بین خاک سالم و انسان سالم رابطه وجود دارد
بین خاک سالم و انسان سالم رابطه وجود دارد

بین خاک سالم و انسان سالم رابطه وجود دارد

پدر علم خاک با بیان اینکه تحقیقات ثابت کرده است که بین خاک سالم و انسان سالم رابطه وجود دارد، گفت: سلامتی از داروخانه نمی‌آید و از مزرعه می‌آید.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، محمد جعفر ملکوتی در جمع کارکنان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، با اشاره به اینکه باید مدیریت تحت‌الشعاع علم قرار گیرد، گفت: 20 سال است مسائل مصرف بهینه کود و افزایش تولیدات کشاورزی و ارتقاء در سطح سلامت جامعه را مطرح می‌کنیم.
 
وی با بیان اینکه مواد غذایی مصرفی جامعه ما زینک ندارد و کمبود روی در ایران حاکم است، ادامه داد: زینک و ویتامین C به عنوان ضد سرطان مطرح شده است.
 
پدر علم خاک تصریح کرد: اناری که در فردوس تولید می‌شود غنی شده از مواد مغذی است چرا که مصرف کود آن بهینه است.
 
ملکوتی با بیان اینکه محصولات کشاورزی باید غنی شود، افزود: سازمان بهداشت جهانی، ایران را در رتبه 23 می‌داند که علت عمده آن ناهنجاری‌های سوء تغذیه‌ای و مصرف نامتعادل کودها در بخش کشاورزی است.
 
وی خاطرنشان کرد: زرشک و عناب به جز کودهای اوره و فسفات مواد مغذی دیگر نیز نیاز دارند.
 
پدر علم خاک با اشاره به اینکه استفاده از مواد مغذی در مزارع با وجود خشکسالی، تنش کم آبی را حل نمی‌کند، گفت: مزارع خراسان جنوبی دارای کمبود روی و مواد عالی است که در این استان می‌توان ضایعات کشاورزی را تبدیل به کود کرد.
 
وی خاک خراسان جنوبی را سرشار از اسید بوریک دانست و تصریح کرد: خاک این منطقه به سایر مواد مغذی نیاز دارد.
 
ملکوتی با بیان اینکه تغذیه ناسالم امروز گریبانگیر بخش کشاورزی ما شده است، افزود: این امر سبب سوء تغذیه در انسان شده و از علائم آن در جامعه ایرانی می‌توان به ریزش مو، بداخلاقی، سرماخوردگی مزمن، خستگی مفرط، پوسیدگی دندان، افسردگی و سرطان گوارشی اشاره کرد.
 
پدر علم خاک با بیان اینکه تحقیقات ثابت کرده است که بین خاک سالم و انسان سالم رابطه وجود دارد، ادامه داد: سلامتی از داروخانه نمی‌آید و از مزرعه می‌آید.
 
وی میزان روی موجود در خاک خراسان جنوبی را 0.33 دانست و افزود: وجود این ماده مغذی در بدن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از خستگی زودرس، تقویت چشم، فعال کردن بیش از 300 آنزیم و کاهش مسمومیت‌های ناشی از سرب است.
 
وی با بیان اینکه باید هر چه از زمین برداشت می‌کنید به خاک برگردانید، خاطرنشان کرد: یکی از اصول اولیه تولید پایدار و ارتقاء کیفی خاک از بعد حاصلخیزی و برگرداندن مجدد عناصر غذایی جذب شده توسط گیاهان به خاک است که در برنامه کودی کشور ما نادیده گرفته شده است.
منبع:ایسنا

نوشته شده در 11/09/1393 سه شنبه ساعت 12:37:52 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه خاکشناسی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید