مدیریت

بیماریهای ماهی قزل آلا
بیماریهای ماهی قزل آلا
بیماریهای ماهی قزل آلا
حباب گازی (فشار داخلی)) G.B.D _Gaz-bubble Disease
نشانه ها :
ایجاد حبابهای گازی در اطراف چشم ,زیر باله های  شنا ,زیر فک و سایر قسمتهای نرم در بچه ماهیان دارای کیسه زرده و بچه ماهیان به شنای فعال رسیده ،بیرون زدگی شدیدوناگهانی چشم.
این بیماری اغلب دراستخرهای پرورش ماهی که باآب چاه کارمی کننددیده می شودکه علت آن هوا کشیدن پمپ آب وتزریق کاز نیتروژن به آب، تحت فشار ناشی ار اختلاف ارتفاع چاه واستخرمی باشد.وکاها تلفات سنگین وناگهانی می دهد.
درمان:درمان ماهیانی که باشدت بیشتر آسیب دیده اند کاها ناممکن می باشد.بایستی ازهوا کشیدن پمپ آب جلوگیری کرده واگر هوا کشیدن پمپ به علت گاهش آبدهی چاه باشد می توان با نصب فلکه در خروجی پمپ وبستن مقداری از آن مشکل راحل نمود.هنگام هواکشیدن پمپ رنگ آب شیری می شودوحباب های ریزهوا درآب مشاهده می شود.بستن فلکه تازمانی ادامه داده می شودتارنگ آب طبیعی شود.درهنگام آزمایش اکسیژن آب اگر میزان آن ازحد اشباعت بیشتر باشدحتما بایستی به امکان بروز مشکل حباب گازی توجه نمود.برج هواده نیز درگاهش اثرات این بیماری تاحدودی کارساز است وحتما بایستی مشکل پمپ آب راحل نمود مخصوصا درپمپ های کفکش فوق اشباعت آب بیشتر مشاهده می شود.
 بیماری لیپوئیدوز(کبدچرب):
علائم خارجی : تیرگی پوست-اگزوفتالمی-حرکت نامعین شنا –کم خونی پیشرفته-آبکی شدن مدفوع ماهی رنگ پریدگی آبششها.
علائم داخلی : زیاد شدن چربی های شکمی وسستی قوام کبد،بیرنگوزردشدن کبد
بالا بودن میزان كربوهیدرات‌ها یا چربی جیره غذائی بخصوص در فصل سرد و در نتیجه عدم تعادل جیره عامل اصلی بروز این عارضه است همچنین كمبود رتینول ، كولین و بیوتین جیره ممكن است به این عارضه منتهی شود .
درمان: با اصلاح جیره غذائی و افزودن ویتامین E  می ‌توان این بیماری را درمان كرد .
بهترین روش درمان قطع غذابرا مدت 10روز ودادن طحال تازه چرخ کرده مخوط با مقداری غذا می باشد .بعداز چرخ کردن طهال بایستی رگ وپوست آن راجدا نمود.
 
بیماری سفیدک (ساپرولینوز)
علائم بیماری : لکه های خاکستری سفید متمرکز بر روی پوست که زیر آب به صورت    پنبه ای – پشمی دیده میشود. سپس رنگ خاکستری تیره یا قهوه ای (در اثر گل یا لجن) بخود می گیرد.
این بیماری معمولادراثرضربه ودست کاری ماهی ایجاد می شود.
درمان:بایستی ازایجاد ضربه ودست کاری خشن جلوگیری کرد.
ـ مسمومیت با دی ‌اكسید كربن:
افزایش خیلی زیاد دی ‌اكسید كربن و كاهش میزان كربنات‌ها و و بی ‌كربنات‌ها سبب ایجاد مسمومیت با نشانه‌های ذیل می ‌شود :
   بی اشتهائی
   افزایش میزان دی ‌اكسید كربن به بیش از  ppm  60
  اكسیژن محلول كمتر از ppm  6 ، بیشتر ماهیان به بیش از ppm  6 اكسیژن نیاز دارند .
  معمولاً ماهی به صورت بی ‌حركت به یك پهلو شناور می ‌ماند .
 ماهی به آرامی و كندتر از حالت طبیعی حركت می كند .
  ph آب بسوی اسیدی پیش می ‌رود .
   تنفس ماهی به كندی صورت می ‌گیرد .
  ماهی در كف حوضچه یا استخر در وضعیت مستقیم باقی می ‌ماند .
درمان: استفاده ازهوادهی آب 
 كمبود اكسیژن :
كاهش اكسیژن محلول ، عامل بروز این عارضه است كه با درجه حرارت و تراكم مرتبط است و می ‌توان با افزایش میزان هوادهی ، كاهش میزان تراكم و در صورت امكان كاهش درجه حرارت این مشكل را رفع كرد و این كاهش اكسیژن دارای نشانه‌های ذیل است :
  ماهی در سطح آب می ماند و تنفس می ‌كند
  اكسیژن محلول كمتر از ppm  6 ، بیشتر ماهیان به بیش از ppm  6 اكسیژن نیاز دارند .
  ماهی برای مدت زیادی در سطح آب باقی می ‌ماند .
   ماهی سریع‌تر از حالت عادی تنفس می ‌كند .
ماهیان درورودی آب جمع می شوند.
درمان :گاهش تراکم ،افزایش ورودی آب،هوادهی
ضربه :
استرس حمل و نقل ، دستكاری ، برخورد ماهی در استخر یا مخزن به اشیاء ، تهاجم سایر ماهیان  و … سبب بروز ضربه به ماهی می ‌شوند كه دارای چندین نشانه مشترك هستند .
  ماهی بی ‌اشتها ست و تمایلی به غذا ندارد .
   بافتهای بینابینی باله‌ها از بین می‌رود و حالت خوردگی پیدا می‌كند .
     تعداد سلول‌های قرمز خون از حالت عادی ( 9- 7 گرم در دسی لیتر ) بیشتر می ‌شود .
     باله‌ها از ماده خاكستری تیره‌ای پوشیده می ‌شوند .
      قرینه چشم نیز تیره رنگ و مات می شود .
     آثار مختلف خونریزی در پوست و در چشم دیده می‌شود .
      ماهی خود را پشت موانع داخل آب پنهان می‌كند .
   ماهی كندتر ازحالت عادی در آب حركت می‌كند و سعی می ‌كند در كف مخزن باقی بماند .
   فلس‌های قسمت‌های مختلف بدن می ‌ریزد و در قسمتهای مختلف بدن خونریزی‌های نقطه‌ای زیر جلدی دیده می ‌شود .
افزایش سلول‌های سفید خون ( لكوسیتوزیس ) در آزمایش‌های هماتولوژی تائید می ‌شود .
یماریهای برانشی یا آبششی :
بیماری برانشی كه معمولا بصورت برگشتن برانش از حالت عادی است و گاهی هم در زیر برانش خونریزی مشاهده می شود و برانش كاملا باز و قرمز و از حالت عادی خارج است در بین ماهیها ظاهر می شود و همه گیر است. این بیماری بوسیله نوعی باكتری ایجاد می شود كه معروف به قارچ آبشش است. در طول مراحل اولیه بیماری معمولا ماهیها علائمی را از خود نشان می دهند. برای پی بردن به اینكه آیا ماهیها مبتلاء به این بیماری شده اند یا خیر احتیاج به دقت و توجه به رفتار و حركات ماهی خواهد داشت كه باید با دقت و توجه به این قبیل ناراحتیها پی به وجود این بیماری در بین ماهیها برده شود. زیرا طریقه شنا کردن ماهی بیمار تغییر می كند و با سرعت به سطح اب می آید و بعد بی حس و آرام می شود و در مراحل اولیه ماهی كاملا بی اشتها می شود و میل به غذا ندارد. اگر دراین مرحله آبششهای ماهی را بررسی كنید، خواهید دید كه آبششها متورم شده است كه در نتیجه بتدریج صفحات آبششی بهم چسبیده و سیخ سیخ گشته و رنگ آن پریده می شود. 
 
ماهیهای بیمار به مرور زمان دارای آبششهای كاملا باز می شوند. 
هرچه پیش می رود بیماری شدیدتر می شود. بطوریكه تشكیلات كركی پنبه ایی مانند در دنبال و روی سرپوشهای آبششی ظاهر می شود. و این تغییرات شدید ایجاد شده در آبششها تنفس ماهیها را مختل می سازد و آنها بسختی قادرند تنفس كنند. و باعث می شود به سطح آب بیایند و چنین تصور می شود كه اكسیژن محلول درآب كم شده است و ماهیها شدیدا دچار مشكل هستند و در خاتمه و ادامه روند و رشد این بیماری تلفات ماهیها را همراه خواهد داشت.این بیماری دراثرکثیف بودن استخر وافزایش مواد معلق ایجاد میشود واگردرمان نشود تلفات زیادی می دهد.
درمان:درمان بایستی تحت نظر دامپزشک صورت گیرد.جهت درمان ازکات کبود(سولفات مس)بادوز5ppmبرای نیم ساعت یا یک بسته 100گرمی برای آب ورودی 15 لیتردرثانیه استفاده می شود.سولفات مس رادرآب حل کرده وداخل کلمن ریخته وطوری تنظیم می کنند تادرعرض نیم ساعت به ورودی آب ریخته شود.درطول درمان بایستی درکنار استخر باشیم ودرصورت بروز مشکل درماهیان، کات کبود راقطع وورودی آب راافزایش بدهیم .کات کبود موجب گاهش اکسیژن آب می شود ودرمان درآب کم اکسیژن وتراکم بالا خطرناک است.برای جبران اثرات ثانویه وباکتریای این بیماری ازآنتی بیوتیکهای مثل اکسی تتراسیکلین وکلروآمفنیکول نیز معمولا استفاده می گردد.
استفاده ازسنگ نمک درمراحل اولیه بیماری وبعد ازدرمان نیز تاثیر خوبی دارد.
-انگل ایکتیوفیتوروس مولتی فیلیس (Ich)
علائم : لکه های سفید روی بدن ماهی - در موارد شدیدتر پوست به صورت خراشیدگی مشخص میشود - در تمام سطح استخر به سمت بالا پریده و بدن خود را به کف و دیواره     می مالند .
درمان : افزایش دمای آب تا 3 درجه و استفاده ا ز ضد عفونی کننده های جلدی مانند سولفات مس , فرمالین , نمک و مالاشیت گرین موثر است .
منبع:1000mahi.blogfa.com

نوشته شده در شنبه بیست و ششم بهمن 1392 ساعت 22:38:57 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پرورش ماهی سردابی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
ترجمه تخصصی متون شیلاتی

با سلام 

به اطلاع کاربران عزیز می رساند که کلیه متون تخصصی شیلاتی در کمترین زمان ممکن با هزینه مناسب توسط کادر مجرب انجام و در خدمت شما قرار میگیرد

با تشکر مدیریت

email : tarjome.shilat@gmail.com