معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
تروکا فروشگاه مخصوص کشاورزان
تروکا فروشگاه مخصوص کشاورزان
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور امروز در جلسه پرسش و پاسخ نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود که در ایام دهه فجر برگزار شد، گفت: روز گذشته آیین‌نامه اجرایی طرح تمرکز به تصویب رسید و مسئولیت خرید گندم در سال 1393 رسماً به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد.
حسین صفایی افزود: مسئولیت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر عهده سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: از دو ماه گذشته ستاد خرید گندم در سازمان تأسیس شده است و بر اساس اطلاعات سه‌ساله گذشته بانک اطلاعات از فروشندگان گندم کشور تهیه شده و بدین ترتیب دوهزار و 280 مرکز خرید گندم شناسایی شده است.
صفایی ادامه داد: با اقدام پیش‌بینی‌شده کشاورزان با کمترین هزینه می‌توانند محصول خود را تحویل دهد.
وی تصریح کرد: حدود یک‌هزار نقطه برای تحویل خرید گندم را قطعی خواهیم کرد و بدین ترتیب ساماندهی عملیاتی در این زمینه اجرا می‌شود.
صفایی یادآور شد: در سال 1392، 650 نقطه برای خرید گندم وجود داشت که پیش‌بینی حداقل یک‌هزار مرکز برای سال 93 انجام شده است.
وی تأکید کرد: تدابیری نیز برای پرداخت پول کشاورزان در حداقل زمان ممکن شده است.
 
پیش‌بینی خرید 10 میلیون تن گندم در سال 93
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور پیش‌بینی کرد که میزان خرید گندم در سال 93 به 10 میلیون تن برسد که در این راستا انبارهای تعاونی روستایی و شرکت بازرگانی دولتی و دیگر پتانسیل‌های کشور به‌کار گرفته خواهد شد.
صفایی اظهار داشت: سال گذشته چهار میلیون و 800 هزار تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری شده است.
وی همچنین گفت: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در شهریورماه سال جاری با مبلغ یک‌هزار و 50 تومان که بیشتر از قیمت جهانی است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که دست بخش خصوصی و دلال‌ها از این بخش کوتاه باشد.
صفایی در ادامه افزود: برای دانه‌های روغنی نیز در سال 93 - 92 پیش‌بینی خرید تضمینی شده است و در این راستا قیمت 465 تومان معقول است.
وی پیش‌بینی کرد که حدود دوبرابر افزایش خریدها و قیمت تضمینی دانه‌های روغنی در سال 93 - 92 باشیم.
صفایی خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره بودجه سال 93 پیش‌بینی شده است که 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید تضمینی گندم به سازمان مرکزی تعاونی روستایی اختصاص یابد و علاوه بر آن، خرید تضمینی سایر محصولات نیز تسهیلات سه‌هزار میلیارد تومانی دریافت کنند.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که با اختصاص تسهیلات مناسبی که در اختیار محصول گندم و سایر محصولات خرید تضمینی شده قرار خواهد گرفت، افق روشن و خرید مناسبی را در سال آینده داشته باشیم.
 
حضور فعال‌تر تشکل‌های کشاورزی در تنظیم بازار با اجرای قانون انتزاع
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور درباره اجرایی شدن قانون انتزاع نیز تصریح کرد: در تنظیم بازار محصولات کشاورزی بیشترین اتکای بخش بر تشکل‌ها است و در این راستا این سازمان تلاش می‌کند مسئولیت‌پذیری این قشر را افزایش دهد و تجربه موفق تنظیم بازار تخم‌مرغ دوباره پیاده شود.
صفایی از ایجاد یک فروشگاه ملی به نام "تروکا" (تعاونی روستایی و کشاورزی ایرانیان) خبر داد و یادآور شد: در راستای بازاررسانی به‌موقع محصولات کشاورزی و عرضه مستقیم آنها در برنامه داریم که در شهرها فروشگاه‌های زنجیره‌ای ملی به نام تروکا ایجاد کنیم.
وی تأکید کرد: تعداد فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی با ایجاد مراکز جدید به عدد 316 نزدیک می‌شود و بدین ترتیب خواهیم توانست تمامی محصولات تولیدی را در شهرهای مختلف با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسانیم./
 
خبرنگار: مژگان ستار
منبع :ایانا
 

نوشته شده در 15/11/1392 سه شنبه ساعت 12:02:21 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن