تاثیر کود معدنی زئولیت در کشاورزی
تاثیر کود معدنی زئولیت در کشاورزی

تاثیر کود معدنی زئولیت در کشاورزی

 
از انواع کود های شیمیایی قابل استفاده در بخش کشاورزی کود معدنی زئولیت می باشد که شامل عنصر پرمصرف (اصلی) و کم مصرف (ریز مغذی) بسیاری می باشد. این کود تاثیرات به سزایی در کیفیت تولید گیاه و صرفه جویی در میزان آب و جلوگیری از فساد محصول می شود. در ادامه مقاله با خواص بیشتر این کود آشنا می شوید.
 
خواص کود شمیایی زئولیت
 
کود معدنی زئولیت دارای مواد اولیه مانند عناصر پتاسیم، كلسیم، سدیم، آلومنیوم، منیزیم، سیلسیوم، فسفر، گوگرد، مس، آهن، منگنز و . . . می باشد كه به عنوان یکی از بهترین مكمل های غذایی دامی و كود های كشاورزی محسوب می شود و جهت بهره برداری بهتر مواد و تولید بیشتر محصولات كشاورزی و دامی نقش مهمی را بازی می کند.
 
این نوع از کود شیمیایی دارای خاصیت ضد عفونی كنندگی و پاكسازی مواد است كه از عوارض قارچی خاك، گیاه و محصول (به خصوص آفلاتوكسین) جلوگیری می نماید و به حفظ سلامتی ریشه و ساقه گیاه كمك زیادی می نماید، و با استفاده از این نوع کود می توان بهترین محصول بدون قارچ را به بازار صادرات عرضه نمود.
 
با توجه به این خاصیت کود زئولیت، می توان زئولیت را به صورت بسته بندی و یا انبار محصولات استفاده نمود تا از قارچ زدگی، فساد و خرابی آن ها ممانعت به عمل آورد.
 
کود شیمیایی زئولیت قابلیت فراوانی در جذب و ذخیره سازی آب در محصولات کشاورزی و باغی دارد كه این امر باعث می شود اولا آب مصرفی گیاه ذخیره شود تا در هنگام لزوم باز هم کود زئولیت را به خاك تزریق نموده و مورد استفاده قرار گیرد.
 
ثانیا به علت ذخیره سازی آب از شسته شدن و هرز رفتن مواد مغذی كود ها به سطوح پایین خاك جلوگیری به عمل می آورد، كه این مورد خود به تنهایی باعث مقوی ماندن خاك می شود و از فقیر شدن خاك از مواد غذایی مورد نیاز جلوگیری می نماید.
 
همچنین با صرفه جویی در مصرف آب از هزینه های اضافی و هدر رفت آب جلوگیری می کند. با استفاده از این خاصیت حتی می توان کود زئولیت را در بسته بندی یا انبار محصولات استفاده نموده، تا رطوبت موجود و اضافی را جذب نموده، از فساد و گندیدگی محصولات کشاورزی جلوگیری به عمل آورد.
 
کود شیمیایی زئولیت به علت در بر داشتن عناصر مفید مورد نیاز جهت رشد جانداران، خاك زراعی تحت كاشت را غنی می سازد و باعث ازدیاد، افزایش و درشت تر شدن محصولات باغی و مزارع کشاورزی ( علی الخصوص محصولات غده ای مانند سیب زمینی، چغندر و . . .) و نیز بهبود رشد گیاهان و درختان و همچنین زودرس شدن میوه آن ها می شود.
 
تاثیر کود زئولیت در نوع كشت آبی و دیمی متفاوت نیست و از عملكرد یكسانی بر خودار است، اما از نظر مقدار مصرف در این دو نوع کشت متفاوت از یکدیگر عمل می نمایند.

نوشته شده در 20/11/1395 چهارشنبه ساعت 18:36:12 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات