بیماری‌های دام، تجارت صنعت دامپروری را محدود می‌کند
بیماری‌های دام، تجارت صنعت دامپروری را محدود می‌کند
بیماری‌های دام، تجارت صنعت دامپروری را محدود می‌کند
 
گوسفند 
مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: آبله گوسفند و بز باعث محدود شدن تجارت و جلوگيري از توسعه صنعت دامپروري شده و هم‌چنين باعث جلوگيري از واردات نژادهاي جديد گوسفند و بز می‌شود.
 
علیرضا رفیعی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به بیماری آبله گوسفند و بز، اظهارکرد: آبله گوسفند و بز بيماري‌هاي ويروسي بسيار واگيردار در نشخواركنندگان كوچك است.
 
وی ادامه داد: اين بيماري‌ها ممكن است در نژادهاي بومي در مناطق اندميك ملايم باشند، اما در حيوانات تازه وارد اغلب كشنده است. نشانه این بیماری به وجود آمدن تاول و ضایعاتی در روی پوست قسمت‌‌هایی از بدن است که پشم ندارد.
 
رفیعی‌پور یادآور شد: این تاول‌ها ممکن است در دهان نیز دیده شده و باعث ترشح زیاد بزاق شوند، هم‌چنین ممکن است در تاول‌ها میکروب‌های دیگری نیز وارد شوند که سبب بالا رفتن درجه حرارت بدن گوسفند می‌شود.
 
وی مرگ و میر دراثر آبله را به دلیل حمله همین میکروب‌ها دانست و تصریح کرد: درحالت‌های شدیدتر این بیماری، یک هفته بعد از به وجود آمدن نشانه‌ها، دام تلف می‌شود. این بیماری به سرعت دراثر تماس بین دام‌ها پخش می‌شود، هم‌چنین از راه تنفس و خراش‌های پوستی نیز منتقل می‌شود.
 
رفیعی‌پور با بیان این‌که بهبود ضايعات پوستي به آهستگي انجام می‌گیرد، گفت: زيان‌هاي اقتصادي ناشي از بيماري در اثر كاهش توليد شير، آسيب به كيفيت پوست و پشم و ديگر توليدات، سقط، كاهش وزن، حساس شدن دام به عفونت‌هاي تنفسي و هجوم حشرات و تلفات می‌شود.
 
وی با اشاره به راه پیشگیری از این بیماری، افزود: بروز و گسترش این بیماری باعث زیان‌های اقتصادی فراوانی برای دامداران خواهد شد.
 
مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که شرایط جغرافیایی کشور و استان هم‌چنین زندگی سنتی عشایر جلوی ریشه‌کنی این بیماری را می‌گیرد، یادآور شد: تنها راه پیشگیری از بیماری آبله گوسفند واکسیناسیون به موقع دام‌ها است.
 
رفیعی‌پور خاطرنشان کرد: گسترش آبله بزی در گوسفندان بسیار خطرناک است و سبب تلفات نیمی ازگوسفندان خواهد شد.
منبع:ایسنا

نوشته شده در 18/08/1395 سه شنبه ساعت 13:43:20 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی