تاریخچه و مقدمه انار
تاریخچه و مقدمه انار

تاریخچه و مقدمه انار:

نام علمی انار Pomegranate

Punica grantum L.(Punicaceae)

انار یکی از میوه های تابستانی شناخته شده و مورد استفاده بشر می باشد. این میوه از قدیم الایام مورد استفاده تمدن های باستانی ناحیه خارومیانه بوده است. این میوه علاوه بر خاورمیانه در یونان باستان نیز شناخته شده بوده است و از کشت و کار آن در کتابهای خود یاد کرده اند. نقاشی های انار در 8-5 هزار سال قبل از آثار مصر باستان دیده می شود. Pliny از انار به عنوان یک گیاه زینتی و دارویی نام برده است و تتوفراستوس در 300 سال قبل از میلاد مسیح این گیاه را توصیف کرده است.

در بسیاری از منابع از ایران به عنوان منشاء این گیاه نام برده می شود و دامنه پراکنش طبیعی آن از ایران به سمت شرق تا دامنه های هیمالیا و به سمت غرب تا حاشیه دریای مدیترانه بوده است. امروزه انار در بسیاری از کشورها مورد کشت و کار است،از جمله کشورهای منطقه خاورمیانه و اطراف مدیترانه مانند ترکیه، مصر، تونس، مراکش و سایر کشورهای عربی و اسپانیا، افغانستان، پاکستان و سایر کشورهای سمت شرق از جمله هند، چین، برمه، ژاپن، کشورهای شوروی سابق شامل آذربایجان و ترکمنستان، آمریکا (کالیفرنیا) و استرالیا. ورود این میوه به کشور آمریکا در سال 1769 توسط میسیون های مذهبی بوده است و در مناطق گرم وخشک این کشور از جمله کالیفرنیا و آریزونا مورد کشت قرار می گیرد. ورود آن به قاره آمریکا پس از کشف این قاره بوده و در سال 1521 به مکزیک برده شده است. انار در اغلب این کشورها حالت مصرف داخلی دارد و کشورهایی که صادرات آن را انجام می دهند، شامل ایران، اسپانیا، هندوستان، ترکیه، چین و ژاپن می باشند.

نام عمومی این میوه

Pomegranate (انگلیسی)، Grenade (فرانسوی) می باشد که از نام لاتین  Pomuni granatum (سیب پریذر Seeded apple) که در قرون وسطی به آن گفته می شد گرفته شده است. نام علمی امروزۀ آن نیز (Punica granatum) از همین نام مشتق شده است. Punica نام رومی تونس (Catrhage) بوده است و نام های قدیمی انار Punicum malum ، Malus punica به معنی سیب کارتاژ بوده است. در اسپانیا شهری به نام Granada است که نام خود را از این میوه گرفته است و انارهای مرغوب اسپانیا در این منطقه حاصل می شود، نام انار در کتب مذهبی از جمله قرآن نیز دیده می شود و نشانه قدمت این میوه و ارزشی بوده است که برای میوه قایل می شده اند.

سطح زیر کشت انار در ایران در سال 1366 حدود 45 هزار هکتار بوده است. در طی 2-3 دهه اخیر سطح زیر کشت این محصول در ایران گسترش زیادی پیدا کرده است بطوریکه در سال 85 به حدود 62 هزار هکتار رسیده است. بیشترین سطح زیر کشت انار در ایران را به ترتیب استانهای فارس، خراسان، مرکزی، اصفهان و یزد دارا می باشند که جمعاً حدود 70% سطح زیر کشت کشور را در بر می گیرند.

تولید انار در سال 76-75 نزدیک 570000 تن و در سال 85 حدود 700000 تن بوده است و بیشترین تولید مربوط به استان فارس با 20% تولید کل، سپس استانهای خراسان، مرکزی، اصفهان و یزد که جمعاً حدود 70% تولید کل کشور را شامل می شده است. متوسط عملکرد در سال 76-75 حدود 12-11 تن در هکتار بوده است.

در سال 1366 میزان صادرات انار 11600 تن (5/2% تولید) بوده که پس از سیب در بین میوه های صادراتی رتبه دوم را دارا بوده است. در سال 1366 سطح زیر کشت انار ایران حدود 45000 هکتار و تولید 460 هزار تن بوده است. در سال70-69 حدود 74500 تن صادرات انار از کشور صورت گرفته که حدود 13% تولید بوده است . صادرات انار ایران در سالهای اخیر رونق فراوانی داشته است و یکی از میوه های با پتانسیل بالا برای صادرات از ایران محسوب میشود. در سال 85 از حدود 700000 تن تولید میوه انار ایران حدود 25% آن صادر گردیده است.

تولید جهانی انار در سال 1989 حدود 800000 تن برآورد شده است. امروزه فقط تولید ایران در این حد است و تولید جهانی بیش از 2 میلیون تن برآورد می شود. بیشترین تولید انار در دنیا به ترتیب در کشورهای ایران، هندوستان، اسپانیا، تونس، ترکیه، مصر است.

انار,خرید انار,نام علنی انار

برچسب:تاریخچه انار,تولید کنند انار,کشورهای تولید کننده انار,صادرات انار,میزان صادرات انار,نام علمی انار,تولید جهانی انار,خرید نهال انار,کود انار,قلمه انار,فروش انار,خرید انار,انارساوه,میوه تابستانی,هرس انار


نوشته شده در 07/07/1393 دوشنبه ساعت 10:43:52 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


ناشناس در تاریخ بیست و هفتم مرداد 1395 گفته است

مطالب خوب

پاسخ Admin در تاریخ بیست و هفتم مرداد 1395
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی