بیماری تب سه روزه ۵۰ رأس دام استان البرز را تلف کرد
بیماری تب سه روزه
موسی شِلّی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد بیماری تب 3 روزه در استان البرز گفت: این بیماری از تابستان سال گذشته به صورت غیر محسوس در استان البرز دیده شد و تاکنون 50 راس از دامها را تلف کرده است.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز گفت: ابتدا تشخیص این بیماری، درمان و واکسیناسیون زمان زیادی برد و به این دلیل تلفات و افت تولید شیر و گوشت بیشتر شد.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز افزود: با توجه به اینکه براساس گزارش‌ها، بیماری در استان‌های گلستان، گیلان، مازندران، قزوین بوده و به نوعی بیماری در استانها می‌چرخد، این بیماری دوباره به استان برگردد.
 
وی ادامه داد: به دنبال ایمن‌سازی گله‌ها هستیم، تا شاهد دوباره این بیماری در دام‌های استان نباشیم.
 
شلی در پاسخ به اینکه چرا مرحله تشخیص و درمان بیماری تب 3 روزه در استان البرز طولانی شد، گفت: مسئولان انتظار بروز چنین بیماری را نداشتند و این بیماری برخلاف تصور، ناگهانی وارد شد و البته شرایط تشخیص آزمایشگاهی نیز ابتدا به سمت مسمومیت‌های غذایی رفت و روند تشخیص را طولانی کرد.
 
شلی در خصوص مبارزه با این بیماری گفت: کلاس‌های ترویجی آموزشی در همه استان‌های کشور برگزار می‌شود که هفته آینده در استان البرز خواهد بود.
 
وی گفت: واکسن تحت نظر سازمان دامپزشکی کشور تهیه می‌شود و در صورت نیاز بیشتر برنامه‌ریزی با یک شرکت وارد کننده نیز انجام شده است.
 
به گفته شلی، این واکسن در 3 کشور آمریکا، استرالیا و ژاپن تولید می‌شود.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز در خصوص علائم بیماری نیز گفت: لرزش، جمود حرکتی، درد مفاصل و تب شدید همراه با نوسان دمای بدن و کندی حرکت پاها از علائم خاص این بیماری است.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز تصریح کرد: موسسه واکسن سرم‌سازی رازی آمادگی دارد، در صورت ارسال نمونه خونی از دام‌های مشکوک طی 24 ساعت، نتیجه آزمایش را اعلام کند.
 
منبع : farsnews.com

نوشته شده در 23/09/1392 شنبه ساعت 19:34:34 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی