بیش از 92 درصد از منابع آب زیرزمینی کشور برای کشاورزی
بیش از 92 درصد از منابع آب زیرزمینی کشور برای کشاورزی

بیش از 92 درصد از منابع آب زیرزمینی کشور برای کشاورزی

به گزارش خبرگزاری صداو سیما ، مدیر کل مخاطرات سازمان زمین شناسی کشور با اعلام این خبر گفت: به علت برداشت بی رویه آب های زیر زمینی ، در هرجایی که سرسبزی وجود دارد مناطقی از آب تهی شده نیز وجود دارد.
آقای بلورچی به برداشت بی رویه آب درکشور اشاره کرد و افزود: در 40 سال گذشته ، بهره برداری از منابع زیرزمینی به سرعت افزایش یافته است و به عبارتی ، آبی که در طول 10 هزار سال ذخیره شده ، در این مدت کوتاه برداشت شده است.
وی گفت: به طور میانگین سطح آب زیرزمینی در دشت های کشور بین نیم تا یک متر پایین رفته است و با توجه به نبود بارندگی ، این آب برداشت شده دوباره برنمی گردد.
مدیر کل مخاطرات سازمان زمین شناسی کشور با بیان اینکه از 609 دشت موجود کشور حدود 300 دشت ، ممنوعه، است افزود : آب در این دشت ها به پایین ترین سطح خود رسیده است و متاسفانه هرسال به تعداد این دشت های ممنوعه افزوده می شود.
بلورچی گفت: هم اکنون راندمان آبیاری در بخش کشاورزی ایران 35 درصد است که با این وجود در بخش کشاورزی دیگر نمی توان کشت ها را ادامه داد ، راندمان باید دست کم به 70 درصد برسد تا بتوان وضع کنونی کشاورزی را حفظ کرد.
وی افزود: جلوگیری از توسعت کشت ، استفاده از آبیاری تحت فشار، افزایش کشت گلخانه ای ، توجه به آمایش سرزمین در تنوع کشت و تشدید مقابله با برداشت غیرمجاز آب ازجمله راهکارهای مبارزه با فرونشست زمین است.
مدیرکل مخاطرات سازمان زمین شناسی کشور با بیان اینکه در 10 سال گذشته هشدارهای لازم به مسئولان داده شده است ابرازامیدواری کرد با توجه و عمل به این هشدارها از بروز خطرات ناگوار احتمالی پیشگیری کرد . 
بلورچی با بیان اینکه بیشترین اندازه نشست زمین به میزان 32 سانتی متر در جهان در شهر مکزیکوسیتی به ثبت رسیده بود گفت: اکنون دشت تهران به بالاترین این میزان رسیده است.
وی افزود: هشت سال پیش میزان فرونشست در دشت تهرا ن 17 سانتی متر بود اما اندازه گیری ما اکنون نشان داده که این میزان 2 برابر افزایش داشته است.

نوشته شده در 03/05/1394 شنبه ساعت 16:03:21 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه منابع آب


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید