معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای استادان دانشگاه
تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای استادان دانشگاه

تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای استادان دانشگاه

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت می شود و استادان دانشگاهی هم می توانند با راه اندازی شرکت های دانش بنیان بدون دادن وثیقه ، از تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی استفاده کنند . به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  آنطور که مقامات دولتی می گویند  : در حال حاضر 1500 شرکت دانش بنیان در کشور فعال اند.
 
 
 
به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت می شود و استادان دانشگاهی هم می توانند با ایجاد شرکت های دانش بنیان بدون دادن وثیقه، از تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی استفاده کنند.
 
 
 
شبکه خبر برای بررسی گام هایی که دانشگاه ها برای حمایت از شرکت های دانش بنیان برداشته اند، گفتگوی اینترنتی داشته با دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در اردبیل :
 
پیشخوان خبر
مجری - در موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت رابطه دانشگاه با صنعت و تولید چه گامهایی برداشته این و چه برنامه کوتاه مدت و میان مدتی تهیه کرده اید؟
 
ما در سال 93 دو کار در این ارتباط انجان دادیم اول اینکه توانستیم در مرکز رشد دانشگاه 35 رشته دانش بنیان مستقر کنیم. مورد بعدی اینکه بعد از 7 سال حرکت هایی که برای تاسیس پارک علم و فن آوری استان انجام دادیم در سال 93 توانستیم موافقت اصولی برای تاسیس آن را بگیریم و از طرف استان زمین به مساحت حدودا 10 هکتار در اختیار این کار قرار گرفت و هم اکنون پارک فن آوری استان راه افتاده است.
 
از آنجا که استان ما استان صنعتی نیست و عمده منابع درآمد آن بر گردشگری و کشاورزی متکی است ما برای اینکه در این رابطه هم کاری شده باشد در مرکز رشد دانشگاه و یک مرکز رشد دیگر که وابسته به جهاد دانشگاهی است روی کشاورزی و صنایه مرتبط با آن و همچنین گیاهان دارویی بیشتر تمرکز کردیم.
 
 
مجری - چگونگی حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت رابطه دانشگاه با صنعت را در گفتگوی اینترنتی از خانم دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرای تهران پرسیدم و پاسخ وی چنین بود:
 
در بحث برنامه چشم انداز و برنامه راهبردی دانشگاه بحث پژوهش در اولویت مسائل قرار دارد و شاید در آموزش بیشتر بحث کیفی مطرح است اما در پژوهش همه گونه توسعه کیفی و کمی مورد نظر است. بخش از این برنامه ها را سعی کردیم در بحث دانشجویی انجام دهیم، در انجمن های علمی، مراکز رشد و بعد هم مراکز دانش بنیان که در بعضی از این بخشها اساتید هم همراهی دارند و به عنوان اساتید مشاور و گاها مجریان طرحها، دانشجویان را به کار می گیرند.
 
 
مجری - در بحث تحول در علوم انسانی که در سال های اخیر در کشور مطرح شده ، از رئیس دانشگاه محقق اردبیلی سوال کردم به نظر شما چه اقتضائاتی  وجود دارد که علوم انسانی در ایران متحول شود؟
 
علوم انسانی در کشور ما حوزه مغفولی است. با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب و اینکه انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود، علوم انسانی نه فقط تقویت نشده بلکه تضعیف هم شده است. برای مثال در کشور ما مدارس استعدادهای درخشان متعددی وجود دارد که در رشته علوم انسانی دانش آموز نمی پذیرند و می توان گفت درصد بسیار بالای افراد نخبه در رشته علوم انسانی نیستند. حتی در خیلی از مدارس دولتی هم رشته علوم انسانی دایر نیست لذا وضعیت زیربنایی مساعدی در این حوزه وجود ندارد و خیلی از والدین ترجیح می دهند بچه هایشان  در رشته های پول ساز ورود پیدا کنند.
 
استاد دانشگاه الزهرا
 
 
مجری - دیدگاه رئیس دانشگاه الزهرای تهران هم درباره لزوم تحول در علوم انسانی دانشگاه ها و اقدامات دانشگاه الزهرا در این خصوص چنین بود:
 
طبیعتا علوم انسانی که بخش فرهنگی و مدیریتی جامعه را جهت دهی می کند نقش اساسی و بنیادین در حرکت جامعه و در سرعت بخشید به این حرکت دارد که متاسفانه این غفلت در کشورهای شرق وجود دارد. تلاش ما این است که با به روز کردن و نزدیک کردن رشته علوم انسانی به دانش روز در تقویت این رشته کوشا باشیم.
منبع:شبکه خبر
 

نوشته شده در 03/03/1394 ساعت 23:21:03 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 03/03/1394 ساعت 23:24:02 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن