بهم‌ریختگی اداره دامداری‌های کم جمعیت ایران در قیاس با برزیل
بهم‌ریختگی اداره دامداری‌های کم جمعیت ایران در قیاس با برزیل

بهم‌ریختگی اداره دامداری‌های کم جمعیت ایران، در قیاس با برزیل

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به دو نقش دولت در دامداری کشور پرجمعیت دامی مانند برزیل با 220 میلیون راس گاو و الگوهای مشابه در همه جهان برای اداره دامداری‌ها در ایران، از تعبیر نوعی به هم ریختگی در این باره  استفاده کرد.

 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، مسعود هاشم‌زاده، معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور بعد از ظهر امروز در حاشیه مجمع عمومی سالانه اتحادیه مرکزی دامداران ایران با بیان اینکه نقش دولت در حوزه دامداری‌ها در کشور بسیار محدود و عمده مسائل بر عهده مالکان آن است، گفت: در بازدیدی که از دامداری‌های برزیل داشتم، دولت در این کشور دو نقش مهم و اساسی را در خصوص دامداری‌ها بر عهده دارد.
 
وی افزود: نقش اول کنترل و نظارت بر روی 5 بیماری دامی از قبیل تب برفکی و هاری را به عهده دارد و در نقش دوم سلامت و بهداشت مواد غذایی را مورد توجه قرار می‌دهد تا هم محصول برای مصرف داخل و هم صادرات سالم باشد.
 
هاشم‌زاده با بیان اینکه برزیل حدود 220 میلیون رأس گاو دارد، اظهار داشت: این در حالی است که به رغم وجود فقط جمعیت اندک دام به میزان حدود 2 میلیون گاو صنعتی و حدود 5 میلیون گاو سنتی در ایران، نتوانسته‌ایم به درستی این بخش را مدیریت کنیم.
 
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: نقص عمده در دامداری‌ها مدیریت و تقسیم‌بندی کارهاست، زیرا در این بخش پول به اندازه کافی وجود دارد، اما به طور بهینه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و مشکل ما مدیریتی است.
 
مسعود هاشم‌زاده
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور
وی با بیان این سؤال که چقدر از محصولات تولید دام مثل شیر و گوشت در کشور می‌توان اطمینان داشت، گفت: علیرغم تعداد دام کم به طور کامل از تولید محصول سالم در این بخش اطمینان وجود ندارد و دائماً باید به برخی از دامداری‌ها در خصوص مصرف موادی از جمله نان خشک و ... توجه داشت.
 
هاشم‌زاده به بیان سیاست‌های پیش‌روی دولت و سازمان دامپزشکی در بخش دامداری‌ها پرداخت و گفت: حیوانات اهلی و وحشی در کشور به سه دسته قابل تقسیم است.
 
هاشم‌زاده تصریح کرد: یک دسته از حیوانات در مکان‌های با پروانه مثل دامداری‌ها، پروانه‌دار، دسته دیگر در دامداری‌های سنتی و دسته سوم به صورت خانگی و یا در حیات وحش نگهداری می‌شود.
 
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور افزود: الگویی که در همه جهان در مورد اداره دامداری‌ها و نوع خدمات به آن وجود دارد در همه کشورها مشابه است به جز ایران که خیلی به هم ریختگی در اداره دامداری‌ها موجود است.
 
وی افزود: دامپزشکی دو مسئولیت به عهده دارد یکی کاهش ضایعات و مبارزه با بیماری‌ها و دیگر سلامتی مواد غذایی، بنابراین باید یک دامپزشک واحد تمام امور درمانی، آموزشی را تحت پوشش قرار دهد.
 
وی افزود: همچنین در مورد تأمین دارو باید واسطه‌های میانی حذف شود و رسیدن به اجرای چنین امری نیاز به متانت دارد و جزو اهداف سازمان دامپزشکی است.
 
هاشم‌زاده بیان داشت: تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در اجرای سیاست‌های سازمان دامپزشکی می‌توانند به ما کمک کنند اما این کار نیاز به جلسات، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای عملیاتی شدن دارد.
 
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به جذب بالای دانشگاه‌ها در برخی از رشته‌های تحصیلی اظهار داشت: در برخی رشته‌ها مثل دامپزشکی پذیرش دانشجو باید محدود باشد، چرا که پذیرش بیش از اندازه آن رشته را از حالت تخصصی به تجاری می‌کشاند.
 
وی بیان داشت: وزارت علوم باید در جذب دانشجو در بعضی از رشته‌ها تجدیدنظر جدی کند، زیرا خارج شدن از حالت تخصصی در برخی رشته‌ها موجب خارج شدن از تولید محوری و تجاری‌سازی می‌شود
 
لازم به ذکر است پس از انتقادات معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور به اداره دامداری های کشور در زمینه بهداشت دام که البته خود وی صادقانه برخی نقدهای در این زمینه را به کاستی هایی در سازمان دامپزشکی نیز بی ارتباط ندانست، برخی دامداران مانند نماینده دامداران استان خراسان رضوی عمده تقصیرات را متوجه سازمان دامزشکی دانست.
منبع:ایانا

نوشته شده در 14/12/1393 پنجشنبه ساعت 11:55:25 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی