بيش از 10 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در تأمين منابع آبي
بيش از 10 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در تأمين منابع آبي

بيش از 10 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در تأمين منابع آبي


سلامت نیوز:معاون امور آب و خاک وزیرجهاد کشاورزي گفت: از ابتداي فعاليت دولت تدبير و اميد تاکنون بيش از 10 ميليارد دلار در تأمين و حفظ منابع آبي سرمايه‌گذاري شده که اين مهم در طول تاريخ کشور بي‌سابقه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،علي‌مراد اکبري با بيان اينکه منابع آبي، خط قرمز دولت يازدهم بوده و تاکنون اقدام‌هاي خوبي در‌ اين‌ زمينه رخ داده است، افزود: حدود 35 سال در بخش منابع آبي کار شده اما هيچ دولتي در اين بخش نتوانسته است در قسمت حفظ منابع آب و صرفه‌جويي به نتايج مطلوب برسد. معاون وزير جهاد کشاورزي در زمينه وضعيت فرسايش خاکي کشور تصريح کرد: سالانه حدود 16 تن در هکتار فرسايش خاک داريم که اين رقم بالايي است و مي‌تواند در آينده نگران‌کننده باشد. اکبري با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در زمينه اينکه خاک اهميتش از آب کمتر نيست، گفت: از نگاه علمي نيز خاک بستر آب به شمار مي‌رود؛ بنابراين اگر خاک توان نگهداري نداشته باشد، آب تبخير شده و از دست مي‌رود. او فرسايش خاکي کشورهاي مختلف را بر اساس ميزان پوشش گياهي، متفاوت دانست و افزود: پوشش گياهي نقش مؤثري در فرسايش خاک دارد، به‌طوري ‌که فرسايش خاک در اروپا به‌دليل پوشش گياهي مناسب، سالانه کمتر از چهار تن است. اکبري ميزان فرسايش خاک شمال کشور را به علت وجود پوشش گياهي، به‌مراتب کمتر از جنوب کشور دانست و افزود: هر کجا که پوشش گياهي کم باشد با حجم بالاي فرسايش بادي، آبي و خاکي مواجه هستيم.


بي‌مهري مجلس در تصويب لايحه حفاظت خاک
اکبري لايحه حفاظت خاک را در جلوگيري از فرسايش خاک کشور مؤثر برشمرد و اظهار کرد: براي مبارزه با فرسايش خاک، لايحه حفاظت خاک از سوی متخصصان بخش دولتي و خصوصي (مؤسسه تحقيقات آب و خاک، انجمن خاک کشور و دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزي) تهيه و به مجلس نهم شوراي اسلامي ارائه شد. معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزي گفت: متأسفانه اين لايحه باوجود تصويب در کميسيون کشاورزي مجلس با بي‌مهري روبه‌رو شد و تصويب آن در صحن علني مجلس به تأخير افتاد، به‌طوري ‌که تاکنون نيز تصويب نشده است. او تصريح کرد: اکنون به‌دنبال تصويب اين طرح بوده و اميدوار هستیم به‌زودي در صحن علني مجلس دهم مطرح و تصويب شود. اکبري افزود: در لايحه حفاظت خاک ابعاد مختلف مديريت اين منبع مهم از جمله جلوگيري از تبخير آب و قاچاق و همچنين ايجاد قوانين محکم براي صيانت از منابع خاک کشور به‌طور جدي تبيين شده است. معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزي گفت: قبل از اينکه با بحران شديد آبي و خاکي مواجه شويم بايد به‌طور حتم براي خاک کشور به‌ويژه بخش کشاورزي برنامه‌ريزي داشته باشيم. اکبري با اشاره به اينکه دفتر آب و خاک اعتبارات خاصي براي اجراي طرح جامع خاک ندارد، افزود: در برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، طرح جامع خاک مورد توجه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي قرار گرفته، به‌طوري‌ که اين طرح در يک برنامه پنج ساله نيازمند 25 هزار ميليارد ريال (2500 ميليارد تومان) اعتبار است. به گفته او، در واقع سالانه پنج هزار ميليارد ريال (500 ميليارد تومان) اعتبار نياز است تا 500 هزار هکتار تحت پوشش طرح جامع خاک قرار گيرد. اکبري توان توليدي خاک کشور را به‌دليل پايين‌بودن مواد نامطلوب عنوان و اظهار کرد: طرح جامع خاک به بخش‌هاي شوري، قليايي، مواد خاک که از مشکلات عمده منابع خاکي کشور به شمار مي‌رود، پرداخته است. او گفت: اکنون مواد خاک کشور ما کمتر از نيم درصد (0,5 درصد) است در حالي که بايد طبق استانداردهاي خاک، حداقل مواد خاک بالاي دو درصد باشد که ما فاصله زيادي در اين بخش داريم. اکبري ادامه داد: در صورتي که الزامات و منابع اعتباري مورد نياز تأمين شود، اين طرح به‌زودي اجرائي خواهد شد و اگر نتوانيم به‌موقع اين پروژه را شروع کنيم وضعيت خاکي کشور به‌مراتب شرايط بدتري پيدا می‌کند.


مديران آب بدانند چاره‌ای جز انتقال آب با لوله نيست
معاون وزير جهاد کشاورزي دولت يازدهم در بخش آب و خاک به مديران آب کشور توصيه کرد: با توجه به محدوديت شديد منابع آبي کشور بايد از روش‌هاي انتقال و توزيع آبياري سطحي (ثقلي) پرهيز کنيم زيرا ديگر آبي نداريم که به هدر رود؛ بنابراين در شرايط فعلي تنها راهکار براي کاهش تبخير و نفوذ انتقال آب از طريق مخازن و لوله‌کشي است. او ادامه داد: در واقع آب بايد در بخش کشاورزي به‌روش آبياري قطره‌اي و ميکرو، به گياه برسد که اين روش داراي راندمان بالاي 90 درصد است. معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزي درباره وضعيت سدسازي‌هاي کشور گفت: بر اين باور هستم همه پروژه‌هاي آبي، نيازمند مطالعات جامع بر اساس آمايش سرزمين و رعايت مسائل زيست‌محيطي است زيرا اگر چنين نباشد اين طرح‌ها محکوم به شکست خواهند بود. اکبري با بيان اينکه نگاه ما در سدسازي بايد اکولوژيک باشد، افزود: متأسفانه ما در بخش تأمين و مهار آب در مسائل پايين‌دست همچون تالاب‌ها، موضوع‌هاي زيست‌محيطي را به‌دست فراموشي سپرده‌ايم که همين امر تالاب‌هاي کشور را با مشکل خشکيدگي مواجه کرده است. او با اشاره به اينکه با سدسازي کارشناسي بر اساس آمايش سرزمين و رعايت مسائل زيست‌محيطي مخالف نيستم، اظهار کرد: در برخي مناطق کشور سدسازي ضرورت دارد اما بعضی مناطق کشور کشش ظرفيت سدهاي بزرگ را ندارد که بايد قبل از وقوع مشکل چاره‌اي انديشيد، به‌طوري‌ که سال گذشته در خوزستان احداث سدهاي بزرگ موجب کاهش خسارت به منطقه شد.


 


نوشته شده در 23/08/1395 ساعت 16:58:33 توسط samira


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید