می شوند .
2- دمای خیلی بالا: جوجه هااز دستگاه گرم کننده فاصله می گیرند و در این حالت ساکت ، درحال نفس نفس زدن وسرو بال افتاده هستند .
3- دمای خیلی پایین: جوجه ها در زیر دستگاه گرم کننده جمع می شوند ، پرسر وصدا وصدای آزار دهنده دارند.
4- کوران هوا: در این وضعیت جوجه ها در منطقه ایی خاص از محدوده جوجه ریزی ازدحام می نمایند .
افزایش و یا کاهش درجه حرارت سالن پرورش می تواند باعث تلفات شود. پس باید نسبت به کنترل آن اقدام نمود . یکی از مزایای دستگاه« سیستم ایمنی کل واحدهای مرغداری » هشدار نسبت به افزایش و یا کاهش درجه حرارت از حد مجاز خود می باشد . 
هشدار در زمینه افزایش رطوبت در سالن پرورش : 
میزان رطوبت در سالن های مرغداری نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی ها و بیماریها خواهد داشت . رطوبت در سالن پرورش به دو صورت وجود دارد : 1 – رطوبت هوای موجود در سالن 2 – رطوبت بستر . این دو مورد همبستگی بالایی با یکدیگر دارند . چنانچه رطوبت بستر به هر نحوی زیاد شود قطعاً بر روی میزان رطوبت کل سالن تأثیر گذار خواهد بود . اصولاً منابع ایجاد رطوبت در سالن های پرورش طیور ادرار ، مدفوع و تنفس است . زیاد از حد شدن رطوبت سالن پیامدهای منفی متعددی را به دنبال خواهد داشت . به عنوان مثال افزایش آلودگی های انگلی از جمله کوکسیدیوز از جمله پیامدهای منفی افزایش رطوبت است زیرا انگل ککسیدیوز جهت رشد به شرائط مرطوب نیاز دارد . از جمله پیامدهای منفی دیگر می توان به مشکلات عدیده مربوط به ماهیچه ران و سینه اشاره کرد .
بهترین راهکار جهت بر طرف کردن این مشکل مدیریت قوی فارم است . دستگاه« سیستم ایمنی کل واحدهای مرغداری » می تواند به عنوان بازوی قوی در جهت کمک به مدیران گام بردارد . 
منابع و مآخذ : 
1 – رضائی پور ، وحید / جزوه آموزشی مرغداری / دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر / 1387
2 – پور رضا ، جواد / اصول علمی و عملی پرورش طیور / انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان / چاپ نهم / 1387
3 – سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی - دفتر خدمات تکنولوژی آموزشی / لوح فشرده آموزشی پرورش مرغ گوشتی / ویرایش اول / زمستان 1384

برچسب:پرورش دهندگان طیور,تغذیه طیور,جیره طیور,مقاله پرورش طیور,تولید کنندگان گوشت سفید, واحد مرغداری,سبوس,سویا,کلزا,خرید جوجه,مرغ,ماشین جوجه کشی,پروتیین جیره,طیور,پرورش طیور,مشاوره تخصصی طیور,کوران هوا مرغ


نوشته شده در چهارشنبه چهارم دی 1392 ساعت 17:27:36 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 04/10/1392 چهارشنبه ساعت 17:28:31 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک